Kahve Pişirme Nasıl Yapılır?
22 Temmuz 2024

Kahve Pişirme Nasıl Yapılır?

Kahve Pişirme

Kahve pişirme, sanıldığı kadar kolay değildir. Kahve pişirmek, her ne kadar basit bir işlem gibi görünse de, aslında köpüğü ve lezzetiyle bir sanat formudur. Kahve, günümüzde çok sevilen ve sıkça tüketilen, özellikle kış aylarında içimizi ısıtan bir içecektir. Ancak, kahvenin belirli bir mevsimi yoktur; yaz-kış, gece-gündüz, ikindi veya sabah fark etmeksizin, canınız ne zaman isterse o zaman içebilirsiniz.

Kahvenin faydaları arasında sindirimi kolaylaştırması, vücuda zindelik ve enerji vermesi sayılabilir. Hatta alkolü fazla kaçıran kişilere hemen acı kahve yapılarak içirilir. Kahve, sadece içmekle kalmaz, aynı zamanda evde farklı işlere de yarar. Örneğin, kahve telvesini lavaboya döktükten sonra üzerine sıcak su dökerseniz, tıkanmış lavabonun bile açıldığını görebilirsiniz. Sarımsak yedikten sonra ağız kokusunu gidermek için bir adet kahve çekirdeği çiğneyebilirsiniz. İshal olan kişilerde ise kahvenin içine biraz limon sıkarak ishalin önlenmesini sağlayabilirsiniz. Balık kokusunu gidermek için bulaşık suyuna kahve telvesi koyup yıkarsanız, kahve telvelerinin kokuyu çektiğini fark edebilirsiniz.

Kahve Türleri ve Türkiye

Kahve, Türkiye'de yetişmediği halde, Türklerin muhteşem pişirme yöntemi sayesinde tüm dünya ülkelerinde "Türk kahvesi" olarak anılır. Kahve pişirirken dikkat etmemiz gereken birçok şey vardır. Öncelikle güzel bir kahve için kahvenin taze olması gerekmektedir. Ayrıca, kullanılan suyun soğuk ve klorsuz, dinlenmiş su olması önemlidir.

Kahve Pişirme Adımları

  • Öncelikle Türk kahvesi en lezzetli, bakır cezvede pişirilir. Bakır cezvemizi alalım, eğer damacana su kullanıyorsanız, bu tercih edilebilir.
  • Bakır cezvenin içine, yapacağınız kahve fincanı miktarınca, ölçülü olarak suyu koyalım. İki fincan pişecekse, iki fincan soğuk su, üç fincan pişecekse üç fincan soğuk su ilave edelim.
  • Daha sonra içine, iki fincan pişecekse, fincan başına bir tatlı kaşığı, yani iki tatlı kaşığı kahveyi ilave edelim.
  • En son olarak da şekerini ilave edelim. Eğer kahve az şekerli ise yarım çay kaşığı toz şeker ya da yarım kesme şeker, orta şekerli olacaksa fincan başına bir çay kaşığı ya da bir adet küp şeker, şekerli olacaksa fincan başına iki adet küp şeker ilave edelim.
  • En önemli şey, kahvenin bol köpüklü olmasını istiyorsanız, kahveyi ocağa koymadan önce iyice karıştırın. Ocağa koyduktan sonra asla kahveyi karıştırmayın, aksi takdirde oluşacak olan köpüğü kaçırabilirsiniz.
  • Ocağın altının çok kısık olmasına dikkat edin, kısık ateşte pişen kahve her zaman çok daha lezzetli olur.
  • Kahve tam yanlardan hafif kabarmaya başladığında bir kaşık yardımı ile köpüklerini alın ve tüm fincanlara eşit bir şekilde bölüştürün, kahveyi geri ocağa koyun. Bir iki taşım kaynadıktan sonra hemen alıp fincanlara doldurabilirsiniz.
  • Kahveyi kesinlikle çok fazla kaynatmayın, aksi takdirde kahveniz acılaşacak ve içilemez hale gelecektir.
  • Daha sonra en sevdiğiniz fincanlarda servise hazırlayabilirsiniz. Kahve telveli olduğu için kesinlikle yanında su ile servis yapılır. Eğer kahve şekersiz ise yanında çikolata ile de servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sade Kahve Tarifi ve Malzemeleri

Sade Kahve Tarifi ve Malzemeleri

İlginizi Çekebilir

Kahve Nasıl Yapılır?

Kahve Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kahve Diyeti Listesi

Kahve Diyeti Listesi

Karamel Kahve Saç Rengi ve Modelleri

Karamel Kahve Saç Rengi ve Modelleri

Dibek Kahvesi Tarifi ve Malzemeleri

Dibek Kahvesi Tarifi ve Malzemeleri

Türk Kahvesi Kaç Kalori?

Türk Kahvesi Kaç Kalori?

Köpüklü Türk Kahvesi Tarifi ve Malzemeleri

Köpüklü Türk Kahvesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Filtre Kahve Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Filtre Kahve Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kahve Tarifi ve Malzemeleri

Kahve Tarifi ve Malzemeleri