kahveler.gen.tr https://www.kahveler.gen.tr Kahve, Kahve Türleri Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kahveler.gen.tr Wed, 18 May 2016 00:00:00 +0000 Wed, 13 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır https://www.kahveler.gen.tr/menengic-kahvesi-nasil-yapilir.html Mon, 05 Nov 2018 05:51:28 +0000 Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır:  Yabani fıstığın kavrulup ezilmesi veya dövülmesi  ile elde edilen menengiç kahvesinin yapımı, sanıldığının aksine zor değildir. Menengiç kahvesinin yapımına geçmeden önce menen Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır:  Yabani fıstığın kavrulup ezilmesi veya dövülmesi  ile elde edilen menengiç kahvesinin yapımı, sanıldığının aksine zor değildir. Menengiç kahvesinin yapımına geçmeden önce menengiç kahvesi hakkında bilgi vermek yararlı olacaktır.

Sakızlık, yabani fıstık, antep fıstığı, menengüç, gizven,  kizvan, menengeç, melengeç,, merengiç, menegiç, melengiç, menengis, meneş, pistacao coffee, pistacia terebinthus, terebinth gibi farklı adlarla anılan menengiç, yabani antep fıstığı ağacı olup isteğe bağlı olarak meyvelerini çiğ veya kavrulmuş olarak yemek mümkündür, menengiç yemişi çerez gibi yenildiği gibi yağından sabun yapmak da mümkündür. Menengiç kahvesini hiç görmediyseniz ilk gördüğünüzde epeyce şaşırmanız mümkün. Bütün kahvelerde olduğu gibi toz şeklinde değil de, macun kıvamında bir menengiç kahvesi  hayli ilginç ve çok faydalı bir kahvedir.

Menengiç kahvesini yapmak için elinizde bulundurmanız gereken malzeme listesini veriyoruz. Ve bu listeyi bir kişilik menengiç kahvesi yapmak için olduğunu hatırlatırız.

Menengiç Kahvesi Nasıl YapılırMenengiç Kahvesi İçin Malzeme Listesi (1 Kişilik)

 • 1 kahve fincanı süt 
 • Arzuya ve ağız tadına göre şeker  
 • 1 çay kaşığının ucuyla menengiç kahvesi. Büyük çay fincanı kullanırsanız 1 çay kaşığı kahve ekleyebilirsiniz.

Menengiç Kahesinin Pişirimi Nasıl Yapılır

Menengiç kahvesinin yapılışına gelince, aynı sütlü kahve yapar gibi menengiç kahvesini yapabiliriz. Malzeme listemizde verdiğimiz miktarlarda sütü cezveye alıyoruz. Kahveyi ve şekeri ekliyoruz. Karıştırarak pişiriyoruz ve fincana koyarak servis yapıyoruz.

Not:  Kahve kavanozunu açtığınızda üstte sıvı ve yağlı bir kısım göreceksiniz alt kısımda daha sert telve şeklinde tortulu bir kısım mevcut olacaktır. Açtığınız menengiç kahvesi kavanozunu karıştırırsanız daha iyi bir sonuç elde edersiniz yağ ve tortu birbirine karışmış şekilde sütün için eklemelisiniz.

Menengiç kahvesinin nasıl yapıldığını anlattıktan sonra faydalarından bahsetmemek yanlış olur.  

 • Solunum yollarına faydası vardır.
 • Öksürüğü kesici özelliği vardır.
 • Balgam söktürücüdür.
 • Nefes darlığına iyi gelir.
 • Antiseptik özelliği bilinmektedir.
 • Göğsü yumuşatarak rahatlık verir.
 • Ayak terlemelerini önleyerek, ayak kokusuna  iyi gelir.
 • Yaraları tedavi edicidir.
 • Böbrekteki kumlarının dökülmesine yardımcı olur.
 • Ses tellerine iyi gelir.
 • Mide ağrılarını dindirerek doğal bir ağrı kesicidir.
 • Kalp yetmezliği riskini azaltır.
 • Afrodizyak  etkisi vardır.
 • Menengiç kahvesi yağlı bir içecektir. Menengiç kahvesinin içerisinde yüksek E vitamini ve doymamış yağ asidi ile kandaki kolesterolü düşürmeye ve kalp damar sertliğini önlemeye yardımcı olabilirsiniz.
]]>
Rüyada Kahve Yaptığını Görmek https://www.kahveler.gen.tr/ruyada-kahve-yaptigini-gormek.html Mon, 05 Nov 2018 12:07:50 +0000 Rüyada Kahve Yaptığını Görmek, oldukça hayırlıdır. Rüya sahibi kısa süre içerisinde muradına erer. Kişi aşk yaşantısında sıkıntılı günler yaşamaktadır ancak bu sıkıntıların üstesinden gelir. Kişi dünya nimetl Rüyada Kahve Yaptığını Görmek, oldukça hayırlıdır. Rüya sahibi kısa süre içerisinde muradına erer. Kişi aşk yaşantısında sıkıntılı günler yaşamaktadır ancak bu sıkıntıların üstesinden gelir. Kişi dünya nimetlerinden oldukça fazla faydalanır. Kişi şayet ticaret ile uğraşmakta ise kısa süre içerisinde zenginleşir ve yapmış olduğu yatırımlardan başarılar elde eder. Bir kısım rüya tabircileri sevdiği insan ile kavuşarak mutluluğa ermeye işaret olduğunu dile getirmektedir. Kişi sosyal hayatında heyecan verici sporlar ile uğraşır ve şansı oldukça yaver gideceğine işarettir. Bir kimse rüyasında Türk kahvesi görmüş ise emek vermiş olduğu işlerin karşılığına delalet olduğuna işarettir. 

Rüyada Kahve Yaparak İkram Etmek, Bu rüya sahibi oldukça hayırlı işlerle meşgul olur. Yapacağı hayırlar birçok kişiyi teşvik ederek hayırlar zinciri oluşmasına sebep olmaktadır. Rüya da ikram yapılacak yardım ve hayır ile yorumlanmaktadır. Bu kimse müşkülü olan bir kimseye yardım eder ve yıllar sonra yardımda bulunduğu bu kişide menfaat görür. Şayet böyle bir rüya gören bir kimse bir öğrenci okutmakta ise yıllar sonra maddi anlamda dara düştüğü bir dönemde bu öğrencinin maddi, manevi yardımına kavuşur. Rüyada sütlü kahve yaptığını gören kimse ustalık gerektiren bir iş ile uğraşacağına delalettir. Bu ustalık işi sayesinde ciddi anlamda kazançlar elde eder. Ayraca çevresi tarafından parmakla gösterilen biri haline gelir. 

Rüyada Kahve Yaptığını GörmekRüyada Köpüklü Kahve Yapmak, Oldukça hayırlı olan bu rüya sahibine birçok kapının açılacağına işarettir. Şayet bir kimse rüyasında köpüklü kahve yaparak içtiğini görmesi oldukça hayırlıdır. Bu kimse devlet dairesinde çalışmakta ise kısa süre içeresinde bulunduğu konumda müdürlük gibi yüksek konumlara işarettir. Ayrıca bu kişinin başında bir hastalık veya musibet geçmiş ise kısa süre içerisinde bu hastalıktan Allah'ın izni ile kurtulur. 

Rüyada Görücülere Kahve Yapmak, Çok güzel bir rüyaya işaret olan bu rüya birçok rüya tabircisi tarafından iyiye, güzele işaret olduğu nitelendirilmiştir. Şayet bu kimse bekar bir bayansa hayırlı bir kısmetin kısa süre içerisinde kendisini istemeye geleceği şeklinde yorumlanmaktadır. Görücüye kahve götürmek heyecan verici bir işle uğraşılacağına delalettir. Bu kimse şayet eğitimle uğraşmaktaysa başvuruda bulunmuş olduğu kurumlarda güzel sonuçlar elde edecektir. Şayet bir icat yapımıyla uğraşmakta ise hedefine ulaşarak geleceğini yönetecek düzeyde bir servet elde eder. Şayet bir kimse görücüsüne kahve götürürken kahveyi görücüsünün üzerine dökerse girmiş olduğu işlerden sıkıntı oluşacağı şeklinde yorumlanmıştır. 
]]>
Karamel Kahve https://www.kahveler.gen.tr/karamel-kahve.html Tue, 06 Nov 2018 09:52:05 +0000 Karamel kahve, altın kahve ve bej-sarı arasında bir renk tonu olan karamel kahve, içerisinde yoğun turunculuk barındırmaktadır. Karamelin biraz daha koyusu olan bu renk, sizi daha farklı ama bir okadar da doğal gösterecektir. Karamel kahve, altın kahve ve bej-sarı arasında bir renk tonu olan karamel kahve, içerisinde yoğun turunculuk barındırmaktadır. Karamelin biraz daha koyusu olan bu renk, sizi daha farklı ama bir okadar da doğal gösterecektir. Çünkü, karamel kahve canlı ve natürel tonda bir renktir. Birçok ünlünün de tercih ettiği trend renklerden biridir. Saçlarımızı olduğundan canlı ve parlak gösterir. Karamel kahve, adından da anlaşıldığı üzere, karamel boyanın içerisine kahvenin daha baskın olduğu bir renk karışımıdır. Bu yılın modası olan ombre saç modellerine de gayet uyumlu bir renktir. Saç rengi siyah olan biri kesinlikle bu rengi evde yapmaya çalışmamalıdır. Çünkü dediğim gibi içinde oldukça yoğun turunculaşma vardır. Ancak sarı veya kumral saç rengine sahipseniz karamel kahveyi rahatlıkla tek seferde elde edebilirsiniz. Eğer kahverengi saç renginiz varsa altın sarıya boyayarak birkaç boyama ile bu renge ulaşabilirsiniz. Yine de profösyenel birine danışmak işinizi kolaylaştıracaktır. Özellikle yaz aylarında kadınların çoğunlukla tercih ettiği renklerden biri olan karamel kahve, sıcak bir ton olması özelliği ile hanımlara görüntü bakımından ayrı bir çekicilik kattığı bilinen birşeydir. Moda renkleri arasında hemen hemen ilk sıralarda yer alan karamel kahve, erkeklerin de en çok ilgisini çeken ideal bir renktir.

Karamel KahveKaramel kahve kimlere yakışır

Bir bayan için saçların ne kadar önemli bir aksesuar olduğu tüm dünyaca bilinen bir durumdur. Çünkü; saçlar kadınların doğal güzelliklerini ön plana çıkaran mühim etkenlerden biridir. Ancak unutmayınki, saç renginizi teninize uygun tonlarda seçmeniz gerekir. Karamel kahve, özellikle buğday ve esmer tenli bayanlara çok yakışmaktadır. Fakat beyaz tenli iseniz üzülmeyin. Bu renk sizide oldukça çekici ve ışıltılı gösterecektir. İçinde bulunan altın pigmentler sayesinde saçlarınıza parlaklık katacak olan karamel kahve, klasik saç modellerinde etkili bir görünüm sağlar. Örneğin; dalgalı veya gevşek topuzlarda, uzun ve örgülü saçlar da kendini ispatlamış bir renktir. Karamel kahve yumuşak bir renk olduğundan, çok fazla iddialı saç modellerine uygun olmayabilir.

Karamel kahve saç rengine hangi makyaj yapılmalı

Karamel kahve özellikle beyaz ten rengine sahip bayanlarda soluk bir görünüm yaratabilir. Fakat bunu uygun tonlarda makyaj yardımı ile çözebiliriz. Yüz hatlarınızı daha belirgin ve canlı göstermek istiyorsanız, makyaj tüm saç renkleri için gerekli bir destektir. Ten rengi açık bayanlar, siyah renk eyeliner ve rimelin yanında kırmızı ruj seçimi yapmalıdır. Yüzünüz daha canlı bir görünüm kazanacaktır. Eğer ten renginiz bronz ise şeftali tonlarında yapacağınız makyaj ile karamel kahve saç renginiz sizi oldukça hoş göstermeye yetecektir.
]]>
Orta Kahve https://www.kahveler.gen.tr/orta-kahve.html Tue, 06 Nov 2018 20:51:34 +0000 Orta Kahve, yapımı püf noktalara dikkat edildiğinde oldukça kolaydır. Gerekli malzemeleri temin edip adımları uygulamanız la birlikte herkesin çok seveceği orta kahve yapmanız mümkün! Orta kahve  seven biriyseniz iş yerinizde, Orta Kahve, yapımı püf noktalara dikkat edildiğinde oldukça kolaydır. Gerekli malzemeleri temin edip adımları uygulamanız la birlikte herkesin çok seveceği orta kahve yapmanız mümkün! Orta kahve  seven biriyseniz iş yerinizde, evinizde aşağıdaki malzemeleri bir araya getiriniz ve adımları sırayla yaptığınız takdirde güzel bir orta kahve yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:
 • Paslanmaz çelik cezve.
 • Kişiye göre yapılacaksa o kadar fincan soğuk su.
 • 1 kişi için 1 çay kaşığı şeker(eğer 4 kisilik içinde 4 çay kaşığı şeker konmalıdır)
 • 2 çay kaşığı kahve (Kişiye göre kahve artırılabilir) 
Orta KahveOrta kahvenin yapılışı:
 • Fincana su koyunuz, Kaç kişilik orta kahve yapacaksanız o kadar fincan soğuk su koymalısınız.
Soğuk su kullanılmadığında yapılan orta kahvede istenilen kadar köpüklü olmayacaktır.
 • 3 kişilik orta kahve yapacaksanız 3 fincan soğuk suyu cezveye koyunuz.
 • Şeker ilave yapınız, Orta şekerli bir orta kahve yapılacağı için cezveye 2 kişi için 2 dolu çay kaşığı şeker ilave ediniz.
Kişi sayısı artıkça şeker ilave edilir.
 • Kahve miktarınız iyi ayarlayınız, Eğer kahvenizi içenlerin içtikten sonra onun kahvesi çok güzel gibi iltifatlarda bulunmasını istiyorsanız bahsedilen miktardan biraz daha fazla katınız.
Kişi başına 2 çay kaşığı  kahve ilave ediniz. Her bir kişi eklendikçe kahve miktarı arttırmayı unutmayınız.
 • Bir yemek kaşığıyla cezvedeki kahve, şeker ve suyu karıştırınız, Ocağınızın altını açmadan önce 10-20 saniye boyunca kaşık yardımı ile karıştırınız. Köpürmeye başlayınca kaşık yardımıyla köpükleri alarak fincanlara eşit dağıtınız.
 • Kahvenin kaynamasını bekleyiniz.
 • Ocağın altınız kapatınız ve biraz dinlendirip fincana koyunuz. Kahveyi bozmadan ağır ağır ilave etmeye özen gösteriniz.
]]>
Kahve Ağacı Tohumu https://www.kahveler.gen.tr/kahve-agaci-tohumu.html Tue, 06 Nov 2018 22:47:47 +0000 Kahve ağacı tohumu, Kahve ağacı yasemin ağacı familyasına ait bir türdür. Kahve, yüksekleri seven, zor yetişen nadir bir bitki türüdür. Kahve ağacı tohumu yetiştirilme süreci fidanlıklarda başlar. Saksılarda dikile Kahve ağacı tohumu, Kahve ağacı yasemin ağacı familyasına ait bir türdür. Kahve, yüksekleri seven, zor yetişen nadir bir bitki türüdür. Kahve ağacı tohumu yetiştirilme süreci fidanlıklarda başlar. Saksılarda dikilen kahve ağacı tohumları gölgede bol su ile yetiştirilir. Kahve ağacı ömrünün bir kaç yılını fidanlıklarda saksıda geçirir. İklim koşullarına özellik lede güneşe dayanıklı yaşa geldiğinde büyük yapraklı ağaçların arasına götürülür ve diğer ağaçların arasına toprağa ekilir. Boyu 8-10 metre büyüyebilir. 3/4 yaşında meyve vermeye başlar. Ancak meyvelerin eşit dağılımı ve toplama kolaylığı için ağacın boyu 2 metre olacak şekilde budanır. Yağmur mevsimi geçtikten sonra meyve vermeden önce yasemin benzeri güzel kokan beyaz çiçekler açar. Bu çiçekler 7-11 ay içinde üzüm salkımı gibi bir araya gelerek yeşil ham kahve meyvesine dönüşür. Rengi önce sarıya sonra kırmızıya döner. Bazı ağaçlar meyve olgunlaşmasını tamamlasa da sarı olarak ta kalabilmektedir.   

Kahve ağacı tohumu nasıl toplanır                                                                                                                                                                        
Toplama yöntemi iki şekilde yapılmaktadır. Birinci yöntem burada işçiler ağaca başına giderek olgunlaşmış meyveleri seçerek tek tek elle toplar bu yöntem meşakkatli bir yöntemdir. Çünkü ağaç bir seferde bütün çekirdekleri aynı anda olgunlaşmadıkları için bir ağaca 8-10 defa gitmek gerekebiliyor. Fakat en kaliteli kahve çekirdekleri bu meyvelerden elde ediliyor. Diğer bir yöntemse sıyırarak çabuk toplama yöntemi işçiler ağacın başına giderek ortalama bir olgunluğa erişen bir dalı sıyırarak baştan sona bütün meyveleri toplarlar. Bu yöntem hızlı bir yöntemdir anca sadece olgunlaşmış meyveleri değil yarı olgunlaşmış yada hiç olgunlaşmamış meyveleri de toplamış oluyorsunuz. Daha sonra taze bu meyveler kabuklarından ayırmak için işleme atölyelerine götürülerek üzerilerindeki zarlardan ayıklanarak ham yeşil çekirdek haline getirilir.

Kahve Ağacı TohumuKahve ağacı tohumu  nasıl kavrulur

Ham yeşil haldeyken kahve ağacı tohumu kavrulma  aşamasına geçilir. Kavrulma aşaması kahve için çok önemlidir çünkü ham yeşil kahvenin aroması kokusu yoktur. Rengi tadı vesairesi yoktur. Ham kahveyi uygun koşullarda uzun süre saklayabilirsiniz. Kahvenin bayatlama gibi bir sıkıntısı olmaz. Ancak bu kahvelerin lezzet ve aroma kazanması için kavrulması gerekmektedir. Kavrulma aşamasından hemen sonra kahvelerin ambalajlanması ve paketlenmesi gerekiyor. Bunun sebebi ise kavrulan kahvenin bu kazandığı kazanımlarının tat koku vesaire gibi özelliklerini kaybedebilir, bay atlayabilir olmasıdır. Kavrulma aşaması yaklaşık 250 derecede sıcaklıklarda kahve kavrulmaya başlar. Kahve kavrulma sırasında bir çok fiziksel ve kimyasal birçok değişikliğe uğruyor. Rengi önce sarıya sonra asıl rengi olan kahverengine dönüyor. Bunun sebebi ise kahvenin içinde bulunan doğal asitler yani şekerin ısının etkisiyle eriyip kahverengi bir hal almaya başlar. Kavrulma aşamasında kahve kütlesini yani ağırlığını %30 kaybeder. Kaybettiği bu suyun yerine oluşan boşlukları hava doldurarak karbondioksit salgılamasını sağlar bu ise kahvenin hacim kazanıp şişmesini sağlar. Ortalama %50 hacim kazanır. Kahve kavrulma sırasında yağlar ve aromalar ortaya çıkar. Kahvenin değişmeyen tek maddesi kafein oranıdır. Kahve kavrulmaya hangi kafein oranıyla başlanırsa bitişte de aynı oran korunur. Kahvenin kavrulma süreleri kahvenin cinsine göre değişiklik gösterir. Türk kahveleri, Arap kahveleri veya çiftte kavrulmuş kahveler daha uzun süre kavrulur.
]]>
Buzlu Kahve https://www.kahveler.gen.tr/buzlu-kahve.html Wed, 07 Nov 2018 12:47:50 +0000 Buzlu kahve, daha önce bu kahveyi hiç içmediyseniz çok şey kaybetmişsinizdir demektir. Sıcak yaz günlerinde kesinlikle misafirleriniz içinde, sizin içinde harika bir tat olacaktır.  Kahve Tarif Buzlu kahve, daha önce bu kahveyi hiç içmediyseniz çok şey kaybetmişsinizdir demektir. Sıcak yaz günlerinde kesinlikle misafirleriniz içinde, sizin içinde harika bir tat olacaktır.  

Kahve Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı nescafe,
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker,
 • 8 adet büyük buzlardan,
 • 2 su bardağı soğuk süt,
 • Çikolata rendesi.

Buzlu KahveBuzlu kahvenin yapılışı

Yapılışı da çok kolay olan bu kahvenin tadına bayılacaksınız. Tabi bu tadı yakalayabilmek için mutlaka yukarıdaki ölçülere uymanız gerekeçektir.  Buzlu kahveyi yaparken Öncelikle Toz şekeri, sütü ve nescafeyi robota koyalım ve 3 – 4 dakika kadar çırpalım, ancak bazen kahveden kaynaklı olarak 3-4 dakikada kahveniz köpürmezse bol köpüklü olana kadar çırpalım. Çünkü buradaki amacımız bol köpük yakalamak. Sonra yavaşça köpüğünü söndürmeden bardaklara boşaltalım. Bu şekilde buzlu kahvemiz servise hazır, sunuma geçebilirsiniz ancak dilerseniz buzlu Kahvemizi servis etmeden önce görsellik açısından üzerine nescafe ve çikolata rendesi de serpebilirsiniz. İsterseniz üzerine krem şanti koyabilirsiniz tadında farklılık yaratacaktır, ancak krem şanti kullanınca kahvenin köpüğü sönüyor bilginiz olsun. Şimdiden afiyet olsun... ]]>
Kahvenin Tarihi https://www.kahveler.gen.tr/kahvenin-tarihi.html Wed, 07 Nov 2018 17:15:41 +0000 Kahvenin tarihi, kahve günümüzde her ülkede severek içilen içeceklerden biridir. Kahvenin anavatanı günümüzde bile doğal, yabani, aşılanmamış kahve ağaçlarının bulunduğu Etiyopya yani eski adıyla Habeşistan olarak kabul e Kahvenin tarihi, kahve günümüzde her ülkede severek içilen içeceklerden biridir. Kahvenin anavatanı günümüzde bile doğal, yabani, aşılanmamış kahve ağaçlarının bulunduğu Etiyopya yani eski adıyla Habeşistan olarak kabul edilir. Bu ülkede kahvenin keşfiyle ilgili olarak, keçi çobanlığı yapan Kaldi ile ilgili bir efsanede bulunmaktadır. Kahve konusunda uzmanlaşmış kişiler kahvenin dünyaya yayılışının 575-850 yıllarının arasında Etiyopya'dan başladığını düşünmektedir.

Kaldi efsanesine göre; 575-580 yılları arasında Kaldi keçilerin bir ağaç meyvesi yediğini görmüş. Ardından keçilerin daha neşeli ve hareketli olduğunu fark etmiştir. Hemen ağaçların meyvelerini toplayarak, yanında olan Sufi dervişlere götürmüş. Sufi dervişler bunu onaylamayıp, topladığı çekirdekleri ateşe atmış. Ateşte kavrulan çekirdekler etrafa bilinen kahve aromasını yaymış. Bu aroma Kaldi ve Sufi dervişe çekirdeklerden içecek hazırlama fikrini vermiştir. Bu şekilde kahve dediğimiz içecek ortaya çıkmıştır. Derviş bunun gece boyu kendisini uyanık ve zinde tuttuğunu görür. Diğer dervişlerde bunu beğenince, kahve Arabistan ve Yemen'de yayılmaya başlamıştır. Bundan sonra İstanbul ve Avrupa, ardından tüm dünya kahveyi sevdikleri bir içecek yerine koymuştur.

Kahveyi Araplar ilk kez yetiştirmekle kalmayıp, dünyada kahve ticaretini de başlatmıştır. 15. yüzyılda Arabistan'da Yemen'de, 16. yüzyılda Mısır, İran, Suriye ve ülkemizde kahve yetiştirilmeye başlanmıştır. Kahve evlerde ve kahvehane denilen ortamlarda hızla yaygınlaşmıştır.

Kahvenin TarihiKahvenin ülkemizdeki tarihi

Yavuz Sultan Selim'in Mısır'ı fethetmesinin ardından kahvenin adı duyulmaya başlanmış, hacılar tarafından ülkemize getirilmeye başlanmıştır. Kahvenin yaygın şekilde içilmesi, kahve içilen yerlerin açılmaya başlaması Kanuni Sultan Süleyman döneminde gerçekleşmiştir. 1553 yılında ilk kahvehane Tahtakale'de açılmıştır. Bundan sonra yazlık, kışlık bahçeleri olan havuzlu kahvehaneler İstanbul'da yaygınlaşmaya başlamıştır. Buralarda ilim ve edebiyat ağırlıklı konuşmalar yapıldığı için, buralara Mekteb-i İrfan adı verilmiştir.

Kahve ilk olarak 14. yüzyılda ülkemizde, daha sonra Avrupa'da yayılmaya başlamıştır. Osmanlılar ilk kahve ihracatını İtalya'ya, ardından Fransa ve Avrupa'daki diğer ülkelere yapmıştır. Kahve bizim tarihimizde önemli bir yere sahiptir. Ülkemiz kahvenin yayılışında oldukça etkili olmuştur. Bazı dönemlerde kahvenin içilmesi de yasaklanmıştır. Bunun en önemli sebebi halkın toplanarak devlet ve yönetimle alakalı yaptığı konuşmaların yaygınlaşmasıdır. Bir dönem Anadolu'da bulunan kahvehanelerde işsizlerin yurdu olarak tanımlanmıştır. Köylerdeki kahvehaneler tembelhane olarak görülmüş ve kapatılmıştır.

Kahve bir dönem barometre olarak bile kullanılmıştır. Hava basıncı kahvede oluşan habbeciklerle ölçülmeye çalışılmıştır. Osmanlıların zamanında ülkemize giren kahve günümüzde yaşamımızda oldukça önemli bir yere gelmiştir.
]]>
Türk Kahvesinin Zararları https://www.kahveler.gen.tr/turk-kahvesinin-zararlari.html Wed, 07 Nov 2018 22:14:34 +0000 Türk kahvesinin zararları, Kahve hemen herkes tarafından tüketilen ve içeriğinde kafein etkisi sebebiyle yorgunluğa ve uykusuzluğa iyi geldiği düşünülen sıcak içecektir. Türkiye'de kendine has pişirim özellikleri bulunan kahv Türk kahvesinin zararları, Kahve hemen herkes tarafından tüketilen ve içeriğinde kafein etkisi sebebiyle yorgunluğa ve uykusuzluğa iyi geldiği düşünülen sıcak içecektir. Türkiye'de kendine has pişirim özellikleri bulunan kahvenin en çok su yada süt ile yapılanı rağbet görür. 
Türk kahvesini her zaman yararlı olduğu kanısı halk arasına yerleşmiş olsa da bir çok olumsuz etkileri de vardır. Ortalama bir gün içerisinde üç fincandan fazlası insan vücudunda farkında olmadan zaman içerisinde bir sürü sorunlara yol açabilir yada tetikleyici olarak devreye girebilir. Her ne kadar toplum olarak sevdiğimiz Türk kahvesinden vazgeçmek gibi bir durum söz konusu olmasa da azaltmakta fayda olduğu bir çok hekim tarafından dile getirilmiştir. Türk kahvesi sadece tadı için değil insanda oluşturduğu etki içinde tercih edilen bir içecektir.

Bir fincan kahvesinde, su, protein, tanik asit, şeker, alkolitler ve kafein vardır. İçeriğindeki kafein yeterli miktarda alındığında vücuda faydalı iken fazla abartılı ölçülerde alınan kahve bedenin olumsuz etkileyeceği kafein depolaması yapar.

Kahve düzenli tüketildiğinde vücuttaki adenozin maddesini içeriğinde kafein ile reseptör ederken bir süre sonra aşırı kullanımla uyanık tutma etkisini kaybeder çünkü kafeine karşı artık beden bağışıklık kazanmış olur. Sadece gerektiğinde uyumamak için kullanılan Türk kahvesi insanı uykusuz bırakır ve dayanmasını sağlar. 

Türk Kahvesinin ZararlarıTürk kahvesinin zararları, zaman içerisinde kendini gösterdiği için bilinçli tüketici olmakta fayda vardır.  
 • Belirli bir aralıkta içilemeyen kahve kişide stres, telaş, bezginlik ve konsantrasyon eksikliği belirtileri göstertir. İçmemeye devam eden ve direnen kişilerde bu belirtiler bir süre sonra geçer ve kişi normale döner.
 • Glokom hastalığı olan kişilerde tetikleyici özelliği olmasından ötürü içiminin bırakılması önerilir.
 • Kalp ritim problemi olan kişilerde çarpıntıya neden oluyor.
 • Kontrolsüz tansiyon problemi olanlarda kan basıncını arttırıyor.
 • Bir günde 5 ve üzeri fincan kahve içenlerde kemik erimesi olmaktadır.
 • Alışkanlık özelliğinin bağımlılık yapması,
 • Midede bulunan ülserleri azdırarak dahada kötüleşmesine sebep oluyor.
 • Kan şekeri yüksek olan hastalarda yani şeker hastalarında olumsuz etkiler yaptığı olabiliyor.
 • Vücutta su kaybına neden oluyor.
 • Migren gibi baş ağrılarını tetikleyici özelliği bulunduğundan şiddetli baş ağrılarına sebep oluyor.
 • Kafeinin vücuda olması gerekenden fazla alınması bedenin içerisinde canlı olan vitamin ve mineralleri yok etmesine neden oluyor.
 • Yine kadınlarda doğurganlığı olumsuz etkiliyor. aşırı miktarda kafein tüketimi kadının yumurtlamasını engelleyerek doğurma oranını düşürüyor. 
 • Hamilelik döneminde fazla tüketilen kafein hem anneye hemde bebeğe olumsuz etkiler yapabiliyor.
Bu durumların ışığında yeterli miktarda alınan ve seyrek içim yapılan Türk kahvesinin faydalı, günde beş fincanı geçen hatta dahada fazla tüketen insanlarda ise tamamen zarara dönüştüğü kesinlik kazanmıştır. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise ister içeceklerimiz olsun isterse de yiyeceklerimiz olsun hepsinde de tüketim çoğaldıkça biz insanlara zarar verdiğidir. Yediğimiz ve içtiğimiz gıdaları vücudumuzun ihtiyacı kadar alır isek her zaman faydalı olduğu bilip ona göre beslenmeler yapmalı ve sağlıklı hayatlar geçirmeliyiz. Türk kahvesinin zararlarını, anlamayan ve  kaçınılmaz diyenlere azaltmalarını tavsiye ederiz.

]]>
Rüyada Kahve Fincanı Görmek https://www.kahveler.gen.tr/ruyada-kahve-fincani-gormek.html Thu, 08 Nov 2018 13:26:21 +0000 Rüyada kahve fincanı görmek, rüyayı gören kişinin uzak yerde oturan yakınının gelmesi ve birlikte güzel günler geçireceğine işaret eder. Aynı zamanda kişinin sosyal hayatında güzel olaylar geçireceğine işaret eder. Y Rüyada kahve fincanı görmek, rüyayı gören kişinin uzak yerde oturan yakınının gelmesi ve birlikte güzel günler geçireceğine işaret eder. Aynı zamanda kişinin sosyal hayatında güzel olaylar geçireceğine işaret eder. Yaşadığı sıkıntıları atlatacağına ve mutluluğa ermeye delalet eder. Küçük bir müjdeye, sevinçli bir haber olarak yorumlanır.

Rüyada fincan görmek, rüya sahibinin ümidinin olacağına ve hayallerine kavuşacağına işaret eder. Evinde beklenmediği misafiri ağırlayacağına veya kendisinin ummadığı bir yere misafir olarak gideceğine delalet eder.

Rüyada kahve fincanını kapatmak, rüyayı gören kişi üzüleceği bir haber alacağına ve korkulu bir olay yaşayacağına delalet eder. Aynı zamanda kişinin aile hayatında  dikkatli olması gerektiği şeklinde yorumlanır. 

Rüyada kahve fincanı kırmak, rüya sahibinin uzun zamandan beri görmediği dostundan haber alacağı ve buluşacağına işaret eder. Aynı zamanda bu dostu ile bol, bereketli ve  kazançlı işler yapacağına işaret eder.

Rüyada kahve fincanı satın almak, rüya sahibinin iş hayatında bol kazançlı günler yaşayacağına işaret eder. Aynı zamanda ilişkilerinde yaşayacağı muhabbete ve içten davranan arkadaşlara işaret eder. Aynı zamanda gam ve kederden sıyrılacağına işaret eder.  

Rüyada kahve fincanını kırılması, rüyayı gören kişinin iş hayatında yaşayacağı sorunlara işaret eder. Rüya sahibine belli olmayan bir yerden gelecek paraya ve özel hayatında kötü olayları atlatarak güzel günler geçireceğine işaret eder.

Rüyada kahve fincanı hediye etmek, rüya sahibinin iş ve eğitim yaşantısında yaşayacağı sıkıntılar da bir dostu ve akrabası tarafından destek alacağına işaret eder. Bu yardım sayesinde aralarındaki dostluklarının iyiye gideceğine işaret eder.

Rüyada kahve fincanı takımı görmek, rüyayı gören kişinin hayallerinde bulunan mevkiye ulaşacağına ve aşk hayatında iyi ilişki kuracağına işaret eder. Bazen de rüya sahibinin  hastalanacağına, maddi olarak sıkıntıya düşeceğine ve kötü işlerle yorumlanmaktadır. 

Rüyada kahve fincanında fal bakmak, rüya sahibinin yakınında bulunan kötü arkadaşlara işaret eder. Yanında bulunan dost gibi görünen art niyet taşıyan kişilerden sakınması gerektiği şeklinde yorumlanır.

Rüyada çay fincanı görmek, rüya sahibinin iş hayatında uğrayacağı az bir zarara işaret eder. Rüyada çay fincanında çay içerken görmek ise elde edilen bir menfaate işaret eder.

Rüyada Kahve fincanı bulmak, rüya sahibinin uzun zamanda beri görüşmediği bir kişi ile karşılaşacağına ve bu karşılaşmayla büyük bir menfaat kazanacağına işaret eder.

Rüyada beyaz boş fincan görmek, rüya sahibinin maddi yükü bulunan bir işe başlayacağına ve kısa zaman içerisinde alacağı müjdeli habere delalet eder. Aynı zamanda kişi hayallerini hayata geçireceğine ve hayatındaki karmaşadan uzaklaşacağına delalet eder.

Rüyada Kahve Fincanı GörmekRüyada kahve fincanı yıkamak, rüya sahibinin kötü niyetli bir kişi ile karşılaşağına işaret eder. Aynı zamanda borca düşmeye, çektiği zorluklar karşısında  kazandığı bol kazanca, bazen de üzücü bir olay yaşayacağına işaret eder. 

Rüyada kahve fincanını kirli olarak görmek, refah dolu bir hayat yaşayacağına, bol kısmete ve bol kazançlı işler yapacağına işaret eder. Aynı zamanda sağlığının kötüleşeceğine, parasal kayba ve zor bir işe gireceğine delalet eder.
]]>
Kahvenin Cilde Faydaları https://www.kahveler.gen.tr/kahvenin-cilde-faydalari.html Thu, 08 Nov 2018 21:16:05 +0000 Kahvenin cilde faydası, cildi sıkılaştırmak, cilde canlılık kazandırmak, göz altı morluklarından kurtulmak ve cilt kızarıklıklarını yok etmek gibi önemli ve güzel sonuçlar elde etmek olarak sıralanabilir. Oldukça keyifli s Kahvenin cilde faydası, cildi sıkılaştırmak, cilde canlılık kazandırmak, göz altı morluklarından kurtulmak ve cilt kızarıklıklarını yok etmek gibi önemli ve güzel sonuçlar elde etmek olarak sıralanabilir. Oldukça keyifli sohbetlerin baş kahramanı olan kahve hoş kokusuyla da insanları mest etmektedir. Hem kahvenizi içip hem de ardından telvesini kullanarak cildinize güzellik katabilirsiniz. Ayrıca saç için bile oldukça faydalı olan kahve telvesi adeta bir mucizedir. Çok fazla tüketimi elbette zararlı olan ve bizim ülkemizin vazgeçilmez bir tadı olarak bilinen kahve yeteri kadar içilir ve abartısız şekilde maskeler uygulanırsa cilde de sağlığa da herhangi bir zararı bulunmaz. 

Kahve maskesi, kahvenin cilde etki ettirdiği faydalarını kullanmak için çok iyi bir yöntemdir. Bunu uygulamak için sade ve bol kahveli bir Türk kahvesi pişirmek gerekir. Pişirme işleminden sonra kahveyi bir kalıba dökerek donması için dolaba atılır. Donma tamamlandıysa buz kalıbı halindeki kahve kalıptan çıkarılır ve bu buz ile cilde yumuşak hareketlerle masaj yapılır. Böylece cilt yenilenir ve tazelenir. Farkı mutlaka hissedersiniz. 

Kahve maskesi yapmanın bir diğer yöntemi de tonik uygulamalardır. Tonik uygulama, cildi canlandırır, temizler ve tazeler. Ayrıca bu maskeyi yapmak da oldukça kolaydır. Bol telveli ve sade bir Türk kahvesi pişirilir ve soğumaya bırakılır. Tam soğumaması gerekir bu yüzden ılık hale geldiğinde bir pamuk yardımı ile kahve alınıp cilde sürülür. Adeta cilt silme işlemi yapılır gibi uygulanmaktadır. Sonrasında 5-10 dakika kadar beklenir ve bol su ile yıkanır. Özellikle sabahları tercih edilen bir maske yöntemidir ve cildinizdeki farklılığı görünce sürekli uygulamaya karar verebilirsiniz. 

Cilde canlılık veren kahve maskesi, uygulaması kolay ve sonucu çok etkili olan bir maske yöntemidir. Hem kahvenizi içip hem de ardından telvesini kullanarak yine mucizeler elde edebilirsiniz. Malzemeler; 1 tatlı kaşığı kahve telvesi, 1 tatlı kaşığı su ve 1 tatlı kaşığı limon suyu iyice karıştırılır ve yüze sürülerek masaj yoluyla iyice yayılır. 10 dakika kadar beklenir ve sonrasında ilk olarak ılık su ile yüz yıkanır ardından da soğuk su ile yıkanmalıdır. Birkaç kere tekrarlandıktan sonra cildinizin değişimini fark etmemek mümkün değildir. 

Kahvenin Cilde FaydalarıCildi sıkılaştıran kahve maskesi, çok sık tercih edilen ve güzel sonuçlar ortaya koyan bir seçenektir. Fakat her uygulamada olduğu gibi, burada da cildinize herhangi bir zarar verdiğini gözlemlerseniz derhal uygulanan yöntem bırakılmalıdır. Farklı ciltlerde alerji ve kızarıklık gibi kötü ilerlemelere de sebep olabilir. Malzemeler, 1 yemek kaşığı kahve, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile 1 tatlı kaşığı badem yağı karıştırılır. Bu karışım cilde sürülür,  10 dakika beklenir ve bol su ile iyice yıkanır. 

Göz altı morlukları için, yine kahve telveleri ile mucize sonuçlar elde edilir. Uygulamak için bol köpüklü sade kahve pişirilir ve içilir. Fincan içinde kalan kahve telveleri biraz soğuduktan sonra elinizle bir miktar alarak direkt olarak göz altlarına sürülmelidir. Daha sonra yine 5-10 dakika beklenir ve ardından bol su ile yıkanır. Bu yöntem ile hem göz altı morlukları azaltılır, hem bakışlara canlılık katılır hem de göz altında şişlikler varsa bunlar yok edilir. 

Selülit için kahve, etkili bir çözüm olarak kanıtlanmıştır. Fakat selüliti yok etmek imkansız bir şey olduğu için kahve yalnızca selülit görünümünü azaltmaktadır. Kahve içinde bulunan kafein kullanarak yapılan vücut kremleri vücuttaki selülit görünümünü % 20 lere kadar azalttığı görülmüştür. Bu yüzden kahveyi direkt selülitli bölgeye uygulamak yerine, kafein içeren vücut kremleri alarak selülitli bölgelere sürmek daha etkilidir. Eğer imkan yoksa selülit bulunan yerlere kahve sürülerek ardından kese yapılabilir. D]]> Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır https://www.kahveler.gen.tr/dibek-kahvesi-nasil-yapilir.html Fri, 09 Nov 2018 14:22:25 +0000 Dibek kahvesi nasıl yapılır, Dibek kahvesi, aslını isterseniz bir kahve pişirme şekli değil kahvenin öğütme yöntemidir. Dibek kahvesi terimi, kavrulan kahvelerin havan şeklinde bir taşın içerisinde dövülmesi ile yapı Dibek kahvesi nasıl yapılır, Dibek kahvesi, aslını isterseniz bir kahve pişirme şekli değil kahvenin öğütme yöntemidir. Dibek kahvesi terimi, kavrulan kahvelerin havan şeklinde bir taşın içerisinde dövülmesi ile yapılan işleme verilen isimdir. Bu yolla elde edilen kahve tıpkı Türk kahvesi pişirilir gibi pişirilir. Öğütülme yöntemi sayesinde kahve biraz daha koyu kıvamlı olur ve yöntemin adını alarak dibek kahvesi denir. 

Yöntemin ilk kullanıldığı zamanlar 1800 'lü yıllara kadar uzanır. Ancak 1827 yılında tüfekçi ustalarından Selim'in kahve değirmeni icat etmesi ile dibek kahvesi yöntemi rafa kaldırılır. Dibek kahvesi yöntemi çok meşakkatli bir yöntem olduğundan değirmenlerin yaygınlaşması daha kolay olmuştur. Türkiye de bir çok arkeolojik kazıda dibek kahve öğütücü taşlarına rastlanmıştır. Bunlardan bir tanesi de Başkale yakınlarında bulunan Sipka Antik şehirdir. 

Dibek kahvesinin faydalarına gelirsek, dövülerek yapılan bu kahve içeriğindeki hiç bir şey ayrışmadan yapıldığı için yağ ve özleri ezilme esnasında birleşir ve içimi yumuşak ve hazmı daha kolay bir kahve olur. Dibek kahvesi her gün içilerek kullanıldığında ağız kokusunu engelleyici özelliği vardır. Birçok sindirim organı için faydalı olan dibek kahvesi mideye, Parkinsona ve kansere karşı vücutta çalışır ve safra taşlarını yok eder. Cildi koruyarak, baş ağrısı gibi ağrıların oluşmasını engeller. Kolesterolü düşürmede de yardımcı olur. 

Dibek kahvesinin yemeklerden sonra içilmesi tavsiye edilir ki içeriğinde değişime uğramayan yapısı sayesinde sindirimi kolaylaştırır. 
Dibek kahvesini günümüzde ambalajlı olarak bulmak çok mümkündür. ister aktarlarda toz halinde satılanı isterseniz de marketlerde ambalajlı satılanı alabilirsiniz.

Dibek Kahvesi Nasıl YapılırDibek kahvesinin malzemeleri
 • Kişi sayısı kadar fincan,
 • Dibek kahve,
 • Su,
 • Cezve,
Yapılışı

Dibek kahvesini yapabilmek için, gereken malzemeler hazırlandıktan sonra her ikisi için bir tatlı kaşığı kahve ilave edilir. Sonra kaç kişilik kahve yapılacaksa fincan ölçümü ile su ilave edilir ve ocağa konmadan bir kaşık yardımı ile iyice karıştırılır. Su ile karışımını gerçekleştirdikten sonra ocağa kısık ateşe konulan dibek kahvesinin kısık ateş üzerinde kaynayana kadar bekletilmesi ve köpüğü oluştuğunda fincanlara bir kaşık yardımı ile dağıtılması önemlidir. Çünkü kahvemizin köpüksüz olmasını istemeyiz. Köpüğü alınan kahveyi tekrar ocağın üzerine alarak iyice kaynamasını bekleyip taşmadan ocaktan birkaç defa kaldırarak işlemi tekrarlarız. Böylelikle hem kahvemizi taşırmayız hemde bol köpüklü kahveler elde ederiz. Fincanlara dökerek doldurduğumuz kahvelerimiz sunuma hazır hale gelmiştir. Tepsimize dizdiğimiz kahvelerimizin yanına birer bardak suda koyarak servis edebiliriz. 

Unutmayın kahve yanına konan su aslında gelen misafirlerin aç mı değil mi onu anlamak için konulduğu rivayet edilir ki; açsa suyu içer değilse kahveden yudumlanır. Afiyetler olsun. 
 
]]>
Kahve Lekesi Nasıl Çıkar https://www.kahveler.gen.tr/kahve-lekesi-nasil-cikar.html Sat, 10 Nov 2018 00:16:48 +0000 Kahve lekesi nasıl çıkar, kahve lekeleri çay lekeleri ve yemek lekeleri gibi çok karşılaştığımız bir lekedir. Kahve içecek dünyasının belkide çaydan bile daha çok rağbet görülüp içilen içeceğidir. Etrafınıza baktığ Kahve lekesi nasıl çıkar, kahve lekeleri çay lekeleri ve yemek lekeleri gibi çok karşılaştığımız bir lekedir. Kahve içecek dünyasının belkide çaydan bile daha çok rağbet görülüp içilen içeceğidir. Etrafınıza baktığınızda neredeyse herkesin kahve tükettiğini çok rahat gözlemleyebilirsiniz. Eğer ki sizinde kahve içme alışkanlığınız varsa ve çok kahve yapan birisi iseniz mutlaka lekeleri hakkında birçok temizleme yöntemi geliştirirsiniz. Kahve lekesi bazı özellikleri bakımından çay lekesi ile benzerlik içerisindedir.

Kahve lekeleri, evde müdahale olayı dışarıya nazaran daha kolay ve basittir, ama dışarıda bu durum gerçekleşmiş ve kıyafetimize dökülmüş ise asıl sıkıntı o zaman başlar. Her ne kadar kahve lekesinin döküldüğü an müdahaleler yapılsa da yapılan müdahalenin de fark edilir olması can sıkıcı bir durumdur. Özellikle de açık renk kıyafetlerde bu durum daha geçerli bir hal alır.

Burada en çabuk yapılacak müdahale kahve lekesine ılık su uygulamasıdır. Lekeyi ovalamadan ılık su dökülerek  kumaş tarafından suyun emilmesi sağlanır. Daha sonrasında temiz bir bez yada havlu peçete yardımı ile kuruması sağlanır. Burada dökülen kahve lesinin izleri tamamen çıkmayacağından evinizde gereken deterjan uygulamaları muhakkak yapılmalıdır. 

Bir diğer ayrıntı ise içtiğiniz kahvenin şekerli olmamasıdır. Şekerli kahve lekesinin çıkma olasılığı basit yöntemler ile  düşük iken, şekersiz kahvelerde lekenin çıkma oranı daha yüksektir. Çünkü şeker olmayan kahve kumaşa yapışma etkeni oluşturmayacağından kuruyana kadar bekletilip ufak dokunuşlarla neredeyse belli olmayacak hale gelebilir. Daha sonrasında çamaşır makinesinde yıkanırken rahatlıkla özel işlem yapılmadan çıkabilir.

Kahve Lekesi Nasıl ÇıkarKahve lekelerinin oluşabileceği yerler;
 • Halılar,
 • Koltuklar,
 • Döşemeler,
 • Giysileriniz,
 • Mobilya türü eşyalarınız 
 • Ayakkabılarınız gibi birçok günlük kullanımı olan eşyalarda oluşabilir.
Mobilyalar üzerine dökülen lekeler ıslak bir bez yardımı ile kolayca temizlenirken, koltuk halı giysi ayakkabı gibi eşyalarınızda temizleme işlemi biraz daha zahmetlidir.

Halılardaki kahve lekesi nasıl çıkar; öncelikle dökülen kahve lekesinin olduğu yere bez veya havlu peçete ile tampon uygulaması yapılmalıdır. İkinci aşamada ise hazırladığınız ılık su içerisine lekeler için olan deterjan ilave edilerek lekenin olduğu yere dökülmeli ve biraz bekletilmelidir. Burada dikkat edilecek husus halılarınız doğal elyaf yada boyalı bir halı ise yapılan işlemin halıya uyup uymadığını bilmektir. Normal bir halı ise işleme devam edilir ve bekletilen deterjanlı su yine bir bez yardımı ile tampon edilerek halıdan çekilmelidir. İşlem esnasında beyaz bir bez kullanmanızda fayda vardır aksi halde halıya rengini bırakma riski oluşabilir. Bu işlem bittikten sonra duru su ile işlem tekrarlanarak yeniden su halıdan bez yardımı ile emilerek kurutulur. Bu işlem yapıldığında halen leke çıkmamış ise bir çay bardağının dörtte biri kadar sirke konularak üzerine bardak doluncaya kadar su ilave edilir ve karışım halıya dökülerek tamponlama işlemi yapılır. Bu kadar alternatif yöntemi denediniz ama halen leke çıkmamış ise mutlaka halı temizleme firmalarına götürmeniz gerekir.

Koltuk lekelerinde ise, aynı yöntemler kullanılabilir. Ayrıca karbonat ve tuz karışımı da kullanılabilir. Bütün dökülen yerlere bir diğer alternatif yöntem ise özellikle kurumuş kahve lekeleri için geçerli bir yöntem olan Gliserin' dir. Lekeye Gliserin dökülerek yumuşatılır ve hafif hafif ovalayarak kuruyan kahve lekesi çıkarılabilir.
]]>
Zeytinyağı Ve Türk Kahvesi Maskesi https://www.kahveler.gen.tr/zeytinyagi-ve-turk-kahvesi-maskesi.html Sat, 10 Nov 2018 10:07:19 +0000 Zeytinyağı ve türk kahvesi maskesi, yaşlanmayı önleyerek cildi besler. Cildin daha genç görünmesini sağlar. Yüz maskeleri aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırır, ciltteki gözenekleri açar ve toksinleri atmaya yardımcı o Zeytinyağı ve türk kahvesi maskesi, yaşlanmayı önleyerek cildi besler. Cildin daha genç görünmesini sağlar. Yüz maskeleri aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırır, ciltteki gözenekleri açar ve toksinleri atmaya yardımcı olur. Etkileri genellikle losyon ya da temizleyicilerden daha kısa süre içinde daha çok etkili oluyor. Yüz maskeleri cildimizi sıkılaştırır, temiz ve ferah olmasını sağlar. Yani cildi canlandırmak için, dinlendirmek için ve daha genç bir görünüm sağlamak için yüzünüze maskeler uygulayabilirsiniz. Bu maskenin uygulaması çok kolaydır. Soğuk kış aylarında bile daha yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar. 

Mevsim geçişlerinde cildimiz kuruyup nemsiz kalır. Nemsiz kalınca kan damarlarımız daha görünür hale gelir. Bu yüzden derinlemesine temizleyici zeytinyağı ve türk kahvesi maskesini tercih edebilirsiniz. Bu yüz maskesi cildinize parlak bir görüntü verir ve daha genç ve daha sağlıklı görünmenizi sağlar. Aynı zamanda siyah noktalara çok iyi gelen Türk kahvesi ve zeytinyağı karışımı kadınların yüz maskesi ve peelingi olarak da kullanılır. Bu maske kolay ve masrafsızdır. Hem siyah noktaların oluşumunu engeller hem de yüzünüzün nemlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cildinizin yumuşacık olmasını sağlar. Şimdi bu kadar faydası olan zeytinyağı ve Türk kahvesi maskesinin tarifini yapmaya geçelim.

Zeytinyağı Ve Türk Kahvesi MaskesiZeytinyağı ve Türk kahvesi maskesinin malzemeleri:
 • 1 tatlı kaşığı kadar Türk kahvesi
 • 1 tatlı kaşığı  kadar zeytinyağı

Zeytinyağı ve Türk kahvesi maskesinin yapılışı:

İlk önce ufak bir kabın içerisine 1 tatlı kaşığı Türk kahvesini koyalım. Sonra 1 tatlı kaşığı zeytinyağını üzerine ilave edelim ve güzelce karıştıralım. Hazırladığımız bu karışımı cildinize sürün. Sürdükten sonra iyice yaydırın ve 5 dakika iyice bekletin. Sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Zeytinyağının faydaları ile yüzünüzü yıkadığınız anda cildinizde yağlı bir etki hissedebilirsiniz. Endişelenmeyin bu durum normaldir. İyice yıkadığınız zaman bu yağ hissi zaten gitmiş olacak. Bu maskeyi haftada 1 ya da 2 defa uygulayabilirsiniz. Bu maskeyi yapınca cildinizdeki farklılığı göreceksiniz. Bu maskeyi yapmanızı tavsiye ederim.
]]>
Rüyada Türk Kahvesi https://www.kahveler.gen.tr/ruyada-turk-kahvesi.html Sun, 11 Nov 2018 01:38:24 +0000 Rüyada Türk Kahvesi, birçok alim tarafından olumlu yorumlamaktadır. Alimlere göre rüyasında kahve gören kişinin aşk hayatı ile ilgili olumlu gelişmeler yaşayacağını, aşk hayatının değişeceğine hayalini kuruduğu birlikt Rüyada Türk Kahvesi, birçok alim tarafından olumlu yorumlamaktadır. Alimlere göre rüyasında kahve gören kişinin aşk hayatı ile ilgili olumlu gelişmeler yaşayacağını, aşk hayatının değişeceğine hayalini kuruduğu birlikteliği yaşayacağına şeklinde yorumlanmaktadır. Rüyasında kahve gören kişi bekar ise bu kişinin gönlüne göre biriyle tanışacağını ve bu karşılaşmadan dolayı çok mutlu olacağına uzun bir ilişki olacağına rivayet eder. Eğer rüyasında kahve gören kişi evli ise evliliğinde yaşadığı problemleri çözeceğine, uzun ve mutlu evliliğinin devam edeceğine mutluluğunun daim olacağına rivayet eder. 

Rüyada Türk Kahvesi Yaptığını Görmek, kişinin talihinin ve bahtının açılacağına, bekar bir kişi ise hayatının aşkı ile karşılaşacağına çok yakın bir zamanda kısmetinin açılacağına rivayet eder.   Ayrıca rüya sahibinin karşılaşacağı kişinin iyi gelirli olacağına, ahlakı olarak temiz biri olacağına, dürüst ve erdemli biri olacağına şeklinde yorumlanır. Yanı rüyasında kahve pişirdiğini gören kişinin kalbinden geçirdiği eş adayına kavuşacağına huzurlu bir yuva kuracağına rivayet eder. Eğer rüyayı gören kişinin sevdiği uzakta ise sevgilisinin çok yakın bir zamanda ansızın geleceğine ve müjdeli bir haber vereceğine işaret eder.

Rüyada Türk KahvesiRüyada Türk Kahvesi Aldığını Görmek, kişi hayatı ile ilgili çok ciddi karar alacağına ve alacağı bu karar da tek başına karar vereceğine, bu karardan dolayı da hiç pişman olmayacağına, aldığı kararlardan dolayı kimseye boyun eğmeyeceğine işarettir. Bazı alimlere göre rüya sahibinin yakın bir zamanda duygusal bir karara alacağına ve bu kararla birlikte yola çıkacağına bu yoldan da mutlu döneceğine işaret eder.

Rüyasında Türk Kahvesi İkram Ettiğini Görmek, rüya sahibini geçmişte üstünü kapattığı ve unuttuğu bir olayın gün yüzüne çıkacağına ve bu durumdan dolayı da canının sıkılacağına rivayet eder. Bazı alimlere göre de geçmişten gelen bir kişinin rüya sahibine zararı dokunacağına rüya sahibinin bundan dolayı kısa bir süre üzüleceğine ama bir arkadaşının desteğini alarak bu durumdan kurtulacağına rivayet eder. Destek olan arkadaşı ile dostluğunun pekişeceğine şeklinde yorumlanır. 
]]>
Yeşil Kahve Nasıl Yapılır https://www.kahveler.gen.tr/yesil-kahve-nasil-yapilir.html Sun, 11 Nov 2018 05:32:52 +0000 Yeşil kahve nasıl yapılır, kilo  vermek isteyen  kişiler yeşil çaydan sonra yeşil kahveyi kullanmaya başladı. Yeşil kahve kavrulmamış ve ham kahvedir. Hazırlanması ise çaydan farklıdır. Sadece yeşil kahve içerek zayıflam Yeşil kahve nasıl yapılır, kilo  vermek isteyen  kişiler yeşil çaydan sonra yeşil kahveyi kullanmaya başladı. Yeşil kahve kavrulmamış ve ham kahvedir. Hazırlanması ise çaydan farklıdır. Sadece yeşil kahve içerek zayıflamayı beklemeyiniz. Yeşil  kahve sadece bir yardımcıdır. Günde en az 2 bardak içilmesi en idealidir.

Yeşil kahve nasıl yapılır:
Yeşil kahve hazırlamak için  kahve çekirdeklerini öğütmeden kahvenizi hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bu yöntem biraz  zaman aldığından birden fazla servis yapabilirsiniz.

Malzemeler:
 • 10 gram yeşil kahve çekirdeği
 • 150 mililitre sıcak su (arıtılmış su kullanırsanız kahveniz daha lezzetli olacaktır)
 • Bal, şeker, veya kakule.
Yeşil Kahve Nasıl YapılırHazırlanışı

Yeşil kahve çekirdeklerini bir günden önce bir miktar suyun içinde bekletiniz. Ertesi gün, çekirdekleri bir tencereye koyun ardından 150 ml sıcak su da ekleyip ve kaynatın. Kaynadıktan sonra hafif ateşle arada karıştırarak 10 dakika hafif hafif kaynamaya bırakın. Ocaktan alınız. 1 saatliğine soğuması için bırakın. Daha sonra kahve çekirdeklerini süzgeç ile alın. Hazırladığınız kahve sert olabilir. Hemen içmeden önce deneyin ve gerekiyorsa su ekleyin. İsteğe göre şeker, bal veya kakuleyle kahvenizi tatlandırabilirsiniz. Eğer hepsini tüketemezseniz buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.
]]>
Sütlü Türk Kahvesi https://www.kahveler.gen.tr/sutlu-turk-kahvesi.html Sun, 11 Nov 2018 09:23:54 +0000 Sütlü Türk kahvesi, En fazla anlatılan efsaneye göre, Habeşistan orijinli olan kahveyi ilk keşfeden afacanlar keçilerdir. Rivayete göre, keçi sürülerinin çobanları güttükleri hayvanların garip bir ağacın meyvesini yedikten Sütlü Türk kahvesi, En fazla anlatılan efsaneye göre, Habeşistan orijinli olan kahveyi ilk keşfeden afacanlar keçilerdir. Rivayete göre, keçi sürülerinin çobanları güttükleri hayvanların garip bir ağacın meyvesini yedikten sonra daha canlı hareketli olduklarını fark edince bunda bir hikmet var diyerek evine gelip  bazı kişilere bildirmiş. Bu meyvenin suyunu kaynatıp içen kişilerde aynı canlılığı duymuş ve kahvenin meziyetleri böylece anlaşılmış.

Sütlü Türk Kahvesi Malzemeleri:
 • 1 fincan soğuk süt
 • 2 çay kaşığı  toz şeker.
 • yarım yemek kaşığı tepeleme Türk kahvesi.
Sütlü Türk KahvesiYapılışı:

Cezveye sütü ve 2 çay kaşığı toz şekeri koyunuz. Ardından kahveyi ilave edip, kaşık yardımı ile iyice karıştırınız. Daha sonra cezveyi ocağa alıp kısık ateşte pişiriniz. Kahveniz kaynatıp, köpürmeye başladığı an ateşten alıp köpüğünü kaşık ile alıp fincana koyunuz. Kalan kahvenizi tekrardan ocağa alıp 1 taşım kaynattıktan sonra altını kaynatıp, yavaşça fincana boşaltınız. Hazırladığınız sütlü kahvenizi yanında bitter çikolata ile tatlandırarak servis edebilirsiniz.

]]>
Filtre Kahve Nasıl Yapılır https://www.kahveler.gen.tr/filtre-kahve-nasil-yapilir.html Sun, 11 Nov 2018 16:04:37 +0000 Filtre kahve Nasıl Yapılır, Dünya üzerinde en çok tüketilen içeceklerden birisi kahvedir. Kahve çekirdeklerinin temelde aynı olmasına rağmen çekirdekleri farklı boyutlarda öğütülüp farklı yöntemlerle hazırlanması ile de Filtre kahve Nasıl Yapılır, Dünya üzerinde en çok tüketilen içeceklerden birisi kahvedir. Kahve çekirdeklerinin temelde aynı olmasına rağmen çekirdekleri farklı boyutlarda öğütülüp farklı yöntemlerle hazırlanması ile değişik kahve çeşitleri ortaya çıkmıştır. Ülkemizde  en çok Türk kahvesi içilir.

Filtre Kahve Nasıl Hazırlanır

Temel prensip kahvenin sıcak su ile belirli bir süre demlenmesi. Filtre kahve hazırlamak için en kullanılan araçlar, kahve makineleri ve kahve presi denilen pistonlu olan demliklerdir.
Filtre kahve hazırlamak için öncelikle filtre makinesi uygun olarak öğütülmüş kahve gerekir. Damak tadınıza göre istediğiniz gibi aroma ve sertlikte kahve çekirdeklerini alıp bunları aldığınız yerde çektirebilirsiniz. Burada dikkat edilecek nokta kahvenin  orta kalınlıkta öğütülmesidir. Çok kalın taneler yeterince demlenemeyip  aromasını veremeyeceği gibi çok taneler de suyun akışına izin vermeyerek kahvenin demlenmesine engel olur. Ayrıca bu kahveyi hazır öğütülmüş olarak marketlerden bulabilirsiniz.

Filtre Kahve Nasıl YapılırKahve makinesinde Filtre Kahve Yapımı,

Kahve makinesinde Filtre Kahve hazırlamak için öncelikle makinenin iç kısmına su doldurulur. Daha sonra kahve bölümü  kendinden filtreli ise bu bölüme kahve koyulur. Filtre kahvede bir fincan kahve için 5-7 gram  1 tatlı kaşığı  kahve konulması idealdir. Ancak damak tadına göre bu oran azaltılıp arttırılabilir. Bu aşamalardan sonra makineyi çalıştırınız. Makine yaklaşık 97 derece deki suyu haznesine yavaş yavaş alır. Kağıt filtre ise sol gözenekli olduğu için  su hemen aşağıya inmez. Kahve bu suyla demlenir ve karafa damla damla akarak birikmesini sağlar. Filtre kahve hazırlanmış olur.
]]>
Türk Kahvesi Zayıflatırmı https://www.kahveler.gen.tr/turk-kahvesi-zayiflatirmi.html Mon, 12 Nov 2018 01:42:36 +0000 Türk Kahvesi Zayıflatırmı, ülkemizde bir gelenek olan ve oldukça sevilen Türk kahvesinin zayıflamaya olan etkisini sizler için inceledik. Gelin hep birlikte bu bilgilere göz atalım. Türk kahvesi zayı Türk Kahvesi Zayıflatırmı, ülkemizde bir gelenek olan ve oldukça sevilen Türk kahvesinin zayıflamaya olan etkisini sizler için inceledik. Gelin hep birlikte bu bilgilere göz atalım.

Türk kahvesi zayıflatırmı, oldukça sevilen ve bir o kadar tüketilen Türk kahvesinin uzmanlar tarafından incelenmesi ile çok çarpıcı bilgiler elde edilmiştir. Bu bilgilerden en ilgi çeken ise Türk kahvesinin en güçlü antioksidanlardan biri olduğudur. Prof. Dr. Canan Karatay katıldığı bir programda Türk kahvesinin bu özelliğini doğrulamıştır. Anlayacağınız üzere Türk kahvesinin yağ yakıcı özelliğinden bahsediliyor. Eğer Türk kahvesinin şeker değerine göre kalorilerine bakarsak şekerli Türk kahvesi 46 kalori, orta Türk kahvesi koyulan şekere bağlı olarak değişir ve sade Türk kahvesi 2 kaloridir. 

Türk Kahvesi ZayıflatırmıTürk kahvesi zayıflatırmı, bilindiği üzere kilo verme ile doğrudan çok az miktarda bağlantısı bulunan Türk kahvesinin, yine de kandaki zararlı maddeleri vücuttan atması küçümsenmeyecek bir olaydır. İçinde bulunan kafein maddesi Joe vücutta uyarıcı görevi görür ve metabolizmayı hızlandırır. Bunun yanında metabolizmanın hızlanmış olmasıyla bacaklarda ve vücudun diğer kısımlarında görülen selülitleri de azaltır. Diyet yapan kişiler günde 1 fincan Türk kahvesi içerek diyetlerini destekleyebilirler. 
]]>
Kahve Bitkisi https://www.kahveler.gen.tr/kahve-bitkisi.html Tue, 13 Nov 2018 01:13:33 +0000 Kahve bitkisi, kökboyasıgiller familyasınna ait bir bitkidir. Bu bitkinin işlenmesiyle elde edilen kahve çekirdekleri ve kahveler, günümüzde ülkemizde dahil birçok ülkede ciddi bir şekilde tüketilmektedir. Genel olarak kahve bitki Kahve bitkisi, kökboyasıgiller familyasınna ait bir bitkidir. Bu bitkinin işlenmesiyle elde edilen kahve çekirdekleri ve kahveler, günümüzde ülkemizde dahil birçok ülkede ciddi bir şekilde tüketilmektedir. Genel olarak kahve bitkisinin tüketilebilir hale getirilmiş haline coffea adı verilmektedir. Bu bitki, tam olarak bir ağaç olduğu için ilk dikildiğinde birkaç yıl meyve vermeyebilir. Kahve bitkisi, her iklimde yetişmeyen bir bitkidir. bu nedenle ülkemizin çok büyük bir kısmında kahve üretimi yapılamamaktadır. Ülkemizde genellikle bu bitkinin yetiştirilmesi sonrasında işlemesi yapılmaktadır. Kahve bitkisi, yani kahve ağacı dikildikten sonra yaklaşık 3 yıl sonra azda olsa meyve vermektedir. Bu ağacın verdiği meyveler bazı işlemlerden geçirilmeden kullanılır hale getirilmemektedir. Kahve bitkisinin verim sağlaması için iklim şartları, toprak ve bitkinin ekildiği yer etkilere neden olmaktadır. Kahve bitkisi, işlendikten sonra birçk şekilde tüketilebilmektedir. Fakat insanlar genellikle bu bitkiyi sütle ya da süt tozlarıyla karıştırarak kullanmaktadır. Bu şekilde kahvenin acı tadı biraz da olsa bastırılmış olur. Günümüzde bazı insanlar bu bitkiyi sade olarak tüketirler. Fakat kahve sade olarak tüketildiğinde belli bir miktarın üzerinde içilemez. Hep lezzet olarak son derece acı olan kahve bu şekilde içerisinde bulundurduğu kafein nedeniyle aşırısı insanlarda kalp ritminin değişmesine neden olur. Bu nedenle sizlerde kahve bitkisini günlük olarak belli bir miktarın üzerinde tüketmeyin.

Kahve bitkisinin ilk olarak dünya üzerinde keşfedildiği yer, Dünya ülkelerinden biri olan Habeşistan'dır. Habeşistan'ın Kaffa yöresine ait olan kahve bitkisi, Birçok ülke tarafından benimsenmiş ve birçok ülkede "bize özgü bir içecek" olarak algılanmıştır. Araplar kahveye ilk olarak "qahwah" adını vermiştir. Bu ülkede ilk olarak kahveyle aynı anlama gelen bu isim, zevk veren içki ve şarap gibi maddelere verilmiştir. Fakat günümüze kadar diğer ülkelere de yayılmış ve büyük zararlarının olmaması nedeniyle birçok kişi tarafından alışkanlık haline getirilmiş bir içecek olmuştur. Kahve bitkisi içerisinde yüksek miktarda kafein bulunduğu için, bu kahveyi sık sık içen insanlar alışkanlık haline getirerek her gün içmek isteyebilirler. Kahve bitkisi, günümüzdeki adını 14. yy'da kazanmıştır. Avrupa'da cafe, caffe, koffie, coffee, koffie, kaffee şeklinde bilinmektedir. Ülkemizde ise kahve olarak bilinmektedir. Fakat gün geçtikçe, farklı isimlerle ülkemizde de anılmaya başlamıştır. Özellikle özel markaların çok kullanılması nedeniyle insanlar kahve demek yerine bu markaların isimlerini söylemeye başlamışlardır.

Kahve BitkisiKahve bitkisi çiçeği ve çekirdeği

Kahve bitkisinin belli mevsimlerde çiçek açtığını biliriz. Bu çiçekler beyaz bir renkte ve aynı zamanda oldukça hoş kokuludur. Çiçekler sonrasında ortaya çıkan kahve meyveleri ilk bakışta kirazı andırabilir. Bu meyve zamanla büyür ve biraz daha yumuşak bir hal alır. Meyve içerisindeki iki çekirdek, işlendikten sonra günümüzdeki kahve halini alırlar. Bu bitki, yaklaşık olarak 40 yıl kadar bir süre meyve veren bir bitkidir. Fakat bu süreyi 40 yıla kadar uzatabilmek için çok önemli bakımlar gerekir. Özellikle zamanı geldiğinde zirai ilaçlar kullanarak meydana gelen hastalıkları ortadan kaldırmak gerekmektedir. Bu ağaç, doğal bir hale bırakıldığında 10 metreye kadar uzanır. Eğer kahve bitkisine müdahale edilirse ve sık sık budama yapılırsa boy 15 metreye kadar uzatılabilir. Bu bitki, genellikle ortalama sıcaklığın 18-24 C olduğu yerlerde yetişmektedir. Bu nedenle ülkemizde de bazı bölgelerde kahve bitkisi yetiştirilebilmektedir. Kahve bitkisi içerisindeki çekirdeği inceleyecek olursak, aslında kahve bu çekirdeklere verilmiş bir isimdir. Çekirdekler kimi zaman toz haline getirilerek kullanılsa bile bazı insanlar, çekirdeklerin üçe ya da dörde bölünmüş şekilde kullanırlar. Aslında bu kullanımlar kişinin kahve]]> Rüyada Türk Kahvesi İçmek https://www.kahveler.gen.tr/ruyada-turk-kahvesi-icmek.html Tue, 13 Nov 2018 23:59:30 +0000 Rüyada Türk Kahvesi İçmek, Bu rüya mutluluk ve başarı demektir. Rüya sahibinin özellikle de aşk hayatında yaşanacak güzel olaylara delalet eder. Bu rüya aynı zamanda gönül işinden yana yüzünün güleceğine ve Rüyada Türk Kahvesi İçmek, Bu rüya mutluluk ve başarı demektir. Rüya sahibinin özellikle de aşk hayatında yaşanacak güzel olaylara delalet eder. Bu rüya aynı zamanda gönül işinden yana yüzünün güleceğine ve atılacak yeni adımlara doğru alınacak kararlara alamet eder. Ayrıca rüya sahibini ömür boyu mutlu edecek, kadrini ve kıymetini bilecek bir kişi ile karşılaşacağına ve ileriye dönük onunla hayatını birleştireceğine dair rivayet edilir. Rüyayı gören için bir kısmet elde eder ve kazanç sahibi olur. 

Rüyada Türk kahvesi içmek ile alakalı bir rivayete göre; Bir gezi yapılacağı yönünde yorumlanır. Eğer bir erkeğin rüyasında kahve içtiğini görmesi, o kişinin yabancı bir memlekete yerleşeceğine dair yorumlanır. Rüyayı gören bir kimse için uzun zamandır yaşadığı sıkıntılar üzerine iş hayatında büyük kısmetler alacağına ve bu kısmetleri değerlendirerek büyük çalışmalar gerçekleştireceğine yorumlanır. Bu sayede kişi, hayatın yeni güzellikler içerisinde duyguları tadacaktır. Rüyanın bir diğer anlamı, kazanacağı paralar sayesinde hayırlı işlerde bulunarak hayır duaları alacağına delalet eder. Bu amaçla rüya sahibi borçlarını ödeyeceğine ve zararını telafi edeceğine rivayet edilir. Sevdiklerinden değer gördüğü için rüya sahibi de sevdiklerine değer vermeye başlayacaktır. Bu rüyada kişinin konumunun olumlu yönde değişmesine sebep olacaktır. Bu sayede rüya sahibi hayallerine, ideallerine, hedeflerine ve isteklerine karşı bağlı olduğuna, her ne olursa olsun onlardan vazgeçmeyeceğine, kötü zamanlarında bile umudunu yitirmediğine ve kararlı durduğuna alamet eder.

Rüyada Türk Kahvesi Görmek; Rüyayı gören kişinin, her türlü sıkıntının sona ereceğine ve güzel günlerin başlayacağına işarettir. En yakın zamanda beğendiği ve murat ettiği kişiyle evlilik olacağına delildir. Kısa zamanda gelecek huzur ve saadet anlamına gelir.

Rüyada Türk Kahvesi Yapmak; Rüyasında Türk kahvesi yapan kişi iyi bir gelire sahip bir eşe kavuşur. Kuracağı yuvada mutluluk daim olur. Dileklerinin gerçekleşeceğine işaret eder. Rüya sahibi uzakta olan sevgilisinden müjdeli bir haber almaya da yorumlanır.

Rüyada Türk Kahvesi İçmekRüyada Türk Kahvesi İçmek; Rüya sahibinin aşk hayatı istediği gibi olacağına ve bekar ise, gönlündeki kişi ile evleneceğine ve mutlu bir beraberliğe işaret eder. Evli bir kimsenin rüyasında kahve görmesi ise, evliliğinde mutluluğun sonsuz olacağına yorumlanır.

Rüyada Şekerli Kahve İçmek; Öncelikle mutluluk olarak kabul edilir. Rüya sahibi huzurlu ve rahatlık içerisinde yaşayacağına ve geleceğinin kendisine hayır getireceğine delalet eder. Üstelik geçim derdinin ortadan kalkacağına dair iyi yaşamaya delalet eder.

Rüyada Kahve İkram Etmek; Rüya sahibinin yardımsever birisi olduğuna yorumlanır. Özellikle hastalığından kurtulup, şifa bulmaya işarettir. Bu nedenle hayatın kolaylaşmasına ve rahata ermeye, seyahate çıkmaya yada ev değiştirmeye yorum yapılmaktadır.

"Allah rüyalarınızın ve dualarınızın karşılığını hayırla müjdelesin" Amin.


]]>
Altın Kahve Saç Rengi https://www.kahveler.gen.tr/altin-kahve-sac-rengi.html Wed, 14 Nov 2018 07:12:54 +0000 Altın kahve saç rengi, bayanlarda saç rengi başlı başında sorun olarak görülmektedir. Özellikle kendisinde yenilik yapmak isteyen bayanlarda saç rengi olarak tercihleri çok zordur. Bu konuda sürekli yenilik yapan bayanların görs Altın kahve saç rengi, bayanlarda saç rengi başlı başında sorun olarak görülmektedir. Özellikle kendisinde yenilik yapmak isteyen bayanlarda saç rengi olarak tercihleri çok zordur. Bu konuda sürekli yenilik yapan bayanların görsel anlamda görünmeleri çok önemli bir detaydır. Her zaman fikir almak isteyen kadınlar, kuaföründen yardım isteyerek kendisine ve yüz şekline gidecek olan saç rengini,araştırıp dururlar. Altın kahve saç rengi genel olarak esmer, tenli bayanlarda görsel olarak mükemmel görünür. Önemli olan size yakışan en güzel ve doğru tonu yakalayabilmektir. Seçeceğiniz renk ne olursa olsun ilk boyanan, boyada renk tutmaz  ve bu durumdan rahatsız olan bayanlar, ise sabırsızca ikinci olacak boyanın zamanına acele ederler. Çoğu saç boyalarında kişi saçının boyatma işleminde hemen boyanan renk kendini göstermeyebilir. Bunun yanı sıra 2-3 kez boyanarak renk oturur bazen ise altın kahve saç rengi tercih edilen bir renktir.

 Ayrıca bayanlarda saç bakımı oldukça zahmetli bir iştir. Sıkça saç rengini değiştiren bayanlar kendine özen gösteren ve bakımlı bayanlardır. Altın kahve saç rengi tercihe göre beğenilen ve gözde olan bir renktir. Saç boyası yaptırmak isteyen bayanlar kuaförünün fikrini alarak ön görüşmeyi yaparak seçilen altın kahve rengi boyasına karar vererek boyama işlemi hazırlanarak yapılır. Yaklaşık 2-3 saat süren boyama işlemine başlanılmasına karar verilerek işleme başlanılır. Yapılacak bu işlemin ardından sonuç beklemeye değer olmalıdır.

Altın Kahve Saç RengiAltın kahve saç rengi nasıl boyanır

Boyama işlemine zor karar veren bayanların bir çoğu sonuç olarak mutlu bir şekilde kuaförden ayrılır. Fakat bazı bayanlarda ise bu durum oldukça zordur. Altın kahve saç rengi saçını boyatacak bayan ile kuaför arasında karar verilmiş ise işleme başlanılır. Öncelikle saçın açılması gereken bir durum söz konusu ise oryal ile saç rengi açılır ve bu işlem oldukça uzun sürer. Bu yapılan işlem boyanın saçı açarak daha sonra üzerine sürülecek olan altın kahve saç rengi boyanın saç rengini tutması açısından yapılır. Fakat açma işlemi yapılmayacak bir saça ana saç üstüne yapılan, boya yaklaşık 45 dakika sürer ve altın kahve rengi o an için güzel görünür her banyo sonrası saçın açıldığını görürsünüz. Altın kahve saç rengi saç boyama işlemi öncesi, saç oryalle açılır. Oryalle açılan saçın üstüne, altın kahve saç rengini boyayıp 45 dakika bekleyerek saçlar yıkamaya geçer. Yıkama işlemi bitince saç bol su ile durulanmalıdır. Fönle kurutulan saçlar kuruyunca ortaya daha parlak canlı bir renk ortaya çıkar. Fönle şekil verilen saç müşterinin yapılacak makyajıyla kendini görsel  olarak tamamlanmıştır. Bayanların sürekli olarak saç rengi değiştirmesi sabit olarak tek bir renkte kalmaması saçı yıpratıyor. Bakımlı saçlar için yapılması gereken sık sık saçları yıkamaktır. Saçlar yıkanarak saç dipleri hava alır. Bu durumda sağlıklı saçlara kavuşulur.


]]>
Tarçınlı Kahve https://www.kahveler.gen.tr/tarcinli-kahve.html Wed, 14 Nov 2018 16:22:59 +0000 Tarçınlı Türk Kahvesi, Türk kahvesi içermiş olduğu bileşenler ile kalp hastalıkları, kanser ve şeker hastalıklarına karşı koruyucu bir niteliktedir. Yapılan araştırmalara göre uzmanlar kahvenin baş ağrısına, karac Tarçınlı Türk Kahvesi, Türk kahvesi içermiş olduğu bileşenler ile kalp hastalıkları, kanser ve şeker hastalıklarına karşı koruyucu bir niteliktedir. Yapılan araştırmalara göre uzmanlar kahvenin baş ağrısına, karaciğer kanserine, astıma, unutkanlığa, göğüs kanserine, siroza ve yüksek tansiyon hastalığına karşı düzenli bir şekilde içildiği takdirde kahvenin etkili olduğunu söylemişlerdir. Şu da unutulmamalı ki vücuda faydalı olan bir şeyi normalinden fazla tükettiğimizde zararlı olduğunu bilerek tüketmeliyiz. Tarçınlı Türk kahvesi yemeklerden sonra oluşan tatlı istediğini kesmek için ve tatlı krizlerine son vermek için oldukça mucizevi bir tariftir. Ayrıca diyete başlamak isteyenler içinde müthiş bir kahve tarifidir. Tarçınlı Türk kahvesi içildiği andan itibaren kendinizi anında daha zinde hissetmenize oldukça yardımcı olmaktadır. Şimdiye kadar zevk ile içmiş olduğumuz Türk kahvesini ya hep şekerli yada sadece yapmaya alışık olduğumuz için tarçın ekleme fikri başta size ürkütücü gelmiş olabilir. Kahve içine ekleyeceğiniz bir miktar tarçın kahvenin kendisine has olan acılığını alacaktır.Ama yaşamınızda yeniliklere yeni tatlara yer açmak, size hep fayda sağlayacaktır buna emin olun ve uygulayın.

Tarçınlı KahveTarçınlı Türk Kahvesi İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 çay kaşığı kadar tarçın
 • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
 • Eğer kahveniz de şeker kullanıyor iseniz şeker ayarını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. 

Tarçınlı Türk Kahvesi Yapılışı,

Bu değişik ve oldukça leziz kahveyi yapmak için öncelikle kahve ile tarçını cezveye ekleyerek üstüne suyu kullanacağınız fincanın ölçüsü kadar ekleyin. Daha sonra ise topak kalmayacak şekilde karıştırarak kısık ateş üzerinde pişmeye bırakın. Cezvede hafif kabarıklıklar oluşmaya başlayınca cezveden oluşan köpüğü fincanlara bir tatlı kaşığı kullanarak alın. Köpüklerini almış olduğunuz tarçınlı kahveyi sonra tekrar ocağa koyun kaynayınca kaynadıktan sonra kalan kahveyi de fincanın üstüne koyun.

Afiyet Olsun

NOT: Kahve köpüklerini fincana alır iken plastik bir kaşık ile karıştırarak köpüğü alın ve hiçbir şekilde ateş üzerine bıraktığınız kahveyi karıştırmayın ki köpüğü gitmesin. Bazı bayanlar kahvenin köpüğünü aldıktan sonra ocağa bırakmış oldukları kahveyi kaynayana kadar karıştırmaya devam ediyorlar ama bilmiyorlar ki böyle yaptıkları takdirde köpük oluşumuna engel oluyorlar. 
]]>
Soğuk Kahve Yapımı https://www.kahveler.gen.tr/soguk-kahve-yapimi.html Wed, 14 Nov 2018 23:28:54 +0000 Soğuk Kahve Yapımı, sıcak havalar geldikçe sıcak içecekler yerini soğuk içeceklere bırakır. Çay ve kahve aşıkları ise durum bu içeceklerin soğuk hallerini yaparak hem sevdikleri hem de yaz sıcağında serinledikleri içeceği Soğuk Kahve Yapımı, sıcak havalar geldikçe sıcak içecekler yerini soğuk içeceklere bırakır. Çay ve kahve aşıkları ise durum bu içeceklerin soğuk hallerini yaparak hem sevdikleri hem de yaz sıcağında serinledikleri içeceği yaparak kendilerini mutlu edebilirler. Soğuk kahve yapımı oldukça kolaydır. Evinizde basitçe bu içeceği yapabilir ve yaz aylarında özellikle hepimizi ter içinde bırakan bu sıcaklardan bir nebze de olsa kaçabilirsiniz. Şimdi bu buzlu ve soğuk kahve tariflerini sizle paylaşacağız. Birazdan o ferahlık hissine kapılarak sizde bu tarifleri evinizde deneyeceksiniz.

Soğuk Kahve YapımıSoğuk kahve (frappe) yapımı 

Malzemeler
 • 2 tatlı kaşığı kadar hazır kahve (Burada tercih ettiğiniz kahve nescafe gold veya nescafe classic olabilir.)
 • 3 tatlı kaşığı şeker
 • 4,5-5 tatlı kaşığı su
 • Soğuk süt
 • Buz küpleri
 • Vanilyalı dondurma (Bu da isteğe bağlı olarak eklenebilir. Eğer dondurma koyarsanız şekeri biraz düşürmeniz gerekir.
Hazırlanışı: Bir kavanoza hazır kahveyi koyun ve şekerini ilave edin. Daha sonra üzerine gelecek kadar su katın ve kapağı kapatıp bir kaç dakika çalkalayın. Daha sonra bir cam bardağa buz küplerini koyun ve üzerine de karışımı ekleyin. Süt ve vanilyalı dondurma da ekleyerek kahvenizin lezzetini arttırın. Afiyet olsun.
]]>
Kahve Kaç Kalori https://www.kahveler.gen.tr/kahve-kac-kalori.html Thu, 15 Nov 2018 00:34:38 +0000 Kahve Kaç Kalori, Türk kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası olan Türk kahvesi şekersiz yada şekerli içildiğinde kalori miktarı da doğal olarak değişmektedir. Ancak sade içilen Türk kahvesinin hiç bir kalorisi yoktur ama Kahve Kaç Kalori, Türk kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası olan Türk kahvesi şekersiz yada şekerli içildiğinde kalori miktarı da doğal olarak değişmektedir. Ancak sade içilen Türk kahvesinin hiç bir kalorisi yoktur ama kahveye şeker eklendiği takdirde kalori artar. Kahvenin kafein içeriği oldukça fazla olduğu için aşırı tüketiminde kaçınmalısınız. Bir fincan şekerli yapılan Türk kahvesi tam kırk dört kaloridir. 

Kahve Kaç KaloriTürk kahvesinin cezve ile yapılan tam üç farklı çeşidi vardır bunlar; orta şekerli Türk kahvesi, şekerli Türk kahvesi, sade Türk kahvesi şeklindedir.
 • Orta Şekerli Türk Kahvesi Kaç Kaloridir: Orta şekerli yapılan Türk kahvesi tam 72 kaloridir.
 • Şekersiz (sade) Türk kahvesi Kaç Kaloridir: Telvesi ve tortusu ile tam 7 kaloridir. Ancak fincanın dibinde kalan tortuyu içmediğiniz takdirde 2 kaloridir.
 • Şekerli Türk Kahvesi Kaç Kaloridir: Tam 45 kaloridir. Ancak koyacağınız şeker miktarına göre kalori oranı da değişir.
 • Filtre Kahve (sütsüz- şekersiz): 5 kaloridir.
 • Sade Latte (az yağlı sütle- şekersiz): 55 kaloridir.
 • Cappuccino (şekerli-sütlü): 231 kaloridir.
 • Nescafe İkisi Bir Arada: 60 kaloridir.
 • Mocha (az yağlı sütle- şekersiz): 168 kaloridir.
 • Nescafe Üçü Bir Arada: 78 kaloridir.
 • Sade Latte: (sütlü- şekerli): 135 kaloridir.
 • Cappucino (az yağlı sütle- şekersiz): 40 kaloridir.
 • Karamelli Latte (sütlü-şekerli): 172 kaloridir.
 • Mocha (sütlü-şekerli): 394 kaloridir.
 • Kahvenin Yanında Tüketilen Diğer Besinlerin Kalori Miktarları: bir adet tatlandırıcı tam 2-3 kaloridir. Kullanılan bir çay kaşığı esmer şekerin kalorisi tam 13 kaloridir.
Bir Fincan Sade Türk Kahvesinin Besin Değerleri
 • Kalori: 7 kcal
 • Demir (mg): 0.69
 • Karbonhidrat (g): 0.06
 • Vitamin A (mg): 0.04
 • Protein (g): 0.42
 • Vitamin C (mg):0
 • Yağ (g): 0.52
 • Kalsiyum (mg): 9.22
 • Kolesterol (mg): 0
 • Potasyum (mg): 70.2
 • Lif (g): 2.63
 • Sodyum (mg): 0.82
Türk Kahvesi Kilo Yapar mı

Sade olarak içilen kahvenin tek başına bir kalori miktarı yoktur. Fakat kahve içine şeker eklendiğinde ise artar. Bu durumda ise sade olarak içilen bir kahvenin kilo yapıcı bir etkisinin olduğu söylenemez. 
]]>
Granül Kahve https://www.kahveler.gen.tr/granul-kahve.html Thu, 15 Nov 2018 07:24:17 +0000 Granül kahve, Instant kahve olarak da bilinen bu kahve sıcak suya konduğunda çözünen kahve çeşididir. Suyunu kaybetmiş bu kahve türünün yapımı sırasında herhangi bir kimyasal işleme uğramaz. Granül kahveyi bulan kiş Granül kahve, Instant kahve olarak da bilinen bu kahve sıcak suya konduğunda çözünen kahve çeşididir. Suyunu kaybetmiş bu kahve türünün yapımı sırasında herhangi bir kimyasal işleme uğramaz. Granül kahveyi bulan kişi 1901 yılında Satori Kato adında bir kimyacı'dır. Kısacası granül kahve suyunu kaybetmiş kahve demektir. kahvenin çekirdeğinin su kaybederek oluştuğu granül kahve, iki şekilde su kaybına uğrar. Bunlardan birisi sprey ile kurutmak diğeri ise dondurarak kurutmaktır. 

Dondurma yönteminde kahve bekletilerek işleme başlanır. Doğal yoldan bekleme esnasında suyunu kaybeden kahve sonrasında eksi kırk derecede dondurulur. Kahvelerin içerisinde kalan sular bir süre sonra bu düşük ısıda kristalleşir. En son olarak da bir çeşit buharlaşma yöntemi ile su buharlaşarak ortamından uzaklaştırılır. Geriye sadece granül kahve dediğimiz kahve kalır. 

Spreyleme yolu ile kurutma işlemi ise, kahvelerin içerisindeki su yine buharlaşır ve kuruyan konsantre kahve yüksek bir yerde aşağı doğru spreylenir. Tabana gelen kısımda bulunan kahve içerisinde su ısı ile oluşan buharlaşma ile ortamdan kaybolur.

İki yöntem arsında fark ise, spreyleme yönteminde kullanılan yüksek ısı olayı kahvenin içeriğindeki aroma özelliğini bozabilir. Bunun dışında hiçbir farkı yoktur. Bunun dışında yine kullanılan ve üretilen hazır kahve ile ilgili birkaç önemli konu daha vardır. Geçerliliği kanıtlanmış bir araştırma olmasa da içeriğinde cafestol denilen ve kolesterolü yükselttiği düşünülen bir madde yer almamaktadır. Bu kahve dünyası için iyi bir durumdur. Kötü olanı ise, diğer taraftan kahvelerin pişirilme ve kızartılma esnasında içeriğinde kendiliğinden oluşan akrilamid adı verilen kanserojen bir madde yüksek oranda görülmüştür. 

Granül KahveGranül kahvenin bu kadar yaygın bir yapıya sahip olmasının nedenleri;
 • Çok kolay işlem görmesi,
 • Suda çabuk çözünmesi,
 • Toz yada granüller halinde olması,
 • Ticari açıdan işlenmesinin kolay olması,
 • Raf ömrünün paketlemelerden ötürü uzun olması,
 • Düşük kalitede çekirdeklerin kullanılabilir olması gibi hem tüketici hemde üretici tarafından tercih edilmesine sebeptir. 
Granül kahve, her ne kadar piyasada yaygın bir ağa sahip olsa da paketleri açıldıktan sonra kısa sürede bozulması ve kalitesi düşük çekirdeklerin kullanılması yüzünden asla bir Türk kahvesi kadar lezzetli ve mineralli değildir. Hava ile temasları olduğunda çabuk bozulabilen granül kahvelerin olumlu kullanışlı yanları kadar olumsuz yanları da vardır. Granül kahve, içeriğinde ne kadar kahve ana madde olsa da diğer kahveler gibi tatminlik duygusunu içen kişilere pek fazla veremez. Önerimiz gerçek kahve içme olanağınız var ise her zaman için granül kahve son seçeneğiniz olsun. Taze çekilmiş ve öğütülmüş kahvelerin hem içimi hemde lezzeti daha çok yerindedir. 

Granül kahvenin, gerçek kahve tadını ve özelliklerini taşımıyor olmasından ötürü, kahveyi yansıtmadığı düşünülürse, gerçek kahvenin lezzetini merak etmek içten bile değil, aslında gerçek kahvelerinde birçok yapılış şekli vardır. Alternatif yöntemler bularak gerçek kahve lezzetlerini yaşayabileceğinizi unutmayın. afiyetli kahveleriniz olsun.

]]>
Kahve Diyeti https://www.kahveler.gen.tr/kahve-diyeti.html Fri, 16 Nov 2018 02:34:41 +0000 Kahve Diyeti, kahveler arasında ağırlıklı olarak Türk kahvesinin tercih edildiği bir diyet olarak bilinir. Ağırlıklı olarak Türk kahvesi kullanılmasının en büyük nedeni diğer granül kahvelere nazaran Türk kahvesinde ekstra Kahve Diyeti, kahveler arasında ağırlıklı olarak Türk kahvesinin tercih edildiği bir diyet olarak bilinir. Ağırlıklı olarak Türk kahvesi kullanılmasının en büyük nedeni diğer granül kahvelere nazaran Türk kahvesinde ekstra katkı maddesi bulunmamasıdır. Bu nedenle Türk kahvesi hem daha sağlıklı hem de daha etkilidir. Kahvenin kafein açısından oldukça zengin bir gıda olması vücudun metabolizma hızını da artırıma konusunda oldukça etkilidir. Kahvenin bu etkisi aynı zamanda zayıflatıcı özelliğini de beraberinde getirir. Kahve diyeti dışında diğer diyet listeleri kontrol edildiğinde kahve tüketimine izin verildiği görülecektir. Çünkü kahve kendi başına kalorisiz ve yağsız bir içecektir. Bu nedenle kahveden sütü, şekeri, kremayı mümkün olduğunca uzak tutmak gerekir. Kahve diyetinde vücuttan atılan kilolar her kişinin vücut metabolizma hızına ve vücut yüzdesine göre değişiklik gösterir. Örneğin 150 kilo olan bir kişi bu diyetle bir haftada 10 kilo kadar verebilirken 50 kilo olan bir kişi anca 3-4 kilo verebilir. Uzmanlar uzun süreli kahve tüketiminin vücuda yararı olduğu kadar zararı olduğunu da iletir. Fazla kahve tüketimi vücudu normalden fazla yoracağı için mutlaka dikkat edilmelidir. O nedenle kahve diyeti bir haftadan uzun süre yapılmamalıdır. Ayrıca kahve diyeti boyunca gün içinde mutlaka en az 2 litre su tüketilmelidir. Salatalar bol limonlu ve 1 tatlı kaşığı hakiki zeytinyağı kullanılarak tüketilebilir. Şeker ve tuz kullanımı kesinlikle yasaktır. Örnek diyet listesi şu şekildedir:

Kahve Diyeti1. gün

Sabah: 1 fincan şekersiz kahve
Öğle: 2 adet haşlanmış yumurta ve beraberinde 1 kase soğanla kavrulmuş yağsız ıspanak
Akşam: 100 gram ızgara et ve 1 kase yeşil salata 

2. gün

Sabah: 1 fincan şekersiz kahve ve rendelenmiş limonlu havuç
Öğle: 3 adet yağsız ızgara köfte ve 1 kase yeşil salata 
Akşam: 7-8 yemek kaşığı yağsız sebze yemeği ve 1 bardak yağsız ayran

3. gün

Sabah: 1 fincan şekersiz kahve
Öğle: 2 adet haşlanmış yumurta ve beraberinde marul, domates
Akşam: 100 gram derisi alınmış ızgara tavuk ve 1 kase sadece marul 

4. gün

Sabah: 1 fincan şekersiz kahve 
Öğle: 1 adet haşlanmış yumurta ve ve beraberinde pişmiş pancar ya da havuç.
Akşam: 2-3 adet mevsim meyvesi ve yağsız yoğurt 

5. gün

Sabah: 1 fincan şekersiz kahve 
Öğle: Izgara balık ve 1 büyük kase yeşil salata 
Akşam: 7-8 yemek kaşığı yağsız sebze yemeği  ve 1 bardak yağsız ayran

6. gün

Sabah: 1 fincan şekersiz kahve 
Öğle: Derisi alınmış ızgara tavuk ve beraberinde 1 kase soğanla kavrulmuş yağsız ıspanak
Akşam: 2 adet haşlanmış yumurta ve ve beraberinde pişmiş pancar ya da havuç.

7. gün

Sabah: 1 fincan şekersiz kahve 
Öğle: 7-8 yemek kaşığı yağsız sebze yemeği  ve 1 bardak yağsız ayran
Akşam: 100 gram ızgara et ve 1 kase yeşil salata 

]]>
Sade Kahve Kaç Kalori https://www.kahveler.gen.tr/sade-kahve-kac-kalori.html Fri, 16 Nov 2018 05:03:02 +0000 Sade kahve kaç kalori, kahvenin insanlar tarafından yeri çok farklıdır. Çok sevilen kahvenin günlük olarak tüketimi 1 fincan olmalıdır. Bazı insanlarda bunu abartarak günlük sade kahve içimini 5-3 gibi tüketerek abartı Sade kahve kaç kalori, kahvenin insanlar tarafından yeri çok farklıdır. Çok sevilen kahvenin günlük olarak tüketimi 1 fincan olmalıdır. Bazı insanlarda bunu abartarak günlük sade kahve içimini 5-3 gibi tüketerek abartırlar. Ayrıca her şeyde olduğu gibi çok fazla tüketilen besinler ve içeceklerde vücuda zarar verebilir. Günlük hayatta sade kahve oldukça tercihler arasında yer almaktadır. Diyetisyenlerin bile önerdiği sade kahve 1 fincan sade içilebilir. İçilen bir fincan sade kahvede ise 2 kalori bulunmaktadır. Diyet yapan kişilerde genellikle yedikleri ve içtikleri kalori hesabı yapılmaktadır. Farklı pişirme yöntemleri ile kalori değeri yükselebilir. Sade kahve yapıldığında şekersiz kalori değeri düşüktür. Ayrıca bol şekerli yapılan bir kahve ile sade yapılan kahve arasında baya bir fark vardır. Tercihe veya zevke göre içilen kahveler kişinin kendi tercihidir. Önerilere göre sade içilen kahve daha sağlıklıdır. İçine bol şeker atılan kahve son derece sağlıksız ve zararlıdır. Sade veya farklı kahvelerin kalori değeri hiç merak edilmeyen bir konu olmadığını biliyoruz. Bir çok sade kahve tiryakileri kahvenin kalori olduğunu merak etmez. İçilen kahve ise sade veya başka çeşitleri tokluk hissi vererek geç  acıkmayı sağlıyor.

 İçilen bir fincan sade kahvede 2 kalori bulunurken, içine 1 küp atılan şeker ile yapılan orta kahve ise 13 kaloriyi bulmaktadır. Bunu 2 küp şeker olarak yaptığında 26 kalori değerinde kahve içilmiş demektir. Bir küp kesme şekerde ise 11 kalori bulunmaktadır. Buda demektir küçük bir kaşık şeker ise 16 kalori bulunurken yapacağınız kahveyi hesaplayın ve ne kadar kalori tükettiğinizi düşünün. Yapacağınız kahvede kalori miktarını siz belirlemiş oluyorsunuz. Şekerli yapılıyorsa kahve kalori miktarını siz düşünerek ayarlaya bilirsiniz. Sade kahve günde bir fincan içildiği taktirde bir zararı yoktur. Şekerli yapılan kahve ise tartışmalara açıktır. Fazla tüketilen kahve yağ depolayan, hormonları tetikleyerek, yağ depolanmasına sebep oluyor. Kahvenin sağlık için bir çok faydaları var iken çoğu kişilerde ise kalp çarpıntısı yapmaktadır. Kahve içerisinde bulunan kafein içeriğiyle dikkat çekerek kahve çekirdeklerinin, çekilmesi yada kavrulması ve çekilmesi sonucu elde edilir. Kahve olarak oldukça çeşitleri çok boldur. Bunların yanı sıra kahvenin sütlü, sade, şekerli, sütsüz, filtre, ve nescafe olarak isteğe bağlı tercihlerle oldukça seviliyor ve tüketiliyor. 
 
Sade Kahve Kaç KaloriSade kahve kilo aldırır mıdır

Sade veya şekerli olan kahvenin zayıflamada hiç bir etkisi yoktur. Sade olan kahve veya şekerli olan bir kahvenin kilo aldırması özelliği de yoktur. Fakat sade kahve her zaman için daha faydalıdır. Yapılan diyetlerde ise doktorunuz size günde 2 sade kahve önerebilir. Çok severek tüketilen sade kahve sindirim sisteminde düzenleyici, etkisi olduğundan diyetisyenler tarafından önerilir. Ayrıca şiddetli baş ağrısı çeken kişiler tarafından içilen sade kahvenin ağrıyı kestiği bilinmektedir. Çoğu zamanlarda ise yorgunluk atmasına yani dinlenmeyi sağlayarak keyifle içilen sade kahvenin tutkuları olanlar çok fazladır. Sade kahvenin faydaları saymakla bitmez. Diğer kahve çeşitleri olarak en masum bilinen kahve çeşidi sade Türk kahvesidir.
]]>
Kahve Limon https://www.kahveler.gen.tr/kahve-limon.html Fri, 16 Nov 2018 07:27:06 +0000 Kahve limon, Vücutta oluşan ve kilo alıp vermeden yada doğumdan kaynaklanan çatlaklara, ishale ve  bedenimizin herhangi bir yerinde oluşan sivilcelere karşı evlerinizde uygulayabileceğiniz doğal bir karışımdır. Etkisini azımsan Kahve limon, Vücutta oluşan ve kilo alıp vermeden yada doğumdan kaynaklanan çatlaklara, ishale ve  bedenimizin herhangi bir yerinde oluşan sivilcelere karşı evlerinizde uygulayabileceğiniz doğal bir karışımdır. Etkisini azımsanmayacak kadar erken göstermesinin yanında tamamen doğal olması da ayrıca önemli bir etkendir. Günümüzde pek ismi bilinen bir yöntem olmasa da kahve limon, çeşitli rahatsızlıklara çok iyi gelir. Bunların başında da ishal gelir. kahve limon uygulaması her zaman yapabileceğiz çok bir zaman almayan ve kolay olan bir yöntemdir. Kahve limon, karışımı zamanında ve dozunda ayarlandığı kullanıldığında anında etkisini gösteren ve vücut için gereken düzenlemeleri sağlayan ender bir karışımdır. Birçok sindirim sistemi problemleri için iyi gelen bu yöntem eskiden çok sık kullanılan bir yöntemdir.

Kahve limonun faydaları;
 • İshal olan kişilerde sindirim sistemini düzeltir.
 • Midede yaşanan hazımsızlık olaylarına iyi gelir.
 • Alkol alımı sonrasında vücudun uğradığı olumsuz sonuçlardan çabuk kurtulmasını sağlar.
 • Vücudun belirli bölgelerinde oluşan çatlaklara iyi gelir. (doğum sonrası yırtıklar da dahil)
 • Sivilcelerin oluşumunu ve olduktan sonra geçmesini sağlar.
Kahve limon kürü adından da anlaşılacağı gibi başka bir maddeye gereksinim duymadan yapılan ve kolay olan bir yöntemdir.
 • İshal: Özellikle devam eden ve vücudun direncini kıran ishal oluşumu sonrasında kullanılan bir yöntemdir. Bir çorba kaşığı kadar kahve ve içerisine sekiz on damla kadar limon suyu ilave edilerek oluşturulan karışım ağız yolu ile alınmalıdır. Alındıktan kısa bir süre sonra vücut direncini arttırarak içerdiği yoğun miktarda lifler sayesinde ishale karşı savaşır.
 • Hazımsızlık: Bu karışım midenin hazmedemediği birçok gıdanın yada besinlerin alındıktan sonra verdiği rahatsızlık için kullanılır. Midede yanma ekşimeye neden olan hazımsızlık sorunu için kullanıldığında mideyi düzenleyip asit dengesini sağlamaya yardım eder. Böylelikle yaşanan rahatsızlık kısa sürede geçmiş olur.
 • Alkol kullanımı sonrası: Kahve limon karışımı alkolün içiminden sonra vücutta bıraktığı etkinin giderilmesi için kullanılır. Alkol alımı olduktan sonra akşamdan kalma terimini ortadan kaldırabilecek bir karışımdır. Midede oluşan olumsuzları gidererek kişiyi rahatlatır.
 • Vücutta oluşan çatlakların giderilmesi: Karışım hem doğum sonrası hemde kilo alıp vermeden kaynaklanan çatlaklarda yani deri yırtılmalarında kullanılır. Karışımın uygulanma şekli önemlidir. İki gün üst üste uygulandıktan sonra bir gün ara verilerek işlem tekrarlanır. Ortalama bir bölge için hazırlanacak karışım üç yemek kaşığı kahvenin içerisine bir adet limon suyu sıkılarak hazırlanır ve maske gibi masaj yapılarak uygulanır. Bu her bölge için aynı oranlarda hazırlanması gereken karışım miktarıdır.
 • Sivilcelerin azalması için: Karışım adından da anlaşılacağı gibi sivilce oluşumunu azaltmada ve sivilcelerden oluşan lekeleri gidermede kullanılan bir yöntemdir. Karışımın içeri yine iki yemek kaşığı kahve içerisine 2 tatlı kaşığı kadar limon suyu ilave edilerek hazırlanır ve sivilce olan yerlere yada lekelerin olduğu yerlere masaj yapılarak sürülür. Yada oluşan bölgeye genel olarak uygulanır. Uygulama ortalama beş dakika kadar bekledikten sonra duru ve ılık su ile yıkanır. İşlemin bir gün ara ile uygulanması gerekir. Her gün uygulamak sakıncalıdır. 
Bu arada ishal sorunu yaşayan kişilerin ishal durumuna göre bu karışımı saat başı uygulaması ishal rahatsızlığını kısa sürede giderir. Belki eski bir yöntem oluşu insanları tedirgin edebilir ama günümüzde bu yöntemi bilmeyen ve kimyasal ürünler ile çözüm arayıp ta düzelme göstermeyen yada yeterli miktarda düzelme gerçekleşmeyen kişilerin rahatlıkla kullanacağı bir yöntemdir. 

Kahve LimonKahve limon, Karışımın gü]]> Bronz Kahve https://www.kahveler.gen.tr/bronz-kahve.html Fri, 16 Nov 2018 21:15:22 +0000 Bronz Kahve, Başta bronz kahve olmak üzere kadınların en beğendikleri saç renkleri arasında açık kumral ve kum sarısı saç renkleri bulunmaktadır. Bu birbirinden güzel ve alıcı saç renklerini IGORA Royalin sandre saç renkleri Bronz Kahve, Başta bronz kahve olmak üzere kadınların en beğendikleri saç renkleri arasında açık kumral ve kum sarısı saç renkleri bulunmaktadır. Bu birbirinden güzel ve alıcı saç renklerini IGORA Royalin sandre saç renkleri içinde bu tür ballı kızıl, kum sarısı ve bronz kahve gibi daha birçok pastel tondaki renklere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda da Loreal ile Palette gibi markalarında yine birbirinden güzel ve göz alıcı, kaliteli ve çok çeşit gün tonlarından oluşan saç renkleri kataloğu bulunmaktadır. Bronz kahve saç rengini elde etmek o kadarda kolay değildir alanında uzmanlaşmış bir kuaföre danışmalı hatta en iyisi kuaföre giderek boyama işlemini yaptırmaktır. Bu sezonun trend saç rengi haline gelmiş saç boyasını evde kendiniz elde etmek için yapmanız gereken ilk işlem saçlarınızı bronz kahve tonlarına ulaşmak için boya uygulamalısınız. Daha sonrasında kum sarısı röfle atarak saçlarınızda müthiş ve çekici bir ton elde etmiş olursunuz. 

Bronz KahveBronz Kahve Saç Renkleri İçin Öneriler,

Bu mükemmel saç rengi aslında hafif bakır rengine kaçan ve koyu kahve karışımı bir saç rengidir. Dore halinde olan renkleri kızıla çalan ve oldukça parlak bir renk tonudur. Loreal de ve Palette de bu saç rengi tonlarını rahatlıkla bulabilirsiniz. Eğer cilt renginiz pembe ise müthiş bir sonuç alabilirsiniz. Saçınızı ilk boyadığınız da yada kuaför yardımı ile saçlarınızı boyadığınız da  çevrenizde insanlar tarafından çok beğenilecek ama zamanla akan bir renk tonu olduğu için renk doğal olarak normal renginden biraz daha açık bir renk alarak özelliğini kaybetmeye başlayacaktır. Bu nedenden dolayı bir kuaföre boy atmanızı tavsiye ederiz. Yok ben kendim evde saçımı boyarım derseniz de kaliteli boya markaları seçmek zorundasınız. Zaten zamanla akan bir saç rengi olduğundan birde evde kendiniz saçınızı boyar iseniz hemde markasız bir boya ile tabi kide boya akacak ve özelliğini kaybedecektir. Saç boyamak sandığınız kadar kolay bir işlem değildir mutlaka bir kuaföre yüzünüze teninize hangi saç renginin gideceğini danışmalı bilgi almanız gerekmektedir. Öyle her hoşunuza giden saç rengini kendinize uygulayamazsınız. Bronz kahve rengi çok güzel bir renktir eğer şu günlerde saç renginiz de bir değişiklik yapmak istiyor iseniz ''bronz kahve'' saç rengi muhteşem bir seçim olacaktır.
]]>
Türk Kahvesi Kaç Kalori https://www.kahveler.gen.tr/turk-kahvesi-kac-kalori.html Fri, 16 Nov 2018 21:37:59 +0000 Türk Kahvesi Kaç Kalori, Farklı pişirilme yöntemiyle sunulan ilk kahve çeşididir. Yıllarca sürecek olan mis gibi köpüklü, şekerli, şekersiz, orta, sade türleri ile Türk kahvesi, kalıcı dostlukların başlangıcı Türk Kahvesi Kaç Kalori, Farklı pişirilme yöntemiyle sunulan ilk kahve çeşididir. Yıllarca sürecek olan mis gibi köpüklü, şekerli, şekersiz, orta, sade türleri ile Türk kahvesi, kalıcı dostlukların başlangıcı olarak keyifle içilen kahve ile hatıraların kapısını açar. Hatıralar her yudumda titretir yüreği, bazen acı bazen tatlı bir yudum mutluluktur. Türk kahvesi kavrulurken ayrı, pişirilince ayrı bir kokusu ve kendine özgü bir geleneği vardır. Saray mutfağında, evlerde yerini alan kahve ile yemek sonrası hiçbir tat onun yerini dolduramaz, yorgunluğu alır, sinirleri yatıştırır ve mideyi rahatlatır. Özellikle sabahları uyuşukluğu giderip enerji verir ve uyanık kalmayı sağlar. Öğle yemeğinden sonra sindirimi kolaylaştırır. Kahvenin sade olanı kilo almayı ve mide ekşimelerini önler. Akşam yemeğinden sonra ise, keyifli sohbetler için Türk kahvesi, bir yudum sevgi, dinlemek ve yalnız kalmak için aranılan tek şey mis kokulu bir fincan sıcak kahvedir. Aslında her kahvenin tadı aynı değildir. Nerede, hangi ortamda ve kiminle içiliyorsa ona göre değişir. Bir dostla içilen kahvenin tadı duygu doludur. Tek başına içildiğinde hüzün verir ve yalnızlık kokar. Çocuğunla içilen tadı neşedir. Anne ve baba ile içilenin tadı huzur verir. Kardeş ile içilenin tadı ise sevgi kokar. Siz değerli okuyucularımızla Türk kahvesi kaç kalori konumuza değinerek tek yürek oluyoruz. Geleceğinize ve bilginize bir nebzede olsa size karşı olan enerjimizde ve hislerimizde ışık tutmaya çalışıyoruz. Kimi zaman iç acıtan gerçeklerle kimi zaman gelecek adına güzelliklerle umutlu ve mutlu yarınlarla bir araya geliyoruz.

Türk Kahvesi Kaç KaloriTürk Kahvesi Kaç Kalori;

Bir Fincan Türk Kahvesi Kaç Kalori; Bu durum şekerli yada sade oluşuna göre değişmektedir. Bir küp şeker ile yapılan orta kahve 12 kaloridir. Aynı zamanda iki küp ile yapılan şekerli Türk kahvesi 24 kaloridir. Kısacası su ile hazırlanan bir fincan sade Türk kahvesi kilo aldırmaz. Hatta yok denilecek kadar azdır. Çünkü bu kahvenin içeriğindeki antioksidan özelliği domatesten çok daha fazladır.

Türk Kahvesinde Zayıflama Sürecinde; Selülit riskine karşı iyi gelmektedir. Bu nedenle metabolizmayı hızlandıran etkisi vardır. Yani Türk kahvesi kalorisi düşük olma sebebi ile kilo aldırmaz. Çünkü uyarıcı etkisi ile yağ dokularını ve vücudun yağ oranını azaltır. Aslında kahveyi kalorili hale getiren içine koyduğumuz ilavelerdir. Ancak sade Bir Tür kahvesi her zaman daha faydalıdır.

Bir Fincan Sade Türk Kahvesi Kaç Kalori; Sade kahve kalorisini incelediğimizde; 1 fincan Türk kahvesi içeriğinde 2 kalori değeridir.

Bir Adet Kesme Şeker Kaç Kalori; Küçük bir kaşık şekerin kalorisi 15'dir. Bir tane kesme şeker ise 10 kalori değeri bulunur.

Şekerli Türk Kahvesi Kaç Kalori; Bu değer, ne kadar şeker kullanılacağına bağlıdır. Bir fincan Türk kahvesi 45 kalori değeridir.

Şekersiz Türk Kahvesi Kaç Kalori; Türk kahvesi telvesi ile beraber 7 kalori değeri kadardır. Ancak fincan içerisinde kalan telvesi içilmediği takdirde 2 kalori değeri bulunur. Aslında diğer kahvelere göre kafein oranı azdır. Telvesi içilmediği için çok az kafeini vardır.

]]>
Kahve Kreması https://www.kahveler.gen.tr/kahve-kremasi.html Sat, 17 Nov 2018 13:51:41 +0000 Kahve kreması, Bitkisel ve yağlı ürünler içerdiği gerekçesiyle günümüzde  pek de tercih edilmeyen bir yöntemdir. Hayatımıza ilk adım attığı dönemlerdeki rağbeti şimdilerde neredeyse yok gibidir. Özellikle hazır kahve d Kahve kreması, Bitkisel ve yağlı ürünler içerdiği gerekçesiyle günümüzde  pek de tercih edilmeyen bir yöntemdir. Hayatımıza ilk adım attığı dönemlerdeki rağbeti şimdilerde neredeyse yok gibidir. Özellikle hazır kahve dediğimiz nescafeler için kullanılan kahve kremaları eskiden renginden dolayı sütün kurutulmuş hali sanıldığından tüketimi oldukça yaygındı. 

Şimdi gelişen insan dünyasında teknoloji sayesinde birçok bilmek istediğimiz bilgiye kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Her ne kadar dünya gıda üretimde çok önemli önlemler alsa da Türkiye'de aynı durumun geçerliliği söz konusu değildir. Belki ülke olarak AB'nin gıda üretim prosedürünü kullanıp kabul etmiş olsak da Türkiye'de bunun kontrol mekanizmayı Avrupa'ya nazaran eksilerdedir. O yüzdende birçok krema üreticisi ve satıcısı içeriğinde melamin oranını farklı miktarlarda kullanabilmektedir. Yada tamamen kimyasallar ile maliyetini düşürebilmektedir. Tabi bu bizim halk olarak genel yargımızdır. Gıda sektöründe yaşanan olumsuz örneklerin bizde oluşturduğu ön yargısıdır. 

Kahve KremasıKahve kremasındaki, melamin maddesi kanserojen bir madde oluşundan bu kremaların kullanımı tehlikelidir. Hazır kahvelerde kullanılan bu kahve kremalarını kullanmadan sade olarak tüketmekte fayda vardır. 

Kahve kremasının, bir diğer halk arasındaki adı beyazlatıcıdır. Bu terimin gelme sebebi ise hem renginin kırık beyaz olması hemde kahveye eklendiğinde kahvenin rengini yine kırık beyaz yapmasındandır. 

Türk kahvesi için en yaygın krema taze süttendir. Kahveyi yaparken su yerine süt konularak kremalı görünümü verilen Türk kahvesi hazır kahvelere nazaran doğal olan sütle yapıldığından sağlıklıdır. 

Günümüzde süt tozu diye tabir ettiğimiz hiçbir hazır kahve kremasında aslında süt yoktur. Onun yerine gıda mühendisleri odasının onayladığı bitkisel ve yağlı ürünler kullanılır. Birde bunların raf ömrünü uzatmak için içerilerine eklenen kimyasallar var, bunlarda kanserojen etkisi nedeniyle kahve kremasını sağlıksız göstermektedir. 

Kahve kreması ile birçok kahve çeşidi türemiştir. Bunların en bilinenleri;
 • Hazır kahveler,
 • Glüten kahvesi,
 • Mocha, 
 • Espresso'dan üretilen birçok kahvede de kullanılır.
Kahve tiryakilerinin vazgeçemediği kahve kreması ne kadar kahveye lezzet verirse versin yada ne kadar acı kahve tadını yumuşatırsa yumuşatsın uzman doktorlar ve sporcular bu kremalardan uzak durur. Nedeni de vücudu yağlandırması ve kolesterolü yükseltmesidir. Seçeneğiniz olduğu sürece doğal sütü tercih etmenizde fayda var. Seçeneğin olmadığı yerde ise sade içmenizde fayda vardır. 
Unutmayın günümüzün vebası dediğimiz kansere neden olan melamin maddesini içerisinde barındıran bu madde bir nevi sağlık bozandır. 

]]>
Filtre Kahve https://www.kahveler.gen.tr/filtre-kahve.html Sun, 18 Nov 2018 13:50:50 +0000 Filtre kahve, bir diğer adıyla damla demleme yöntemidir. Su ile orta kalınlıkta çekilmiş kahve çekirdeklerinin birleşmesi  ile  kahvenin içindeki yağ asitleri ve aroma kahve haline gelir. Özellikle Kuzey Amerika'da yaygın b Filtre kahve, bir diğer adıyla damla demleme yöntemidir. Su ile orta kalınlıkta çekilmiş kahve çekirdeklerinin birleşmesi  ile  kahvenin içindeki yağ asitleri ve aroma kahve haline gelir. Özellikle Kuzey Amerika'da yaygın bir şekilde tüketilen bir içecektir.  Öncelikle Filtre kahve için hangi kahve çekirdeğini kullanmamız gerekir bunu bilmemiz gerekmektedir. Filtre kahve için Türk kahvesi çekirdekleri kullanılamaz çok acı olur. Bu sebeple marketlerden ya da bilinen kafelerden farklı markalarda kahve çekirdeği alıp Filtre kahve için çektirmemiz gerekir. Fakat bu çekim Türk kahvesindeki gibi çok ince olursa Filtre kahve de işe yaramaz.

Filtre kahve makinasında kahve yapımı,
 • Düz tabanlı filtre kullanılan bir makine ise deniz tuzuna, benzeyen orta düzeyde öğütülmüş kahve kullanılmalıdır. Fakat koni biçiminde ise toz şekeri andıran daha ince çekilmiş kahve kullanılır.
 • Kahvenin aromasının ağızda tam olarak hissedebilmesi için 180 miligram suya 10 gram kahve kullanılması önerilir.
 • Kahvemizi tek seferde getirebileceğimiz kadar hazırlamamız gerekir. Çünkü yeniden ısıtılması aramasını kaybetmesine sebep olur.
Filtre KahveFiltre kahvenin faydaları,
 • Karaciğere faydası büyüktür günde 3-4 bardak Filtre kahve içen kişilerde siroz olma riski azalmaktadır aynı zamanda karaciğer kanseri riskini de azaltmaktadır.
 • Uyarıcı etkisi çok yüksektir. Bu sayede enerjiniz, hafızanız ve anlık tepkileriniz yüksek olacaktır.
 • Metabolizmanızı hızlandırır. Yağ yakıcı birçok ilaç içerisinde kafein maddesi bulunmaktadır. Dolayısıyla yağ yakıcı bir özelliğe sahiptir.
 • Besin değeri çok yüksektir birçok antioksidan madde almış olursunuz. Bunlardan birkaçı B3, B5, B2 vitaminleri, magnezyum ve potasyumdur.
 • Düzenli içilen kahve dopamin seviyenizi sürekli yüksek tutar bu sebeple parkinson riskini azaltır.
 • Dopamin mutluluk veren bir kimyasaldır. Bu sebeple depresyon ve mutsuzluğu da önler.
 • Sakinlik verir ve vücudunuzu temizler.
 • Kalp hastalıklarını önler.
]]>
Küllü Kahve https://www.kahveler.gen.tr/kullu-kahve.html Sun, 18 Nov 2018 16:24:01 +0000 Küllü Kahve, doğallık diye adlandırdığımız saç renklerinin başında gelir. Küllü kahve, her zaman çok tutulduğu gibi özellikle, 2015 yılının en gözde trend renkleri arasındaydı, bu 2016 yılında da yerini korumaktadır. Küllü Kahve, doğallık diye adlandırdığımız saç renklerinin başında gelir. Küllü kahve, her zaman çok tutulduğu gibi özellikle, 2015 yılının en gözde trend renkleri arasındaydı, bu 2016 yılında da yerini korumaktadır. Genelde saç renk tonlarında, özellikle koyu ren saçın daha genç, açık renk saçın ise kişinin yaşını olduğundan fazla gösterdiği söylenmektedir. Fakat küllü kahve biraz açık bir ton olmasına rağmen, birçok kişinin olduklarından daha genç bir görüntüye bürünmelerini sağlayan bir saç rengidir. Saçlarımızı boyarken, ten rengimizle uyumu çok önemlidir. Fakat küllü kahve rengi için böyle bir kural yoktur. Çünkü, küllü kahve rengi hemen hemen, tüm ten renklerine uygun bir renk tonudur. Ayrıca ilk başta da dediğim gibi, özellikle bu renk tonunu doğallıktan hoşlanan bayanlar tercih etmektedir. Hatta bu renk tonu zamanla alışkanlık haline gelebilecek bir tondur. Ayrıca küllü kahve rengi, diğer kızılımsı kahve tonlarının içinde de en doğal görünenidir. Küllü kahve, renk tonunda saçınızı nasıl kestirmek istediğinizde çok önemlidir. Birçok saç rengi denemenizden sonra hala bir renge karar veremediyseniz, mutlaka birde küllü kahve tonunu denemeniz gerekir. Küllü kahve tonunu tutturmak bazen biraz zor olabiliyor. Eğer daha önceki saç renginizde kızılımsı tonlar varsa, öncelikle bunları kapatmanız gerekmektedir yoksa asla istediğiniz küllü kahve tonunu tutturamazsınız. Bu rengi istediğiniz gibi yakalamanız çok uzun zaman alabilir, aynı zamanda bu süreçte saçınız yıpranabilir. Saçınızı küllü kahve yapmaya karar verdiğiniz zaman, mutlaka önce bir kuaföre gitmenizi tavsiye ederim, çünkü bu tonu ilk başta evde tutturmanız biraz zor olabilir.

Küllü KahveKüllü Kahve Rengine Uygun Saç Modeli
Küllü kahve saç rengi,hemen hemen herkese yakıştığı gibi özellikle genç kızların tercihleri arasındadır. Küllü kahve rengi saç, çok havalı, gösterişli bir saç tonu olduğu için kısa saçlarda pek hoş durmaz. Havalı deyince, direk aklımıza uzun saç geldiği gibi küllü kahve renk tonu da özellikle uzun saçlarda süper durur yada en kısa omuz hizasında saçlarda iyi durur da diyebiliriz. Küllü kahve tonu için, saçınızın uzun olması yeterlidir, katlı yada düz kesim olması önemli değildir, her iki kesimde de duruşu gayet havalıdır. Elbette bu doğal ve havalı saç rengine uygun, doğal bir makyajla çok daha güzel görünebilirsiniz. Birde bu saç modelini uzun kullanırken, kesinlikle perçem kullanmamanızı öneririm. Perçem, her uzun, havalı saçın o doğal görüntüsünün ve havalı görünmesinin önüne geçer.

Küllü Kahve Renginin Bakımı
Küllü kahve saç renginde de, özellikle küllü tonlar için de, farklı ünlü markaların çeşitli, bakım yağları, renk koruyucu şampuanları, renk koruyucu kremleri ve spreyleri var, onlardan kullanarak saçımızın o doğal görüntüsünü kaybetmeden uzun süre kullanabiliriz. Ayrıca yine bir çok markada bulunan birçok saç bakım maskeleri vardır, haftada bir defa saçlarımıza bu maskeleri de uygulayabilirsiniz. Eğer, küllü kahve rengini ilk kuaförde boyattıktan sonra, evde kendiniz boyamaya devam edecekseniz, eve aldığımız boyaların kullanma talimatlarını iyi okuyup uygularsanız, hazır kutu boyalarda, saç renginin kalıcı olmasını sağlamak için boya öncesi ve sonrası bakım maskeleri de vardır, fakat birçok insan bunları kullanmaya erinir, bu maskeleri mutlaka kullanmaya özen gösterin. Küllü kahve tonları, diğer kızılımsı saç tonlarına nazaran biraz daha bakım göstermemiz gerekmektedir. Eğer uğraşacak vaktiniz yoksa, yada saçınızla uğraşmayı sevmiyorsanız, küllü tonlara yanaşmamanız gerekir. 
]]>
Kuru Kahve https://www.kahveler.gen.tr/kuru-kahve.html Mon, 19 Nov 2018 05:12:47 +0000 Kuru kahve, kültürümüzün yegane içeceklerindendir. Bol köpüğü ile görsel güzelliğini gösteren sert ve acılı damak tadıyla ağızlarımızda hoş bir tat bırakan bir içecektir. Bizim Türk kahvesi olarak bildiğimiz bu kahve Kuru kahve, kültürümüzün yegane içeceklerindendir. Bol köpüğü ile görsel güzelliğini gösteren sert ve acılı damak tadıyla ağızlarımızda hoş bir tat bırakan bir içecektir. Bizim Türk kahvesi olarak bildiğimiz bu kahve çok eski tarihlerden beri Orta Asya'da var olan bir içecektir.
Kuru kahve çekirdek tanelerinin kahve makinelerinde toz haline getirilerek oluşur. Kuru kahvenin içimi ne kadar lezzetli olursa olsun günde en fazla üç fincan içilmesi gereken bir içecektir. Daha fazla tüketilmesi vücuda yararlarını olumsuz yönde etkiler. Kuru kahve, dengeli bir şekilde tüketildiğinde birçok yararı vardır.

Bunların başında;
 • Kolon ve bağırsak kanseri olma riskini azaltır.
 • Safra kesesinde bulunan taşları düşürmede yardımcı olur.
 • Kafein içermesi sayesinde sinir sistemini uyarıp zihinsel aktiviyeleri güçlendirir.
 • Kuru kahve içimi ile enerji verir.
 • Kuru kahveyi limon ile karıştırıp yutulduğunda ishal gibi rahatsızlıkların geçmesini sağlar. 
 • Kolesterolü düşürür.
 • Siroz hastalığına iyi gelir.
 • Selülit problemi gibi cilt sorunlarını giderir.
 • Doğum sonrasında oluşan çatlaklar ve kilo alıp vermeden kaynaklı çatlaklara iyi gelir.
 • Düzenli ve abartılmadan kullanıldığında yüksek tansiyona iyi gelir.
 • Özellikle pankreas kanserlerini önlemede yardımcı olur.
 • Ağrı kesici özelliği vardır. 
 • Kalp rahatsızlıklarına iyi gelir. 
Daha birçok olumlu yanları olan kuru kahve kendi başına doğal bir ilaç gibidir. Tüketim oranı fazla abartılmadığı sürece her daim yararlıdır. Kuru kahve, genelde taze çekilerek tüketilen bir üründür. Hazır paketleri olsa da her zaman tercih edilen taze çekilmişidir. Ama yararı olduğu kadar fazla kullanımında birçok rahatsızlığa da davetiye çıkaran kuru kahve özellikle kalp damar rahatsızlıklarına sebep olur. Bunun dışında aşırı tüketimi, şeker hastalığına yüksek tansiyona, migren ağrılarına, vücutta aşırı su kaybına, vitamin ve mineral kaybına ve bayanlarda doğurganlık özelliğini etkiler. 

Kuru Kahve
Kuru kahvenin yapılışı için gereken malzemeler;
 • Cezve,
 • Kuru kahve,
 • Şeker,
 • su,
Yapılışı;
Cezve hazırlanır ve içerisine kaç kişilik kahve yapılacaksa bir fincan ile kişi başına su konur ve her kişi için bir tatlı kaşığı kuru kahve ilave edilir. Yine yapılacak kahve az şekerli orta şekerli, çok şekerli veya şekersiz olarak belirlendikten sonra ona göre ilave edilir. Eğer az şekerli ise şekeri ayarlamanın en kolay yolu küp şekerdir. Küp şekerden az şekerli için bir adet, orta şekerli için iki adet şeker, çok şekerli için üç şeker atılır. Daha sonrasında cezve ocağa konulur ve köpüğü oluşuncaya kadar ocak üzerinde bekletilir. Köpük oluşunca her fincan için bir tatlı kaşığı köpük alınır ta ki kaynayana kadar, son kez iyice kaynatıldıktan sonra fincanlara tek tek doldurulur. Artık kuru kahvemizi suyla ikram edebilirsiniz.
]]>
Kahve Kurabiye https://www.kahveler.gen.tr/kahve-kurabiye.html Mon, 19 Nov 2018 11:04:03 +0000 Kahve kurabiye, çok sevilen kurabiye tariflerinden biridir. Hem lezzetli hem şık bir görüntüye sahiptir. Çay saatlerinde kahve yanlarında vazgeçilmez kurabiye çeşitlerindendir. Yiyen herkesin kesinlikle ikincisini isteyece Kahve kurabiye, çok sevilen kurabiye tariflerinden biridir. Hem lezzetli hem şık bir görüntüye sahiptir. Çay saatlerinde kahve yanlarında vazgeçilmez kurabiye çeşitlerindendir. Yiyen herkesin kesinlikle ikincisini isteyeceği bir kurabiye tarifidir. 

Kahve kurabiye yapımı için gerekli malzemeler 
 • 1/2 paket margarin ya da 125 gram tereyağı
 • 1 adet yumurta
 • 1 su bardağı pudra şekeri
 • 1 çay bardağı nişasta
 • 2 tatlı kaşığı tepeleme nescafe 
 • 2 yemek kaşığı tepeleme kakao
 • 1 tatlı kaşığı kadar kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 3.5 su bardağı un
Kahve KurabiyeKahve kurabiye yapılışı,

Kahve kurabiye yapımı için tüm malzemeleri oda sıcaklığında kullanmak gerekir. Hafif yumuşamış olan tereyağı ya da margarin derin bir kaba alınır. Üzerine yumurta, pudra şekeri, nişasta eklenir. Ardından nescafe bir yemek kaşığı sıcak su ile eritilerek eklenir ve kakao da eklenip iyice yoğrulmaya başlanır. Tüm malzemeler karışınca kabartma tozu ve vanilya eklenir un da yavaş yavaş ilave edilir. Bir yandan un eklenirken bir yandan da yoğurulur. Hamur tam kıvamını alınca küçük parçalar alınır ve kahve çekirdeği görünümünde şekillendirilir. Kürdan ile ortasına bir çizik oluşturulur ve yağlı kağıt serilmiş olan tepsiye dizilir. Tüm kurabiyeler hazırlanınca yüz yetmiş derece fırında on beş dakika kadar pişirilerek fırından alınır. Yanına kahve veya çay ile servis edilir. 

Afiyet olsun.
]]>
Kahvenin Zararları https://www.kahveler.gen.tr/kahvenin-zararlari.html Tue, 20 Nov 2018 10:35:15 +0000 Kahvenin Zararları, Kahve özelliklede Türk insanlarının vazgeçilmezi olan en büyük zevkleri arasında yer almaktadır. Kahvenin de yararı olduğu kadar bir o kadarda zararı vardır. Kahvede kafein miktarı oldukça fazla olduğundan Kahvenin Zararları, Kahve özelliklede Türk insanlarının vazgeçilmezi olan en büyük zevkleri arasında yer almaktadır. Kahvenin de yararı olduğu kadar bir o kadarda zararı vardır. Kahvede kafein miktarı oldukça fazla olduğundan dolayı insan sağlığı için ciddi tehditler içermektedir. Bunların başında gelen en büyük zararları su kaybına bağlı oluşan birtakım hastalık çeşitleri, yüksek tansiyon, ülser, çeşitli kalp hastalıkları ve şeker hastalığı yer almaktadır. kahvenin insan bünyesine vermiş olduğu zararı en çok gören kişiler ise hiç şüphesiz kahveyi zevk olmaktan çıkararak bir alışkanlık haline getirmiş olan kişilerdir. Özellikle de çalışma hayatı ve yoğun temposu içinde olan bireyler son zamanlarda oldukça fazla ilgi gören paket içinde hazır satılmakta olan kahvelere oldukça ilgi göstermektedirler. Bu hazır paket kahvelerin tüketim miktarı oldukça ciddi rakamlara ulaşmıştır. Gün içerisinde en az iki üç bardak yada daha fazla tüketen bunu rutin olarak yapan kişiler tabi yukarıda belirtilen hastalılara yakalanma riskleri oldukça yüksektir.

Kahvenin Kalp Hastalıklarına Etkisi,

Kahve gün içinde beş altı bardak yada daha fazla içildiği takdirde kahve kalp atım ritmini düzensiz hale getirir. Bu durum ise kalp krizi riskini artırmaktadır. Bu oranlarda kahve tüketen kişiler tüketmiş oldukları kahvenin yüksekliğine göre çeşitli şiddet düzeylerinde kalp çarpıntıları sık, sık görülmektedir.

Kahvenin Tansiyona Etkisi,

Uzmanlar tarafından yapılan çeşitli araştırmalara göre güm içinde beş yada altı bardak kahve tüketen kişiler rutin deneklerde kan yüksek tansiyon rahatsızlığının görülme riski yüzde kırk beş civarında artmaktadır.

Kahvenin Hamilelere Etkisi,

Kahvenin içinde oldukça yüksek oranda kafein olduğu için anne karnındaki bebeğe direkt olarak etki etmektedir. Ve kafein bebeğe zarar vermektedir. Bu neden ile uzmanlar hamilelik sürecinde olan bayanlara günde en fazla bir bardak (300 miligram) kahve içilmesinin altını önemle çizmektedir. 

Kahvenin ZararlarıKahvenin Ülsere Etkisi,

Kahve yapısında oldukça fazla kafein içerdiğinden dolayı ülseri azdırmakla birlikte mideyi normalinden daha fazla asit salgılaması için uyarmaktadır. Bu nedenle uzmanlar özellikle de gastrit ile ülser hastalarına kahve içimin günlük bir bardak içmeleri konusunda çeşitli uyarılarda bulunmuşlardır. 

Kahvenin Erkeklere Zararları,

Kahve içimi erkeklerde oldukça farklıdır. Oldukça tuhaf bir şekilde düzenli olarak günde bir yada iki bardak kahve içen erkeklerin sperm kalitelerinin yükseldiği yapılan testler sonucunda kesinlik kazanmıştır. Kahve içinde bulunan kafein sperm hücreleri üstünde uyarıcı bir etkisi olduğunu savunan bilim adamlarının miktarı her geçen gün ile birlikte artmaktadır. Bilim adamları kafeinin vücudun merkezi sinir sitemine uyması ile birlikte erkeklerin sperm kalitelerinin yükselmelerine etki ettiğini belirtiyorlar.

Kahvenin Su Kaybına Etkisi,

Diğer kafeinli içeceklerde olduğu gibi kahvede vücuttaki su kaybını tetiklediğinden dolayı vücutta su kaybına neden olmaktadır. Ancak bu konu hakkında uzmanlar iki bölüme ayrılmışlardır. Bir bölümü oluşan bu su kaybının oldukça fazla kahve içimi ile ciddi oranlara ulaştığını ve vücuda zarar verdiğini savunmakta iken, diğer bir bölümü ise bu miktarın zararsız ve çok düşük olduğunu iddia etmektedir.

Kahvenin Kadınlara Zararları,

Gün içinde iç bardak yada üzeri kahve içen kadınların doğurganlık oranlarının (yumurtlama sürecinde) yüzde on beş veya yirmi oranında düşürdüğü uzun zamandır bilinmekte olan bir gerçektir.]]> Kahve Pişirme https://www.kahveler.gen.tr/kahve-pisirme.html Wed, 21 Nov 2018 03:16:13 +0000 Kahve Pişirme, sanıldığı kadar kolay değildir. Kahve pişirmek her ne kadar kolay gibi sanılsa da aslında, kahve pişirmek gerek köpüğü ile gerekse lezzeti ile aslında bir sanattır. Kahve günümüzde çok sevilerek tüketilen, s Kahve Pişirme, sanıldığı kadar kolay değildir. Kahve pişirmek her ne kadar kolay gibi sanılsa da aslında, kahve pişirmek gerek köpüğü ile gerekse lezzeti ile aslında bir sanattır. Kahve günümüzde çok sevilerek tüketilen, sohbeti güzel, özellikle kış aylarında içimizi ısıtan bir içecektir. Özellikle kış aylarında dediğime bakmayın, kahvenin yazı kışı olmaz, gecesi gündüzü olmaz, ikindisi kuşluğu olmaz, kahve canınız istediği zamanlarda içilir. Kahve hazmı kolaylaştırır, bunun yanı sıra vücuda zindelik ve enerji verir. Alkolü fazla kaçıran insanlara bile, hemen acı kahve yapılıp içilmesi sağlanır. Kahve içmek dışında, evlerimizde farklı işlere yarayabilir. Evde tükettiğimiz kahvelerin telvesini lavaboya döktükten sonra, üzerine sıcak su dökerseniz tıkanmış lavabonun bile açıldığını görebilirsiniz. Sarımsak yedikten sonra ağız kokusu için bir adet kahve çekirdeği çiğneyebilirsiniz.İshal olmuş kişilerde de kahvenin içine biraz limon sıkıp, ishalini önleyebilirsiniz. Bulaşıklar da balık kokusunu gidermek için bulaşık suyuna kahve telvesi koyup da yıkarsanız, kahve telvelerinin kokuyu çektiğini hissedebilirsiniz. Kahve Türkiye de yetişmediği halde, biz Türklerin muhteşem pişirim şekliyle, tüm dünya ülkelerinde adı Türk kahvesi olarak anılır. Kahve pişirirken dikkat etmemiz gereken bir çok şey vardır. Öncelikle güzel bir kahve için kahvenin taze olması gerekmektedir. Suyun soğuk ve klorsuz dinlenmiş, su olması önemlidir. 

Kahve PişirmeKahve Pişirme
 • Öncelikle Türk kahvesi en lezzetli, bakır cezvede pişirilir. Bakır cezvemizi alalım, içine damacana su kullanıyorsanız eğer, damacana su tercihiniz olsun.
 • Bakır cezvenin içine, yapacağınız kahve fincanı miktarınca, ölçülü olarak suyunu koyalım, İki fincan pişecekse, iki fincan soğuk su, üç fincan pişecekse üç fincan soğuk suyu ilave edelim.
 • Daha sonra içine, iki fincan pişecekse eğer, fincan başına bir tatlı kaşığı, yani iki tatlı kaşığı, kahveyi ilave edelim.
 • En son olarak da şekerini ilave edelim, kahve eğer az şekerli ise yarım çay kaşığı toz şeker yada yarım kesme şeker, eğer kahve orta şekerli olacaksa, fincan başına bir çay kaşığı yada bir adet küp şeker, eğer kahveniz şekerli olacaksa da fincan başına iki adet küp şeker ilave edelim.
 • En önemli şey, kahvenin bol köpüklü olmasını istiyorsanız, kahveyi ocağa koymadan önce iyice bir karıştırın. Ocağa koyduktan sonra asla kahveyi karıştırmayın, eğer karıştırırsanız, bütün olacak olan köpüğü kaçırabilirsiniz.
 • Ocağın altının çok kısık olmasına dikkat edin, kısık ateşte pişen kahve her zaman çok daha lezzetli olur.
 • Kahve tam yanlardan, hafif kabarmaya başladığında bir kaşık yardımı ile köpüklerini alın ve tüm fincanlara eşit bir şekilde bölün, kahveyi geri ocağa koyun, bir iki taşım kaynadıktan sonra, hemen alıp fincanlara doldurabilirsiniz. 
 • Kahveyi kesinlikle çok fazla kaynatmayın, aksi taktirde kahveniz acıyacak, içilmeyecek kıvama gelecektir.
 • Daha sonra en sevdiğiniz fincanlarda servise hazırlayabilirsiniz. Kahve telveli olduğu için kesinlikle yanında su ile servis yapılır, bir de eğer kahve şekersiz ise yanında çikolata ile de servis yapabilirsiniz.
 Afiyet olsun
]]>
Kahve Çekirdeği https://www.kahveler.gen.tr/kahve-cekirdegi.html Wed, 21 Nov 2018 08:42:54 +0000 Kahve Çekirdeği, Kahve adı Arapça "qahvah"dan gelmektedir. Kahve adının anlamı ise keyif veren içkidir. Bugün ki ismini 14. yy'da kazanmaya başlamıştır. Sıcak iklimlerde yetişen bir ağaç türünün meyve çekirdeği
Kahve Çekirdeği, Kahve adı Arapça "qahvah"dan gelmektedir. Kahve adının anlamı ise keyif veren içkidir. Bugün ki ismini 14. yy'da kazanmaya başlamıştır. Sıcak iklimlerde yetişen bir ağaç türünün meyve çekirdeğidir. Dikildikten üç yıl sonra meyve vermeye başlar. Hoş kokulu kiraz ağacını andıran kırmızı çiçekleri vardır. soğuk hava ağacın ölmesine sebep olur. Ayrıca ani hava değişimleri de zarar verir. Nemli ortamı sever. Bol yağış gördüğü dönemlerden sonra yılda ortalama 3 kez beyaz çiçek açar. Çiçeklenmeden sonra büzülmeye başlar. Düzenli kontrol gerekir çünkü olgunluk döneminden yaklaşık iki hafta sonra çürümeye başlar. Tropikal iklim bölgelerinde tarımı yapılmaktadır. Toprak, aldığı su miktarı, nem ve güneşlenme zamanı kahvenin tadını değiştirmektedir. Dış görünüşü 8-12 mm uzunluk, 6-8 mm genişlikte soluk yeşil veya sarımsı yeşil renkli, sert  bir tarafı düz, kabarık tanelerden ibarettir. 

Türkiye'de yayılması Kanuni Süleyman zamanındadır. Kahve çekirdeklerinin kavrulması ve çeşitli şekillerde kaynatılıp içilmesi ilk olarak Arabistan'da başlar. Hatta Arap Yarımadasında kahvenin fırınlanarak kullanılma yöntemi bulunmadan uzun yıllar önce kahve yeşil haliyle pişirilmeden tüketiliyordu. Bu sebeple kahvenin çekirdek olarak tüketilmesi ya da içecek olarak tüketilmesi arasında pek bir fark yoktur. Yalnız dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır bazen kahve çekirdeği yemek demir eksikliği anemisine sebep olabilmektedir. Kalori bakımından ele alırsak çekirdeğin kalori miktarı sıfıra yakındır ancak içecek haline geldiğinde üzerine şeker süt krema eklenince kalorisi haliyle artmaktadır. Kafein içeriği ise çekirdekten çekirdeğe değişmektedir. Kahve çekirdekleri her ne kadar yağ içeriyor olsalar da herhangi bir şey katılmamış kahvenin kalorisi pratik olarak sıfıra yakındır. Bu durum hazır kahve espresso ve sade Türk kahvesi için geçerlidir. 

Kahve ÇekirdeğiKahve Çekirdeğinin Faydaları

Kahve çekirdeğinin bilinmeyen bir yönü daha vardır. Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler kötü kokuya yol açar kahve çekirdeği çiğnemek ise bu sülfürlü bileşenleri ortadan kaldırır. Kahvenin kavrulmadan önceki yeşil hali kan şekeri düzeyini kontrol etmeye yardımcı olur ve bu şekilde de diyabet riskini azalttığı gözlemlenmektedir. İçeriğinde bulunan antioksidanlar ise iyi huylu kolesterolü yükseltip kötü huylu kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. 
]]>
Türk Kahvesi Nasıl Yapılır https://www.kahveler.gen.tr/turk-kahvesi-nasil-yapilir.html Thu, 22 Nov 2018 06:34:42 +0000 Türk kahvesi nasıl yapılır, Türk kahvesi denilen muhteşem lezzetteki milli içeceğimiz; kimi  zaman tuz katılıp damatları mahvediyor, kimi zaman da bir kitapta  bu kahveyi içen bir karakter olduğunu okuduğumda gurur duymam Türk kahvesi nasıl yapılır, Türk kahvesi denilen muhteşem lezzetteki milli içeceğimiz; kimi  zaman tuz katılıp damatları mahvediyor, kimi zaman da bir kitapta  bu kahveyi içen bir karakter olduğunu okuduğumda gurur duymama, bayrakları asmama sebep oluyor. Bana kalırsa Türkiye denince akla gelmesi gereken ve de tıpkı gerektiği gibi olan ilk unsurlardan biri ve gerçekten bu kadar sevilmeyi hak eden bir içecek. Öncelikle birleştirici bir özelliği var. Mesela yaşadığımız yere yeni taşındığımız zaman komşularla tanışma bahanesi olarak "Hadi hanımlar, bir Türk kahvesi içelim"  denilmişti ve o kahve ile temelleri atılan dostluk ve de komşuluk ilişkimizde hiçbir eksilme görülmedi. Yani bir kahve sayesinde kaç on yıllık komşuluk temelleri atılmış oldu. Bu tür ilişkilerin Türk kahvesiyle başlayanı makul iken Türk kahvesinin de bol köpüklüsü makul elbette. Köpüklü olup olmasını hiç önemsemeyen insanların yanı sıra köpüğe kahvenin kendisinden daha çok önem veren insanlar da var. Nasıl Türk kahvemiz şekerli, orta, sade olmak üzere çeşit çeşit ise kahveyi içen insanların damak zevkleri de farklı çeşitlerde. 
   
Türk Kahvesi Nasıl YapılırTürk kahvesi için gerekli alet ve malzemeler (tek kişilik ve orta şekerli)
 • Bir adet cezve
 • Bir adet fincan
 • Fincanı tam dolduracak kadar oda sıcaklığında su
 • Bir adet çay kaşığı
 • Toz şeker (Çabuk erimesi için toz şeker kullanıyoruz, dilerseniz küp şeker de kullanabilirsiniz.)
 • Kahve
 Türk kahvesinin sırasıyla yapılışı
 • İlk olarak fincanımızı dolduracak kadar olan oda sıcaklığındaki suyu cezvenin içine koyun.
 • Sonra iki çay kaşığı toz şekeri tepeleme olmayacak şekilde cezvenin içine ilave edin.
 • Ardından iki çay kaşığı tepeleme Türk kahvesini de cezvenin içine ekleyin.
 • Cezvenin içerisindeki su, şeker ve Türk kahvesini karıştırın.
 • Düşük ısıdaki herhangi bir ateşin üzerine içindekileri karıştırdığınız cezveyi koyun. Devamında ise devamlı olarak karıştırmaya gerek yok ama eğer karıştırmak istiyorsanız bu da hiçbir sorun oluşturmaz.
 • Kahvenin üstünde yuvarlaklar oluşmaya başlaması pişmeye başladığı anlamına gelmektedir. Bu esnada köpükler yavaş yavaş kahvenin üzerinde oluşmaya başlamış olurlar. 
 • Kısa bir süre sonra kahvenin üstündeki yuvarlaklar tam köpük halini aldığında, kaşıkla üzerinden yavaşça alıp boş fincanınızın dibine bırakın.
 • Tam olarak kaynadığında kahveyi de fincana boşaltın.
İşte kimi zaman arkadaşlıklarınızı pekiştirecek kimi zaman da yine arkadaşlıklar edinmenizi sağlayacak Türk kahvesinin yapımı bu kadar kolay.
]]>
Sütlü Kahve https://www.kahveler.gen.tr/sutlu-kahve.html Fri, 23 Nov 2018 06:14:40 +0000 Sütlü Kahve, Tarihi bir lezzet olan sütlü kahve, geçmişimizden günümüze kadar asırlara aşarak gelmiş güzel bir lezzettir. Kahvenin aroması ile sütün lezzeti birleşmesi ile ortaya çıkan bu lezzet damakları neşelendiren bir Sütlü Kahve, Tarihi bir lezzet olan sütlü kahve, geçmişimizden günümüze kadar asırlara aşarak gelmiş güzel bir lezzettir. Kahvenin aroması ile sütün lezzeti birleşmesi ile ortaya çıkan bu lezzet damakları neşelendiren bir lezzettir. Sütlü kahvenin geçmişi araştırıldığında eski dönemlerde kahve kültürü olan halkın çocuklarının zamanla bu lezzeti acı olmasından dolayı tüketemediği görülmüştür. Akabinde bu lezzeti tatlandırmak amacıyla kahvenin içine şeker ve süt katılarak sütlü kahve ortaya çıkmıştır. Bu çocukların zamanla büyümesi ve yetişkinlik haline gelmesi ile kahveyi yalnız başına tüketmediği anlaşılmıştır. Bu hususla çocukluktan kalma bir alışkanlık ile sütlü kahve içmeyi devam ettirerek bu lezzetin asırları aşarak günümüze gelmesine sağlamıştır. Bugün sizler ile sütlü kahve yapılışını paylaşacağım. 

Sütlü Kahve Malzemeleri
 • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
 • 1 bardak süt,
 • 1 tatlı kaşığı şeker 
Sütlü KahveSütlü Kahve Hazırlanışı
Öncelikle cezvenin içerisine soğuk sütümüz koyulur. Akabinde Türk kahvesi eklenerek kısık ateşte karıştırılır. Bir miktar kahve ılıklaşınca bu defa şeker eklenir ve hiç durmadan kısık ateşte karıştırılır. Burada karıştırma işlemi durulduğu taktir de süt kesilecektir. Bu nedenle kısık ateşte yaklaşık olarak 5 dakika kadar karıştırılarak kaynatılır. Tam anlamıyla kaynayan kahve güzel bir fincan içerisine aktarılır. Yanında lokum veya çikolata ile tüketilir. Kahvemiz hazır afiyet olsun. 
]]>
Yeşil Kahvenin Zararları https://www.kahveler.gen.tr/yesil-kahvenin-zararlari.html Fri, 23 Nov 2018 20:23:04 +0000 Yeşil kahvenin zararları:Yeşil kahvenin kilo verdiği bazı diyetisyenler tarafından açıklanmıştır. Ancak yeşil kahveyle kilo vermenin bir çok zararları vardır. Yeşil kahve normal bildiğimiz kahvenin kavrulmamış halidir. Diyet Yeşil kahvenin zararları:Yeşil kahvenin kilo verdiği bazı diyetisyenler tarafından açıklanmıştır. Ancak yeşil kahveyle kilo vermenin bir çok zararları vardır. Yeşil kahve normal bildiğimiz kahvenin kavrulmamış halidir. Diyet yapan bir çok insan yeşil kahve içerek zayıflamaya çalıştılar. Ama bir çok insanda bir takım yan etkileri olmuştur. Bilim adamlarına göre yeşil kahvenin klorogenik asit yönünden zengindir. kahve çekirdekleri kavrulma esnasında klorogenik asit oranı düşer. Bu nedenle yeşil kahve kavrulmamış  olduğu için klorojen asit miktarı dahada yüksektir. Bir takım bilim adamlarına göre yeşil kahvenin yağ yaktığı açıklansa da bunun ne kadar gerçek payının olduğu açıklanamıyor. Bu nedenle piyasaya sunulan her şeyi kullanıp sağlığınızı tehlikeye atmamalısınız. Bu tür rantlardan birçok insanın cebine para giriyor. 230 derecede 12 dakika kavrulan kahve çekirdeğinde asidin yarısı kayba uğrarken, 250 derecede 21 dakikada kavrulan kahve çekirdeğinde hemen hemen hepsi kayıp olur. Çoğu kavrulmuş kahvede 2-6 mg klorojenik asit bulunur. Klorojenik asitin kilo vermede ve sağlığa yararı olduğu düşünülüyor. Sağlığa yararı henüz açıklık kazanmamıştır. Zararlarıyla ilgilide bir takım açıklamalar yoktur. Yeşil kahve ile diyet yapıp sağlığınızı tehlikeye atmamalısınız.

Yeşil Kahvenin ZararlarıYeşil kahvenin yan etkileri:Bilim adamlarının yaptıkları çalışmalara sonucu yeşil kahve içeriğindeki kafeinden dolayı bazı yan etkiler saptanmıştır. Bunlar uykusuzluk, sinirlilik, mide ağrısı ve bozulması, huzursuzluk, bulantı, kusma, solunum artışı, kalp atışında artış, kaygı, baş ağrısı, kulaklarda çınlama, ishal, düzensiz kalp ritmi, magnezyum tükenmesi, kalsiyum eksikliği, yüzde kızarıklık, depresyon, kas gerginliği, konsantre sorunu, yorgunluk gibi bir takım yan etkilerinin olduğu saptanmıştır. Dozunda kullanılan yeşil kahve zayıflamada size yardımcı olabilir. Fakat şunu unutmamalı, henüz bu yeni bir yöntem önümüzdeki yıllar bunun kansere yol açmayacağının ve başka ciddi sağlık sorununa yol açmayacağının garantisini kimse veremez. Bu yüzden yeni çıkan zayıflama yöntemlerini araştırmadan kesinlikle uygulanmamalıdır.
]]>
Hamilelikte Türk Kahvesinin Faydaları https://www.kahveler.gen.tr/hamilelikte-turk-kahvesinin-faydalari.html Sat, 24 Nov 2018 16:10:29 +0000 Hamilelikte Türk Kahvesinin Faydaları, Yıllardır yapılan araştırmalara göre kahvede kafein olduğu kanıtlanmıştır. Türk kahvesinin hamilelikte faydaları açısından araştırmacılar bunun içeriği konusunda k Hamilelikte Türk Kahvesinin Faydaları, Yıllardır yapılan araştırmalara göre kahvede kafein olduğu kanıtlanmıştır. Türk kahvesinin hamilelikte faydaları açısından araştırmacılar bunun içeriği konusunda kanıt bulmuşlardır. Yapılan diğer çalışmalarda görülmüştür ki; Yeni doğan 1900 bebeğin yarısına kafein verilmiş ve yarısına da plasebo etkisi olan madde verilmiştir. Deneyin sonucunda kafein alan bebeklerde ölüm oranı, işitme kaybı ve körlük gibi olaylar çok ciddi seviyede düştüğü görülmüş. Kafein, doğada en az 63 bitkinin tohumlarında ve yapraklarında bulunan bir maddedir. Bunun üzerine araştırmalar sonucu günde iki fincan kahvenin insan ömrü üzerinde uzattığı şeklinde söylenmiştir. 

Tabi ki, hamilelik dönemlerinde de anne adayları tarafından bilerek veya bilmeyerek alınan içecekler ve yiyecekler aracılığıyla sağlanır. Hamilelikte genel anlamda Türk kahvesi içmek bebeğe zarar vermesi söz konusu değildir. Kafein içeceklerle beraber alındığı zaman hızlı bir şekilde vücuda geçer ve plasenta aracılığı ile bebeğe gitmektedir. Yani vücuda 200 mg kafein alındığı zaman bebeğe kan sağlayan plasentanın içindeki akım yüzde 25 oranında azalır ve kafein de bu şekilde bebeğe gitmesini sağlar. Aslında kahve hamilelik esnasında günde 300 ila 400 mg'dan daha az alınan kafein anne adayı ve bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olmadığı düşünülmektedir. Bu sebeple hamile olmak kahve içmekten tamamen vazgeçilmesi anlamına gelmez. Hamilelik döneminde Türk kahvesinin alımı güvenli olarak günde bir veya iki fincan kahve kabul edilmesi yönünde tüketilir.

Hamilelikte Türk Kahvesinin FaydalarıHamilelikte Türk Kahvesinin Faydaları;

 • Sindirime yardımcıdır. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.
 • Mideye faydalıdır. Mide ağrıları üzerinde azalmasını sağlar.
 • Yüksek miktarda kalsiyum içerdiği için kemik sağlığını korur.
 • Kolesterolü düşürür ve damar sertliği oluşumlarını önler.
 • Öksürüğü keser ve balgam söktürücü özelliği bulunur.
 • Antioksidandır ve cilde iyi gelir. Ağrı kesici etkiye sahiptir.
 • Özellikle selülite karşı olan etkisi olumlu sonuçlar verir.
 • Zihni açar ve enerji verir. Sabah içilen kahve zindelik sağlar.
 • Yaşlılıkta bile düşünme kabiliyetinin daha iyi olduğu kanıtlanmıştır.

]]>
Koyu Kahve https://www.kahveler.gen.tr/koyu-kahve.html Sun, 25 Nov 2018 12:05:24 +0000 Koyu Kahve, Koyu esmer cilt tonuna sahip olan bayanların koyu ton saç renkleri özellikle bu bayanlara çok güzel yakışıyor. Bu güzel rengin en büyük avantajı ise saçları olduğundan daha parlak ve oldukça sağlıklı gösteriyor Koyu Kahve, Koyu esmer cilt tonuna sahip olan bayanların koyu ton saç renkleri özellikle bu bayanlara çok güzel yakışıyor. Bu güzel rengin en büyük avantajı ise saçları olduğundan daha parlak ve oldukça sağlıklı gösteriyor. Eğer koyu tonda bir cildiniz varsa dudaklarınızı daha belirgin tonlarda ruj kullanarak ortaya çıkarmalısınız. Bu sayede daha çekici ve hoş görünürsünüz kırmızılar, pembelerle cildinizi daha da harika gösterebilirsiniz.

Koyu Kahve Saç Rengi Daha Çok Kimlere Yakışır
Bu renk en çok ten rengi pembemsi olan kadınlara yakışmaktadır. Ayrıca bu cilt tonuna sahip olan bayanlar kahve tonlarının her tonunu kullanabilirler. Pembemsi cilt tonlarındaki bayanlara birde orta küllü kahve saç renkleri oldukça yakışmaktadır. Daha soğuk cilt tonuna sahip olan bayanlar ise daha sıcak, ışıltılı ve daha canlı renk tonu olan kahve ile karıştırılmış koyu kahve bal rengi tonu ile gölgelendirilmiş orta kahve saç renkleri kullanmalıdırlar. Esmer cilt tonuna sahip bayanlar ise koyu kahve saç rengi tercik edebilirler. Bu rengin üzerinde bir iki ton açık ombre ışıltılar veya açık gölgeler atarak daha hoş ve daha saç rengine sahip olurlar.

Koyu KahveKoyu Kahve Saç Rengi Evde Nasıl Elde Edilir
Eğer saç renginiz açık kahve, sarı veya kumral renk tonlarında ise rahatlıkla koyu kahve bir saç boyasıyla saçınızı boyayarak daha ilk boyamada bu rengi elde edersiniz. Kızıl tonda bir saç rengine sahip iseniz koyu kahve saç rengi tonunu elde etmek istiyorsanız boyama işlemine geçmeden önce kızıllıkları birazda olsa akıtmanız gerekir. Bunu yapmak için saç açıcı boyalarını kullanarak saçınız açabilirsiniz. Açma işlemini bitirdikten sonra saçı koyu kahveye boyayabilirsiniz. Siyah saç rengine sahip olan bayanlar ise koyu kahve saç rengini elde etmek için yine saç tonlarını açmaları gerekmektedir. Bunun için saçınızı önce açık tonlara boyayıp daha sonra koyu kahve rengine boyayabilirsiniz. Koyu kahve saç rengini açık saç reni tonuna sahip olan bayanlar açma işlemi yapmadan direk boyama yapabilirler ancak koyu tonlara sahip olan bayanların boyama işleminden önce mutlaka saçlarını açmak zorundadırlar.

Eğer koyu kahve saç renginizi biraz hareketlendirmek ve saç renginizi biraz yumuşatmak isterseniz saçınızın üstüne göle yapabilir veya yaptırabilirsiniz örneğin; koyu tenli esmer bir bayansanız koyu kahve saç renginizin üzerine gölge olarak  kahve köpüğü tonlarında ışıltılı yansıma yada bal köpüğü gibi gölgeler tercih edebilirsiniz. Açık beyaz bir cilt tonuna sahip iseniz altın sarı ve altın kahve gibi gölgeleri kullanarak koyu kahve saç renginin üzerine yaptırılabilir. Eğer pembe renkli bir cilde sahip iseniz küllü kahve gölleri kullanabilirsiniz. 

Koyu Kahve Saç Rengi İçin En Güzel Saç Modelleri
Koyu renkli saç renkleri için en seksi ve havalı saç modelleri uzun ve dalgalı saç modelidir. Özellikle de büyük bukleli saç modeliyse koyu kahve saç renginin ışıl, ışıl parlamasını sağlamaktadır. Dalgalar arasında bulunan ışıltılar bayanları seksi gösterdiği gibi genç görünmelerini de sağlıyor. Ayrıca uzun ve koyu kahve saç renginin uç kısımlarına kahve renginden daha açık bir açık tonlarda ışıltılar kullanabilirsiniz. Özellikle de bu yıl oldukça trend bir haldedir. Bob kesim saç modelleri ile koyu kahveler daha güzel görünüyor. Omuz hizasında olan bob kesim saç modelleri da kullanılabilir. Üçgen yada yuvarlak yüz hatlarına sahip iseniz kısa pixe kesim saç modeli ile koyu kahve saç rengini deneyebilirsiniz. Kullanacağınız bu saç modeli yüzünüze gizemli ve çok masum bir görüntü verecektir. Özelikle de düz kahkül kesimi koyu kahve saç rengine çok yakışıyor. Doğal  ve çekici görünmek isteyen bayanlara ise koyu kahve saç rengi ile kaş hizalarında kesilen kahkül kullanabilirler.
]]>
Kahve Öğütme https://www.kahveler.gen.tr/kahve-ogutme.html Sun, 25 Nov 2018 18:47:39 +0000 Kahve Öğütme, genellikle kavurduktan en az 12 saatlik bir dinlendirme işlemi sonrasın da işlem uygulanır. Bu dinlendirme işleminden sonra kahvemizi öğüte biliriz. Bir çok şekilde yapabileceğimiz öğütmenin ne şekilde yapıldı Kahve Öğütme, genellikle kavurduktan en az 12 saatlik bir dinlendirme işlemi sonrasın da işlem uygulanır. Bu dinlendirme işleminden sonra kahvemizi öğüte biliriz. Bir çok şekilde yapabileceğimiz öğütmenin ne şekilde yapıldığı çok önemlidir. Buna göre de bir ekipman kurmalıyız. Tam çekirdek olan kahvenin hangi kahve aletini kullanacağınıza göre öğütülmesi halk arasındaki değişi ile de çekilmesi gerekir. Kahvenizi isterseniz aldığınız yerde çektirebilir yada evde istediğiniz boyutta kendiniz öğüte bilirsiniz. Kahvenin çekilmiş boyutları kalın ve ince olarak birbirinden ayrılmaktadır. Eğer büyük taneli ise çekmiş olduğunuz kahve kalındır. Çok daha küçük parçalara sahip ise kahveniz ince çekilmiş bir kahve olmaktadır. Genel olarak toplamda 7 çeşitte öğüte bileceğiniz kahvenin iyi bir içime sahip olması için diğer bir etken ise kavrulma derecesidir. Öğütülmüş kahve genellikle kız isteme günlerinde veya dışarı çıktığımızda akla ilk gelen içeceklerden biridir. Öğütme için de çeşitli kahve makineleri vardır.

El Değirmeni Öğütücü Kahve Makinesi, hemen hemen her yerde bulabileceğimiz bu tür öğütücüler uzun zamandan beri kullanılmaktadır. Bu makine da filtre kahveye uygun homojen öğütme yapılır. Fakat espresso tipi öğütmeyi ve dolayısıyla Türk kahvesini düşünmemeliyiz. Unutmamamız gereken bir diğer konu ise bu el değirmeni öğütücü kahve makinesi çok zaman alır.

Türk Tipi Öğütücü Kahve Makinesi, anneannelerimizin mutfağının vazgeçilmez makinesi olan Türk tipi ögütücü kahve makinesidir. Her insanın muhakkak bir yerde gördüğü bir makinedir. Sanayi tipi olan taşlı değirmenlerden önce Türk kahvesinin öğütülmesinde bu makine kullanılırdı. El değirmenleri içinde en ince çekebilen bu tür makineler olmasına rağmen artık kullanımı günümüz de yok denilebilecek kadar azdır. Makinenin üst kapağını kaldırdığımızda ana milin üzerinde bir bir ayar somunu bulacaksınız. Bu somunla oynayarak kahvenin çekilen büyüklüğünü ayarlayabiliriz. Bununla beraber en sıkı konumda çekeceğiniz kahve endüstriyel değirmenlerde öğütülmüş kahveye olan alışkanlıktan dolayı sizi tatmin etmeyebilir.

Elektrikli Değirmen Öğütücü Kahve Makinesi, genellikle piyasa da ve disk değirmenli olmak üzere iki türlü elektrikli öğütücü bulunmaktadır. Bıçaklı olan öğütücü makineler genellikle mutfak robotlarına çok benzer. Meyilli bir tabla üzerinde hızla dönen bıçaktan ibarettir. Bu tür makineleri kullanmak her ne kadar kolay gibi gözükse de ideal şekilde öğütmek için yeterince deneyimli olmak gerekir. Karşılaşacağınız en büyük sorun irili ufaklı homojen olmayan öğütme şeklidir. Bu durumda büyük taneler tam demini vermeyecektir. Küçük olanlar ise daha acımsı bir tat verecektir. Bunu da önlemek için makineyi kısa aralıklarla çalıştırmalısınız ve yukarı aşağı istikamette biraz sallaya bilirsiniz. Disk tipi olan elektrikli değirmenler homojen öğütme ve sürat açısından piyasada bulunabilecek en iyi değirmen öğütücü kahve makinesidir. 

Ekstra İnce Öğütülmüş Kahve, ekstra ince öğütülmüş kahve sadece Türk kahvesi için öğütülmüş demektir. Espresso da kullanılan kahvenin çok daha fazla ince öğütülmüş halidir. Cezve yada Türk kahvesi makinelerinde pişirilerek servis edilebilir. 

Kahve Öğütme
İnce Öğütülmüş Kahve,
espresso makinesi ve moka pot'da kullanabileceğimiz kahvenin öğütülmüş halidir. İnce öğütülmüş kahve espresso makinelerinin kahve hazinesine girebilir. Moka pot'u filtresini şenlendirir. Türk kahvesine oranla biraz daha büyük parçalar halinde öğütülmüş şeklidir.

Orta İncelikte Öğütülmüş Kahve, çok fazla göremeye alışık olmadığımız bir öğütme şeklidir. Sadece üçüncü dalga kahveyle göremeye başladığımız sifon kahve için gerekli olan kahvenin orta incelikte öğütülmüş olmasıdır. Pişirme bölümünde ise moka pot'a benzeyen sifon kahvede en iyi tadı almak için orta incelikte öğütülmüş kahveyi kullanabilirsiniz.

Orta Öğütülmüş Kahve, damlama yöntemi ile hazırlayacağınız kahvenin orta öğütülm]]>
Sade Kahve https://www.kahveler.gen.tr/sade-kahve.html Mon, 26 Nov 2018 01:07:31 +0000 Sade kahve, adından anlaşılacağı üzere  su ve kahveyi karıştırıp pişirilerek içilen sıcak ve çok keyifli bir içecektir. Sade kahve deyince hazırlanışından başlamalıyız. Sade Kahvenin Ma Sade kahve, adından anlaşılacağı üzere  su ve kahveyi karıştırıp pişirilerek içilen sıcak ve çok keyifli bir içecektir. Sade kahve deyince hazırlanışından başlamalıyız. 

Sade Kahvenin Malzemeleri: 
 • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi 
 • 1 Türk kahve fincanı su 
Sade Kahvenin Yapılışı : 

1 tatlı kaşığı Türk kahvesini cezveye koyup üzerine suyunu ilave ediniz. Kaşıkla karıştırıp ocağın üzerinde çok kısık alevde ağır, ağır ocağın üzerinde çevire, çevire pişirilir. Köpürüp yükselmeye başladığı zaman Türk kahvesi fincanına önce üzerindeki köpük alınır. Ağır ateşte tekrar köpürterek fincana alınır. Yanına bir bardak su ve lokum eşliğinde sunulur. 

Afiyet olsun.  

Sade Kahve Tarihçesi ve Bilgisi 

Kahve ağacını ilk bulunduğu yer Habeşistan'ın Kaffa yöresidir. Arapçada 'qahwah' denilen kahve Türkçeye kahve olarak dönüşüp yerleşmiştir. Anlamı keyif veren içkidir. Hoş kokulu, kirazı andıran kırmızı meyvesinin içinde iki çekirdek bulunan, ekildikten 3 yıl sonra meyvesi çıkan 30-40 yıl boyunca aralıksız ürün alabildiğiniz bir ağacı vardır. Normal olarak 10 metreye kadar uzayabildiği halde, meyvelerin kolay toplanabilmesi için sürekli budanıp 4-5 metre uzunluğunda bir çalı gibi tutulur. Kahvenin defne yaprağına benzer, kışın dökülmeyen koyu, parlak ve sivri uçlu yaprakları vardır. Bol yağış alan, ortalama sıcaklığın 18-24°C arasında bulunduğu ve don olayının görülmediği, ekvator civarlarında kolaylıkla yetişir. Soğukta ağaç ölür, ayrıca ani ısı değişiklikleri de ağaca zarar verir. Nemli ortamı sevdiğinden, kahve ağacının düzenli yağışın olduğu tropik bölgelerde yetiştirilmesi gerekir. Kahve ağacının meyveleri toplandığında kırmızı renkli iken kavrulup koyu bir kahverengi olur. Kavrulma esnasında o hoş, aromatik kokusu büyüleyicidir. 

Bize kahveyi ilk defa Yavuz Sultan Selim döneminde 1517 de Yemen valisi Özdemir Paşa'nın orada içtiği kahveyi çok sevip İstanbul'a getirdiği ve saraya tanıttığı biliniyor.

Sade KahveSade Kahvenin Sağlığa Etkileri 

Kahvenin bir çok yararı olduğu biliniyor. İngiltere'nin Londra kentinde bulunan Dünya Kanser Araştırma Vakfının yayımladığı rapora göre, düzenli kahve kullanımı kan hücrelerinin DNA bozulmalarını önlüyor. Dolayısıyla prostat, karaciğer ve rahim kanserlerinin oluşmasını önemli ölçüde engellediği belirlenmiştir. Kahvenin bir tek çekirdeğinin içinde binden fazla antioksidan bulunmaktadır. Günde iki yada üç kahve kişiyi hem keyiflendiriyor depresyon halini engelliyor. Üstüne üstlük de kanserleşecek hücrelerimize de destek sağlamış oluyoruz. 

Tüm toplumda kahvenin dişlerimizi sararttığı ve olumsuz etkilediği sanılsa da çekirdeklerin ihtiva ettiği antibakteriyeller sayesinde diş plaklarından ve çürümelerinden de sakınmış oluyoruz. Bu da başlı başına kahvenin keyif ve yararını gösteriyor. Tabii ki tüm bu yararları alabilmek için kahvemizi sade olarak içmemiz gerekiyor. Üç beyazdan biri olan şekeri çok dikkatli ve az tüketmek gerekiyor. Bu sebeple uzmanlar kahvenizi sade içmenizi öneriyorlar.

Bir fincan kahve içerisinde su, protein, tanik asit, alkoloitler ve kafein barındırır. Sabah içilen kahve stresi yok eder. Düşünce akışını artırır. Morali düzeltir. Beyin gün içinde adenozin denilen bir madde salgılıyor ve sinir hücreleri uyarılıyor. Dolayısıyla beyin yorgunluk hissetmeye başlıyor. Kahve içerken içerisinde bulunan kafein sayesinde adenozin maddesine direnip reseptörler bloke olur. Uzun süre zihin açılır daha uzun süre uyanık kalınabilir.

Sade Kahvenin Kozmetik Etkileri: 

Tüm bayanları ilgilendirecek bir konu da kahvenin bir kozmetik malzemesi gibi kullanılabilmesidir. Cildinize kahveyi az suyla karıştır]]> Dibek Kahvesi https://www.kahveler.gen.tr/dibek-kahvesi.html Mon, 26 Nov 2018 16:40:23 +0000 Dibek kahvesi: Kavrulan kahve yuvarlak, içi çukur taş veya tahtadan yapılmış bir nevi havana benzeyen büyük kaplara konularak tokmakla ince bir kıvam alıncaya kadar dövülür. Dibek kahvesi kahve pişirme yöntemi değil kahve öğ Dibek kahvesi: Kavrulan kahve yuvarlak, içi çukur taş veya tahtadan yapılmış bir nevi havana benzeyen büyük kaplara konularak tokmakla ince bir kıvam alıncaya kadar dövülür. Dibek kahvesi kahve pişirme yöntemi değil kahve öğütme yöntemlerinden birisidir. Bu yöntemle öğütülen kahve koyu kıvamlı olur ve dibek kahvesi adını alır. Dövülerek yapılan dibek kahvesi yağ ile özdeşleştirilip pişirilmeye hazır ediliyor. Dibek kahvesinin bu yöntemle öğütülmesi 1800 yılların ilk yarısına kadar devam etti ancak 1827'de tüfekçi ustalarından Selim'in kahve değirmeni icat etmesi sonucunda dibek kahvesi ortadan kalktı. Bu şekilde kahve öğütmek zahmetli ve vakit alıcı olduğu için evde yapılamayan kahve öğütme işlemi değirmenlerin çoğalması sonucu evlere de girdi. Dibek kahvesi yapmak için kullanılan dibekler in tarihçesi aslında çok eski. Başkale arkeolojik kaza alanında bulunan dibeklerde buna rastlanmaktadır. Daha önceleri tahıl öğütmek için de dibek kullanılıyormuş. Günümüzde  gerçek dibek kahvesi yapan yerler çok azdır.                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Dibek  kahvesi nasıl pişirilir

Dibek kahvesinin normal kahveden farklı olarak Osmanlı usulü ilene cezvede değil de direk ateşin üzerinde pişirilmesi. Fincana kahvesini, suyunu, şekerini fincana koyup karıştırılıp direk fincanı közde ateşin üzerine konulup ağır ağır piştikten sonra içime sunulur. Evde yapılışı ise dibek kahvesini cezveye ekliyoruz su ve tercihe göre şeker ilave edip iyice karıştırıyoruz. Dibek kahvesi sert bir kahvedir ısıtıldığında topak topak olabilir o yüzden kahve dağılana kadar hafif ateşte karıştırarak pişirin kahve pişerken başından ayrılmayın kahve köpürünce üstünden köpüğü alıp fincanlara bölüştürün. Kalan kahveyi çok az daha ateşte bekletin. Fincanlara bölüştürün. Lokum, çikolata, yanında güzel gidecektir.                                                                                                   
Dibek KahvesiDibek kahvesi faydaları nelerdir

Kolesterolü düşürür her gün düzenli olarak içildiğinde iyi kolesterolü artırır kötü kolesterolü dengede tutmaya yardımcı olur, kanserin düşmanıdır, mideyi çalıştırır, midenin rahatsız olmasını önler ve aynı zamanda tokluk hissi verir ve bu nedenle zayıflamaya yardımcı olur. Her gün kullanıldığında, ağız kokusunu giderir. Safra taşlarını yok etmeye yardımcı olur. Ağrı kesici etkisi vardır, cildi korur, cilt güzelliği için düzenli tüketilmesi ve kahve tortusu ile ovulması yeterlidir. Kahvenin içerdiği yağlar ve aroma cildi ve vücudu rahatlatırken aynı zamanda moral de düzeltir. İçimi size ayrı bir keyif verir. Dibek kahvesi ağır yemeklerden sonra içilirse yiyeceklerin sindiriminde kolaylaştırdığı bilinmektedir. Şeker hastalığına oluşmadan önler. Depresyonu önler. İçerdiği üzüm çekirdeği sayesinde hafızayı güçlendirici etkisi vardır.        

Dibek kahvesinin zararları nelerdir
 • Günde üç bardaktan fazla içildiğinde çarpıntıya neden olabilir. Fazla içilmesi durumunda bol bol su içerek vücuttan su atmalısınız.
 • Ağrı kesici etkisi ile vücudunuzun ve kaslarınızın rahatlamasını sağlayacaktır. Bu sebeple fazla ve sık aralıkla içerseniz uykunuz gelebilir veya bitkin hissedebilirsiniz. 
]]>
Espresso Kahve https://www.kahveler.gen.tr/espresso-kahve.html Tue, 27 Nov 2018 07:37:04 +0000 Espresso kahve; koyu kavrulan, Türk kahvesi kadar olmasa da ince çekilen ve espresso makinesinin haznesinde sıkıştırılmış kahveden geçirilen basınçlı 30 ml'lik sıcak suyun yaklaşık 30 saniye boyunca bardağa akıtılması ile Espresso kahve; koyu kavrulan, Türk kahvesi kadar olmasa da ince çekilen ve espresso makinesinin haznesinde sıkıştırılmış kahveden geçirilen basınçlı 30 ml'lik sıcak suyun yaklaşık 30 saniye boyunca bardağa akıtılması ile yapılan bir kahve çeşididir. İtalya'ya özgüdür ve ana vatanı orasıdır. 
Espresso makinesinin farklı bölümleri vardır. Bunlar; su haznesi, su ısıtıcısı, pompa, kahve haznesidir. Bir farklılık olarak cappucino yapabilen makinelerde süt köpürtmek için buhar vanası ve buhar kolu bulunur.

Espresso KahveEspresso Yapım Aşaması: 

Öncelikle su haznesine bayatlamamış ve oda sıcaklığında (yaklaşık 20-25 derece) içme suyu konur. Musluk suyu yerine hazır ve kalite şişe su tercih edilmelidir. Makine açılır ve ilk olarak metal haznenin ısınması beklenir. Hazne kaynar suyla yıkanarak veya kahve koymadan boş yere birkaç kez çalıştırıp içinden su geçirilerek de ısıtılabilir. Türk kahvesi fincanı boylarında fakat kenar camları daha kalın olan Espresso fincanları, buhar üfleyicisiyle ya da içinde sıcak su bekleterek ısıtılmalıdır. Bunun nedeni espresso kahve kültüründe, kahvenin 90 ila 96 derece sıcaklıkları arasında olması, fincanlarınsa; el yakacak ve kahvenin oda sıcaklığında sıcaklığını koruyabilecek kadar bir ısısı olması gerekir. Hazne ve fincan ısıtıldıktan sonra, bir ölçek kadar kahve metal hazneye doldurulur ve biraz sıkıştırılarak makineye takılır. Bu şekilde suyun kahve içerisinde, fincana dolum aşamasına kadar geçen sürede oluşan yolculuğun daha uzun sürmesi ve kahvenin aromasını tam olarak alabilmesi sağlanır. Daha sonra pompa çalıştırılır ve hazneden geçen basınçlı sıcak su kahve haznesinden geçerek fincanlara dolmaya başlar. Kahvenin yeteri kadar ince çekilip çekilmediğini anlamak için kahvenin akışına, rengine ve tadına bakmak yeterlidir. Eğer kahve çok çabuk akıyorsa ve kahve tadını, rengini tam olarak alamamışsa kahve ince çekilmemiştir fakat çok ince çekilmiş kahvede ise su akmaz ya da çok yavaş akar, bu durum normalde filtre haznesinde kalması gereken acı yağların da fincana dolmasına neden olur. Bu sebeple espresso makinesinde en uygun çekilmiş incelikte kahve kullanmak çok önemlidir. Kahve haznesinden fincana akan kahvenin dolum aşaması izlenmelidir. Dolum sırasında yoğun ve koyu renkli kahve, zamanla rengi açılarak en sonunda beyaza yakın renkte köpüklü bir kahve şeklini alır. Bu olay yaklaşık 30 saniyelik bir zaman diliminde oluşmaktadır. Espresso fincanlarında 30 ml'lik kahve, fincanın 3/4 ünden biraz azını oluşturur. Bu ölçüye ''solo'' denir. Dilendiğinde normal fincanın iki katı büyüklüğünde bir fincana iki kere kahve dolumu yapılabilir. Bu ölçüye ise ''doppio'' adı verilir. Bu kullanım talimatı genellikle yaygın olarak kullanılan yarı otomatik espresso makinesine göre verilmiştir. Her espresso makinesinin kendine has bir kullanım talimatı vardır. 
Espressonun, günümüzde sade içilmesi dışında, birden fazla damak tadına hitap eden ve sütle hazırlanan kahve çeşitleri de vardır. Bunlardan bazıları; Americano, Cappucino, Latte, Mocha, Ristretto, Lungo, Macchiato, Con Panna vb.
]]>
Kahve https://www.kahveler.gen.tr/kahve.html Tue, 27 Nov 2018 14:46:25 +0000 Kahve, kökboyasıgiller familyasına ait olan ve ikiçenekliler grubunda bulunan bir ağcın meyvelerinden elde edilir. İlk defa Etiyopya'nın yüksek kesimlerinde rastlanılan kahve, aromatik bir kokuya sahiptir. Çiçekleri ve Kahve, kökboyasıgiller familyasına ait olan ve ikiçenekliler grubunda bulunan bir ağcın meyvelerinden elde edilir. İlk defa Etiyopya'nın yüksek kesimlerinde rastlanılan kahve, aromatik bir kokuya sahiptir. Çiçekleri ve kiraza benzeyen meyvelerinin iç kısımlarında iki adet çekirdek bulunmaktadır. Çekirdekler beyaz ve serttir. Orta kısmında derin bir çizgi bulunur. Kahve ağacı dikildikten 3 yıl sonra meyvesini vermeye başlar ve meyve verme süresi 30 yıl kadar sürer. Kahve günümüzde dünyada petrolden sonra en önemli ve en büyük ticareti yapılan ürünlerdendir.

KahveKahvenin faydaları

 • Kahvenin içeriğinde yer alan kafein zihni dinç kalmasını sağlar. Bu etkisiyle konsantrasyonu arttırır. Sabahları güne bir fincan kahveyle başlamak gün boyu zinde olmayı sağlar. Strese karşı faydalı olduğu gibi kan basıncını arttırır.
 • İçeriğinde bulunan kafein vücutta yağ yakımını hızlandırır. Metabolizmanın aktif bir şekilde çalışmasını ve hızlanmasını sağlar. Dolayısıyla kilo vermeye yardımcı olur.
 • Kahvenin barındırmış olduğu kafein yağ yakımı için sinir sistemine sinyaller gönderir, kanda adrenalin oranını arttırır. Bu durum fiziksel efor için vücudu hazır hale getirir. Bu özelliğinden dolayı sporcular antrenmana çıkmadan önce kahve içmeye dikkat eder.
 • Kahve tip 2 diyabet hastalığına karşı faydalıdır. Diyabet oldukça ciddi bir hastalıktır. İnsülin yetersizliğinde kaynaklı kan şekerinde yükselme gelişir. Kahve tip 2 diyabet hastalığının gelişme riskini azaltır. Yapılan araştırmalara göre düzenli kahve içen kişilerde diyabet hastalığının oluşma olasılığının %25 azaldığı bilinmektedir.
 • Kahve Alzheimer hastalığına karşı vücudu korur. İleri yaşlarda yaygın bir şekilde yaşanan hastalıklardan biri olan Alzheimer için günümüzde hala tam bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Fakat hastalık başlangıç evresindeyken tespit edildiğinde bazı tedbirler alınarak hastalığın seyri yavaşlatılabilir. Kahve, egzersiz, yaşam tarzında yapılacak değişiklikler ve düzenli bir beslenme programı Alzheimer hastalığının önüne geçebilir.
 • Kahve Parkinson hastalığına yakalanma riskini azaltır. Alzheimer gibi dünyada yaygın bir şekilde seyreden Parkinson hastalığında da tam bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Kahvenin içinde yer alan kafein hastalığa yakalanma riskinde azalma sağlar.
 • Kahve karaciğer sağlığını olumlu yönde etkiler. Karaciğer vücudun en önemli organlarından biridir ve vücudun fonksiyonel olarak çalışabilmesi için birçok görev üstlenmiştir. Karaciğere bağlı olarak gelişen ve çok sık rastlanılan siroz hastalığında kahvenin olumlu etkileri vardır. Günlük 3 fincan düzenli kahve içenlerde içmeyenlere oranla %80 siroza yakalanma olasılığı azalır.
 • Depresyona karşı kahveden yararlanılabilir. Depresyon yaşam kalitesini ciddi anlamda azaltan bir sağlık sorunudur ve toplumda çok sık karşılaşılır. Sinsi bir hastalık olan depresyon için kahve tüketilebilir. Kahve depresyona yakalanma olasılığını yarı yarıya azaltır.
 • Kansere karşı vücudu koruyan kahve, karaciğer kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türüne karşı faydalıdır. Düzenli kahve tüketenlerde kansere yakalanma olasılığında %15 azalma görülür. Karaciğer haricinde özellikle Türk kahvesi göğüs, kolon kanserine karşı faydalıdır.
 • Kahve yaşlanma etkilerini azaltıcı özellik sağlar. Antioksidan bakımından zengin içeriğe sahip olan Türk kahvesi cilt ve vücudu serbest radikallere karşı koruyarak, serbest radikallerin yol açacağı hastalıkları önler.
 • Kahve astım hastalığına yakalanma riskini azaltır. Antioksidan etkisiyle solunum yollarında oluşan iltihapları önler ve bronşları açar.
 • Kemik sağlığı için faydalıdır. Fakat ileri yaşlarda aşırı kahve tüketimi kemik sağlığını olumsuz etkileyebilir.
 • Kahvenin ağrı kesici ilaçları etkisini arttırıcı özelliği vardır. Bazı uzmanlar ağrı kesici ilaçların yaklaşık olarak %30 etkisini arttırdığını savunmaktadır.
 • Kahvenin telvesi saç sağlığı için kull]]> Rüyada Sütlü Kahve İçmek https://www.kahveler.gen.tr/ruyada-sutlu-kahve-icmek.html Wed, 28 Nov 2018 02:01:21 +0000 Rüyada sütlü kahve içmek, işlerinizin düzene gireceğine ve önemli tavsiyeler alacağınıza yorumlanırken aynı zamanda kişinin en kısa sürede feraha ereceğine delalet etmektedir. Ayrıca rüya gören kişinin  yardımsever biris Rüyada sütlü kahve içmek, işlerinizin düzene gireceğine ve önemli tavsiyeler alacağınıza yorumlanırken aynı zamanda kişinin en kısa sürede feraha ereceğine delalet etmektedir. Ayrıca rüya gören kişinin  yardımsever birisi olduğuna, hastalığı varsa bu hastalıktan kurtulmaya, çevresindeki kişilerin kendisine iyi davranmasına ve o kişinin başkası tarafından anmasına işaret etmektedir. Tabi bu durum başka yorumlamalara göre, kahve içmek dinde ve İslami açıdan kötü olarak kabul edildiği bilinmektedir. İçilen kahvenin acı olması şerre, tatlı olması ise genellikle hayra yorumlanır. Rüyada sütlü kahve içmek, eğer gören kişi erkek ise bu kişi  için sonu mutlu olacak bir yola başlayacağına ve hayırlı kazançlara işaret etmekle beraber helal kazanca delalet ettiği bilinmektedir. Rüyayı gören genç bir kız için bu rüya zengin  ve varlıklı biri ile evleneceğine aynı zamanda çoğu aşılması güç şeylerin üstesinden geleceğine işaret etmektedir. Kahve içmek çok farklı şekillerde olabileceği için farklı şekillerde yorumlanmaktadır. Şekerli ve sütlü kahve içtiğini görmek haram kazanca ve yapılan işten kazanç olmayacağına işaret etmektedir. Şekersiz sütlü kahve ise bazı önemli rahatsızlığa ve sonrasında üzüntüyü beraberinde getireceğine işaret etmektedir. 

  Rüyada Sütlü Kahve İçmekRüyada sütlü kahve içmek, başka şekilde de yorumlanır. Rüyayı gören kişi eğer evli bir kişi ise yaşanabilecek önemli ve farklı olaylar üzerinde tartışmalara delalet etmektedir. Kişi kahveyi başkasının karşısında içiyorsa göz kalacak bir kısmete delalet etmektedir. Kahveyi pişiren kişi özellik bayan ise bu kişinin kısmeti açılır. Sonuç olarak da kişi kahveyi pişirip, fincana katıp ikram ediyorsa bir kalabalığa, kahve evliliğe delalet etmektedir. Sütlü kahveyi acı olarak içen kişi, dost olarak bildiği yakın birinden oldukça büyük kazık yer. Ayrıca rüyada sütlü kahveyi tatlı içen birisi bol kazanç sahibi olacağına işaret etmektedir. Rüyasında sütlü kahveyi soğuk içen kişi ise, turistik olarak başka bir şehre veya ülkeye gezi yapmak amacıyla gideceğine yorumlanmaktadır. Genç ve güzel bir kız için evlenmeye, orta ve yaşlı bir kadın için kötü ve dedikoducu biri ile arkadaşlık kurarak ondan zarar göreceğine ve yaşlı bir erkek için ise geçimsizlik gibi anlaşmazlıklara yol açacağına delalet etmektedir. 

  Rüyada sütlü kahve içtiğini gören kişi, genel olarak rahat yaşama geçeceğine delalet etmektedir. Sütlü kahveyi büyük kupa bardağında içtiğini gören kişi genellikle geçici bir şekilde hasta olur veya geçici önemsiz bir sıkıntı geçireceğine işaret etmektedir. Küçük fincanda  kahve içmek rızk darlığına, başka bir yorumlara göre haram kazanca işaret ettiği bilinmektedir. Kişi rüyasında kahveyi ısıtılmış süt ile yapıyorsa başka biri tarafından gözün kalacağı bir kısmete işaret ettiği bilinmektedir. Rüyasında değirmende kahveyi çekip ve ayrıca pişirip süt ile karıştırıyor ise bu gören kişinin başkalarının da talip olduğu bir kişiye talip olacağına ve o kişi ile kendisinin evleneceğine işaret ettiği bilinmektedir. Çünkü genellikle kahveyi pişiren bir kişi özellik bayan ise kısmete delalet eder.
  ]]>
  Köpüklü Kahve https://www.kahveler.gen.tr/kopuklu-kahve.html Wed, 28 Nov 2018 16:14:29 +0000 Köpüklü Kahve, Türk kültürünün neredeyse en önemli içeceği Türk kahvesidir. Lezzeti veren ise köpüklü olmasıdır. Kahve yapımını kolaylaştırmak için çeşitli makineler icat edilmiş olsa da, en güzel köpüklü kahve o Köpüklü Kahve, Türk kültürünün neredeyse en önemli içeceği Türk kahvesidir. Lezzeti veren ise köpüklü olmasıdır. Kahve yapımını kolaylaştırmak için çeşitli makineler icat edilmiş olsa da, en güzel köpüklü kahve ocakta yapılır. Ben kahve yapımında oldukça başarılı biri olarak, size de köpüklü kahvenin leziz tarifini vermek istedim.

  Malzemeler
  • 1 tatlı kaşığı çekilmiş kahve
  • 2 adet küp şeker
  • 1 fincan su
  Köpüklü KahveYapılışı; İlk olarak şekerle suyu cezveye koyduktan sonra kahveyi ekliyoruz. Topaklanma azalana kasar karıştırıp, ocağın altını açıyoruz. İlk etapta bütün pütür yok olana kadar, devamlı karıştırıyoruz. Daha sonra köpük oluşana kadar, kısık ateşte bekliyoruz. Bir kaç kaşık köpük alıp, kahveyi karıştırıyoruz. Daha sonra kaynayıncaya kadar hiç dokunmuyoruz. Kaynayınca altını kapatıp, fincana dolduruyoruz. Bol köpüklü kahvemiz servise hazır haldedir. Su ve çikolata ile sunumu daha lezzetli ve şık olacaktır. Afiyet olsun.
  ]]>
  Rüyada Kahve Yapmak https://www.kahveler.gen.tr/ruyada-kahve-yapmak.html Wed, 28 Nov 2018 17:31:32 +0000 Rüyada kahve yapmak, rüya sahibinin talihinin açık olacağına işaret eder. Rüyayı gören kişi bekar biri ise kısa bir zaman içinde kısmetinin açılacağına hayırlı bir eş sahibi olacağına istediği mutluluğa elde edece Rüyada kahve yapmak, rüya sahibinin talihinin açık olacağına işaret eder. Rüyayı gören kişi bekar biri ise kısa bir zaman içinde kısmetinin açılacağına hayırlı bir eş sahibi olacağına istediği mutluluğa elde edeceğine rivayet eder. Rüyada kahve yapmak, rüya sahibinin hayalini kurduğu hayata adım adım yaklaştığına işaret eder. Hastanın birinin rüyada kahve yaptığını görüyorsa eski sağlığına kavuşacağına ve maneviyata yöneleceğine rivayet eder. Bazı rüya yorumcularına göre rüyada kahve yapmak pek hayırlı rüya sayılmaz. Rüya sahibini kötü günler beklediğini ve durumda hiç kurtulamayacağına rivayet eder.

Rüyada Kahve YapmakRüyada kahve yapıldığını görmek, rüyada kahve yapıldığını görmek pek hayırlı bir rüya sayılmaz. Rüya sahibinin hayalini kuruduğu hayatı elde edemeyeceğine hep uzakta istediği hayatı yaşayan kişileri izlemekte ömrünü geçireceğine rivayet eder. Rüyasında çok fazla kahve yapıldığını görmek rüya sahibinin kafasının karışık olduğunu hiç bir zaman net kararlar vermediğine delalet eder.

Rüyada kahve ikram etmek, Rüya sahibinin daha önce geride bıraktığı kötü bir olayın veya meselenin yeniden ortaya çıkacağına ve nedenden dolayı rüya sahibini zor günler bekleyeceğine rivayet eder. Bazı rüya yorumcularına göre rüyada kahve ikram etmek, uzun zamandır küs olduğu veya görüşmediği biri ile en kısa zamanda görüşeceğine ve bu görüşmeden sonra rüya sahibinin mutlu olacağına ve arkadaşlıklarını devam ettireceklerine rivayet eder.

Rüyada kahve satın almak, rüya sahibinin hayatında yeni bir döneme başlayacağına ve kendi kararlarını kendi alacağına ailesine ve çevresine göğsünü gere gere göstereceğine işaret eder. Bazı rüya yorumcularına göre rüyada kahve satın aldığını gören birinin burnunu dikine gittiğine bildiğini yapan inatçı biri olduğuna rivayet eder. Bazı rüya yorumcularına göre rüya sahibinin duygusal bir bağ kuracağına işaret eder.
]]>
Kahve Köpüğü https://www.kahveler.gen.tr/kahve-kopugu.html Thu, 29 Nov 2018 11:56:11 +0000 Kahve Köpüğü, Kahve köpüğü saç renkleri son zamanlarda çok favori olan bir renktir. Bu sene kahve tonların oldukça ağır bastığını açıkça görmekteyiz. Kahve tonlarından olan kahve köpüğü rengi bal köpüğüne ama bi Kahve Köpüğü, Kahve köpüğü saç renkleri son zamanlarda çok favori olan bir renktir. Bu sene kahve tonların oldukça ağır bastığını açıkça görmekteyiz. Kahve tonlarından olan kahve köpüğü rengi bal köpüğüne ama biraz daha koyu renklidir. Kahve köpüğü rengi esmer ve buğday tenlilerde oldukça güzel görülmekte ve bakımı da bir o kadar kolaydır. Kahve köpüğü renk tonunu palette saç boyası sekiz ve altmış beş numaralarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Palette saç boyasında tam iki seri vardır. Deluxe serisi biraz daha koyu renkli ve ille de makyaj isteyen bir saç rengi değildir. Kahve köpüğü rengi yüzü yorgun göstermez. Günün her saatinde daima enerji dolu bir görüntü vermektedir. Kahve köpüğü boyası evde uygulanıyor ise iki boya gerektirmektedir. Kullanılan boyanın neyin üstüne yapıldığı oldukça önemlidir. Fakat kuaförler rengi tek uygulamada yakalıyorlar. Renk gün geçtikçe biraz açabilir. Kahve köpüğü ışıltılı bir renk tonudur. Göz alıcı ve pırıldayan bir renk tonudur. Bu rengin göz alıcı yansımaları vardır. Kahve köpüğü saç boyası doğal görünümü ile beyazları kapamada oldukça başarılı bir renktir.

Kahve KöpüğüKahve Köpüğü Nasıl Bir Renktir

Bal köpüğüne benzeyen kahve köpüğü saç boyasında oldukça fazla bakır tonları vardır. Bu renk tonunda ilk boyamada capicino rengine benzemekte ama boya aktıktan sonra bakır renkleri daha da belirginleşerek bal köpüğü rengine doğru yaklaşmaktadır. Kahve köpüğü rengi çok da makyaj istemeyen bir boya olduğundan dolayı oldukça göze çarpmaktadır. Kahve köpüğü rengi en açık kahve tonlarından biridir. Özellikle de sekiz ve altmış beş numaraları oldukça açık tondadır. Kahve köpüğünü renginin yansımaları sarı renktedir. Bal köpüğü  renginin bir ton daha koyusu dur. İçinde bakır ışıltıları olan bir boyadır. Oldukça canlı ve güzel bir saç boyasıdır. Saç renginiz koyu ise biraz daha koyu ton elde edersiniz. Açık renkli saç renginiz var ise kutunun üstündeki rengin aynısını yakalarsınız. Kusursuz bir sonuç istiyor iseniz kesinlikle kuaföre gitmeniz gerekmektedir. Bunun nedeni ise evde kendiniz boyayı saçınıza uyguladığınızda tam olarak bu tonu yakalayamazsınız. Kuaförde ilk önce renk açıcı kullanılarak saç boyanız akıtılarak saç boyası uygulanmaktadır. Kahve köpüğü rengi her renkte tene uygun bir saç boyasıdır. Ama özellikle de buğday tenli olan kişiler için oldukça ideal bir tondur.

]]>
Aç Karnına Kahve İçmek Zayıflatırmı https://www.kahveler.gen.tr/ac-karnina-kahve-icmek-zayiflatirmi.html Fri, 30 Nov 2018 00:31:59 +0000 Aç karnına kahve içmek zayıflatırmı, Kahve günümüzde en güzel sohbetlerimizin yanında bize eşlik ederken dostluğun, misafirliğin, güzel sohbetlerin yanında bize eşlik eden en güzel içeceklerimiz den biridir. Aç karnına ka Aç karnına kahve içmek zayıflatırmı, Kahve günümüzde en güzel sohbetlerimizin yanında bize eşlik ederken dostluğun, misafirliğin, güzel sohbetlerin yanında bize eşlik eden en güzel içeceklerimiz den biridir. Aç karnına kahve içildiği zaman iştahı kesme özelliğine sahip olduğu için bizim zayıflamamıza yardımcı olur. Fakat çok fazla tüketildiğinden halsizlik, baş dönmesi,çarpıntı gibi rahatsızlıklara sebebiyet de vermektedir.  Bir çok insan özellikle çalışan kesim sabahları uyanır uyanmaz kendilerine gelmek için aç karnına kahve içmeyi tercih etmektedirler. 

Aç karnına içilen kahvenin zararlı olduğu hakkında pek çok yerden açıklamalar yapılmıştır. Ancak bu yanlış bir bilgidir. Kahve antioksidan özelliğe sahip olduğu için vücudumuzda bir çok rahatsızlığa da çok iyi gelmektedir. kanseri gibi rahatsızlıklarla vucudun direncini yükselterek savaşmamıza yardımcı olmaktadır. Kalp sağlığına ve diyabet rahatsızlıklarına da çok iyi gelmektedir. İçinde bulunan antioksidanlar sayesinde Parkinson hastalığı, karaciğer kanseri, kolon kanseri önlenebilir.

Aç Karnına Kahve İçmek ZayıflatırmıAç karnına içilen kahve vücuttaki yağların erimesine yardımcı olur. fakat kahvenin şekersiz tüketilmesi gerekir. eğer şekerli tüketirsek vermiş olduğumuz kilolardan eser kalmayacağını da unutmamamız gerekmektedir. Aç karnına kahve içmek metabolizmayı hızlandıracağı için kilo vermeyi kolaylaştırır.  Nescafe yada Türk kahvesi sade olarak tüketilmesi gerekmektedir. Yapılan araştırmalara göre Aç karnına kahve içmenin zayıflamanın üzerinde oldukça az etkisi olduğu tespit edilmiştir. Fakat Kahve içerek zayıflayan belli bir kesim de söz konusudur. Tamamen bünye ile alakalı bir durum söz konusudur. Aç karnına kahve içtikten sonra iştahınız kesilmiyor normal seyrinde devam ediyorsa kahvenin bir işe yaraması söz konusu değildir. Düzenli spor yapılması eğer zaman yoksa günde en az bir saat yürüyüş yapılmalı akşam saat 19:00 dan sonra kesinlikle hiç bir şey yenilmemesi gerekmektedir.
]]>
Kahve Zayıflatırmı https://www.kahveler.gen.tr/kahve-zayiflatirmi.html Fri, 30 Nov 2018 09:16:11 +0000 Kahve Zayıflatırmı: Kahve kökboyasıgiller familyasının Coffea cinsinde yer alan bir ağaç türünün meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesiyle elde edilen tozdur. Kahve tozunu süt veya su ile karıştırılmasıyla yapı Kahve Zayıflatırmı: Kahve kökboyasıgiller familyasının Coffea cinsinde yer alan bir ağaç türünün meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesiyle elde edilen tozdur. Kahve tozunu süt veya su ile karıştırılmasıyla yapılan içeceğe kahve denmektedir. Kahve ağacının ilk bulunduğu ülke Habeşistan'dır.

Kahve ağacının çiçekleri beyaz hoş kokulu kiraza benzeyen kırmızı meyveleri vardır.Kahve meyvelerinin içinde iki adet çekirdek bulunur bu çekirdekler dikildikten takriben 3 yıl sonra meyve vermeye başlar. Kahve ağacı 30-40 yıl devamlı meyve vererek yaşar.

Kahve İçmek Zayıflatırmı,

Kahve veya başka yiyeceklerin hiç biri kendi başına kilo kaybına sebep olmaz. Fakat kahvenin içinde bulunan kafein vücuttaki metabolizmayı hızlandırır ve kan basıncını yükseltmektedir. Kahve içerisinde bulunan kafein çok etkili bir uyarıcı olduğundan beyin içerisindeki sinir sistemini ataklar ve uyarır. Bu ataklar sayesinde vücudun devamlı hormonlar aracılığı ile hareketli kalmasını sağlamaktadır.

Egzersiz yapmadan önce içilen kahve metabolizmayı hızlandırır egzersiz anında daha fazla kalori harcamaya ve daha çok yağ yakmaya yardımcı olmaktadır. Sabah yürüyüşlerinden önce içilen şekersiz bir fincan kahve yürüyüş esnasında çok fazla kalori harcamanıza yardımcı olacaktır.

Sabahları içilen bir fincan kahve birkaç dakika sonra etkisini göstermeye başlar ve 4-5 saat etkisini gösterir. Ancak Türk kahvesi veya diğer kafein içeren kahveler insanı zayıflatmaz sadece metabolizmayı hızlandırır ve metabolizmanın içerisinde bulundurduğu kafein nedeni ile yağların erimesini ve dışarı atılmasını sağlamaktadır.

Yeşil Kahve İçmek Zayıflatırmı

Türk kahvesinde yeşil kahve çekirdeğinin kilo vermeye yardımcı olduğunu bilmekteyiz. Kavrulmamış yeşil kahve çekirdeği kilo vermeye yardımcı klorojenik Asit içermektedir. Yeşil kahve çekirdekleri metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybına ve yağ yakmaya yardımcı olur.

Kahve Zayıflatırmı

Türk Kahve İçmek Zayıflatırmı

Türk kahvesinde bulunan kafein miktarı Nescafeye oranla daha az kafein içermektedir. Türk kahvesiyle zayıflamak isteyenler günlük aç karnına içilen iki fincan kahve ( telvesi yenmemek şartıyla ) metabolizmayı hızlandırır. Metabolizma hızlı iken yapılan diyet ve egzersizlerle destek verildiği zaman kahvenin zayıflama üzerindeki etkileri görülebilir. Fakat içilen kahvenin içerisine atılan şekerinde kalori aldıracağını göz ardı etmeyelim. Zayıflamak amaçlı içilen kahvenin içerisine mümkünse şeker atılmamalıdır. İçilecek kahvenin acı olması şekersiz olması ile gereksiz yere alınacak kaloriden kurtulmuş olunacaktır.

Türk kahvesinin özellikle spordan önce aç karnına içildiğinde verdiği enerji ile kilo vermeye oldukça etkili olacaktır. Günlük içilen 2 veya 3 fincan şekersiz kahve yağ yakımını hızlandırmaktadır ve selülitlerin azalmasına büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

 İyi günler dilerim.

]]>
Rüyada Kahve Görmek https://www.kahveler.gen.tr/ruyada-kahve-gormek.html Sat, 01 Dec 2018 08:03:32 +0000 Rüyada Kahve Görmek, Rüya sahibi erkek ise, oldukça mutlu olacağı, herkesin özeneceği ve huzur içinde geçireceği bir serüvene atılacağı anlamına gelir. Rüya sahibi bekar bir genç kız ise, hayırlı biriyle evleneceğini, fa Rüyada Kahve Görmek, Rüya sahibi erkek ise, oldukça mutlu olacağı, herkesin özeneceği ve huzur içinde geçireceği bir serüvene atılacağı anlamına gelir. Rüya sahibi bekar bir genç kız ise, hayırlı biriyle evleneceğini, fakirlik yüzü görmeyeceğine, bolluk ve bereket içinde bir hayat yaşayacağına işaret eder.
Bazı tabircilere göre rüyada kahve görme, feraha çıkmaya, bol kısmet ve berekete, rüya sahibinin karşısına çıkacak olan çeşitli fırsatlara, sıkıntıdan sonra rahatlamaya, bekar bir kadın için ömür boyu mutlu sürecek olan ve herkesin imrenerek baktığı bir evliliğe delalet eder.
Rüyada kendini kahve içerken görmek, rüya sahibinin içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtulacağına, hastalıklarını atlatacağına, olumsuz giden bütün işlerinin yolunda gideceğine yorumlanır. Rüyada içilen kahve şekerli ise, bu rüya pek hayra yorulmaz. Şekerli kahve, haram bir mala işaret eder. Şekersiz kahve içtiğini görmek ise, rüya sahibinin yaşayacağı rahatsızlığı, belli bir dönem çekilecek olan sıkıntıları ve üzüntülere alamet eder.

Rüyada Kahve GörmekRüyada kahve pişirdiğini görmek, sevinç ve mutluluğa, rüya sahibinin bol şans ve zenginliğe ereceğine, iş hayatında yaşanacak olan olumlu gelişmelere, konfor içinde yaşanacak bir hayata, geçim derdinin bitmesine, ailede yaşanacak bolluk ve berekete, maddi kazancın artmasına, huzurlu ve güzel bir geleceğe delalet eder. Rüyada bir cenazede kahve pişirdiğini görmek, rüya sahibinin karşısına çıkacak hayırlı kısmetlere, gönül işlerinin yolunda gideceğine, ömür boyu kendini memnun eden ve el üstünde tutan hayırlı biri ile karşı karşıya gelmeye ve mutlu bir evlilik yaşanacağı ile tabir edilir. Rüyada köpüklü kahve pişirdiğini görmek, rüya sahibinin partneri ya da çevresinde biri ile yaşayacağı birtakım tartışmalara, hanede yaşanacak olan bir takım kavgalara ve bu nedenle küslük yaşanacağı anlamına gelir. Rüyada köpüksüz kahve pişirdiğini görmek, rüya sahibinin yaptığı emek ve gayretlerin takdir edilmesine, nankörlük ile karşılaşmaya, üzüntü yaşamaya ve kırgınlık duymaya işaret eder. Rüyada sütlü kahve pişirdiğini görmek, gezmeye, eğlence ile geçecek dolu bir hayata, bol şansa, kendisi için hayırlı ve faydalı olacak işlerle uğraşmaya ve rüya sahibinin iyi niyetli bir insan olduğu anlamına gelir.
 
Rüyada kahve pişirirken kahvenin taştığını görmek, evde yaşanacak olan bolluk ve berekete, bol şansa ve rüya sahibinin eline geçecek olan yüksek miktarda mala, lüks ve sefa içinde yaşanacak olan güzel günlere delalet eder.
Rüyada kahve ikram ettiğini görmek, rüya sahibinin kısa zamanda eli ve gönlü açık biriyle tanışacağına, bu kişi sayesinde içinde bulunduğu karmaşık durumlardan kurtulup feraha çıkıp rahatlayacağı anlamına gelir. 
Rüyada bir erkeğe kahve ikram ettiğini görmek, rüya sahibinin herkesin hoşuna gidecek ve takdir ettiği işlerle uğraşıp göze gireceğine, hatır almaya ve gözde biri olmak anlamına gelir.
Rüyada kahve aldığını görmek, rüya sahibinin kendi kendine alacağı bazı kararlara, inandığı doğruların peşinden gitmeye ve kendi çizdiği yolda mutlu bir hayat sürmeye işaret eder. 
Rüyada arkadaşlarla birlikte kahve içtiğini görmek, rüya sahibinin yakın çevresiyile yaşayacağı bol muhabbete ve samimiyete yorumlanır. 
Rüyada değirmende kahve çektiğini görmek, rüya sahibinin birçok kişininde talip olduğu bir işe gireceğine ve bu işten alnının akıyla çıkıp kademe atlayarak itibar kazanacağı ve kısmetinin açılacağına anlamına gelir.
]]>
Orta Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır https://www.kahveler.gen.tr/orta-sekerli-turk-kahvesi-nasil-yapilir.html Sat, 01 Dec 2018 09:24:31 +0000 Orta Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır, Kahve kültürümüzü yansıtan yegane unsurlardan bir tanesidir. Ülkemizde misafir sohbetlerini tatlı acısı ile neşelendiren hoş bir lezzettir. Özel günlerde özellikle kız isteme meras Orta Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır, Kahve kültürümüzü yansıtan yegane unsurlardan bir tanesidir. Ülkemizde misafir sohbetlerini tatlı acısı ile neşelendiren hoş bir lezzettir. Özel günlerde özellikle kız isteme merasimlerde tüketilen orta şekerli Türk kahvesinin hazırlanışı oldukça kolay olup pratik bir lezzettir. Kahve basit bir içecek türü olarak algılansa da ayarını tutturmak oldukça zordur. Bu nedenle herkes kahve yapabilir ancak herkes kahvenin ayarını tutturamaz. Evlerimizde rahatlıkla yapabileceğimiz bu lezzeti, çay ocağı ve kahvehanelerde tüketme imkanı oldukça fazladır. Bu gün sizlerle birlikte orta şekerli Türk kahvesinin yapılışını paylaşacağım. 

Orta Şekerli Türk Kahvesi Nasıl YapılırOrta Şekerli Türk Kahvesi Malzemeleri
 • 2 tatlı kaşığı kahve,
 • 2 kahve fincanı su,
 • 1 tatlı kaşığı şeker, 
Orta Şekerli Türk Kahvesinin Hazırlanışı

Öncelikle cezvenizin içerisine iki fincan su koyulur ve üzerine bir tatlı kaşığı şeker konulur. Akabinde soğuk su da şeker ile su karıştırılır. Sonra kısık ateşte ocağın üzerine şekerli su koyulur. Şeker, suyun içinde tam anlamıyla çözülünce bu defa üzerine kahve koyularak soğuk su üzerinde karıştırılır. Kahve bu aşamadan sonra kısık ateşte tutulur. Yaklaşık bir dakika sonra bir kez daha karıştırılır. Tam anlamıyla ılık suçu içinde çözülen kahvenin üzerinden oluşan köpük, bir çay kaşığı yardığı ile fincan içine koyulur. Akabinde tam anlamı ile kaynayan kahvemizin içinde köpük bulunan fincanın üzerine dökülerek, dudak payı kalıncaya kadar doldurulur. Alttaki köpük doldurmanın etkisiyle üste çıkarak güzel bir görüntü oluşturacaktır. Gelen misafirimize orta şekerli Türk kahvemiz yanında lokum veya bir adet çikolata ile ikram edilir. Afiyet olsun.
]]>
Kahve Çeşitleri https://www.kahveler.gen.tr/kahve-cesitleri.html Sun, 02 Dec 2018 06:19:24 +0000 Kahve Çeşitleri, Kahve çeşitlerinin artması ile birlikte hepimiz yeni tatlarla tanıştık. Birçoğumuza göre bu kahve türleri arasındaki fark sütlü olması, çikolatalı olması veya sunumunun farklı olması. Fakat ana
Kahve Çeşitleri, Kahve çeşitlerinin artması ile birlikte hepimiz yeni tatlarla tanıştık. Birçoğumuza göre bu kahve türleri arasındaki fark sütlü olması, çikolatalı olması veya sunumunun farklı olması. Fakat ana unsurumuz olan kahvenin farklı tatlarla birleşmesi ile damak tadımıza çok daha yakın lezzetler keşfetmek mümkün.

Türk Kahvesi: Kavrulmuş Türk kahvesi çekirdeği kullanılır cezvede pişirilir. İsteğe göre kakaosu bol çikolata veya çikolata kaplı fıstıklı lokum ile servis edilir.
Sütlü Türk Kahvesi: Türk kahvesi lezzetini süt ile zenginleştirmek isteyenler için özel bir kahvedir.
Damla Sakızlı Türk Kahvesi: Çok kavrulmuş Türk kahvesi çekirdeği kullanılır cezvede pişirilir damla sakızı aroması katılır.
Espresso: Uyku açıcı ve uyarıcı etkisi olduğu için yoğun iş temposunda ve sınav dönemlerinde en büyük destekçidir. Kadifemsi köpüğü ve içinde barındırdığı yüzlerce aroma ve güzel kokusuyla lezzetli bir kahve türüdür.
Espresso Macchiato: Üzerinde süt köpüğü ile sunumu yapılan espresso çeşididir. İtalyanca'da lekeli anlamına gelir kahvenin köpükle süslenerek sunulan halidir.
Americano: Sıcak su ilavesi ile seyreltilmiş espressodur, içimi hafiftir.
Cafe Latte: Espresso kadar içimi sert değildir bol sütlü bir içecektir.
Cappuccino: Espresso kahveye süt ve krema kıvamında süt köpüğü eklenerek hazırlanan kahve çeşididir.
Mocha: Espresso, süt ve çikolata ile yapılan içimi yumuşak bir kahvedir. İsmini Yemen'deki Moka limanından almıştır.
Filtre kahve: Demlenerek hazırlanan günümüzde de en yaygın olarak bilinen kahvedir.
Doppio: Espresso üzerine sıcak su ilavesi ile hazırlanır. Amerikanodan daha serttir.
Lungo Espresso: Espresso ve suyun daha uzun sürede çekilerek hazırlanmış seyreltilmiş kahve türüdür.
Espresso Con Panna: Kremalı espresso olarak servis edilir.
Aromalı Cafe Latte: Dilerseniz cafe lattenizi karamel, vanilya, acıbadem, frambuazlı, çilek, tarçın aroma çeşitleri ile deneyebilirsiniz.
Beyaz Çikolatalı Mocha: Espresso, süt ve beyaz çikolata ile hazırlanan özel bir kahvedir.
Kosta Rika Yöresel Kahve: Tatlımsı ve hafif Derinden Gelen baharat hatları ile sizlere Yağmur ormanlarının taze havasını sunacak orta Amerikalı bir kahvedir.
Kolombiya Yöresel Kahve: Gizemli ama sonu ve palmiye ağaçları ile çevrili Pasifik körfezinin havasını içinize taşır.
Guatemala Yöresel Kahve: Pasifik havzasının tropikal taze meyvelerinin tatlarını içerir.
Kahve ÇeşitleriSantos Yöresel Kahve: İçinde fındık ve tatlı lezzetler barındıran yoğun aromaya sahip kaliteli bir kahvedir.
Kenya Yöresel Kahve: Şarap ve böğürtlen tatlarını içeren orta kıvamlı ve kaliteli bir gurme kahvedir.
Osmanlı Kahvesi: İçeriğinde Yemen kahvesi, keçiboynuzu, krema, çikolata, damla sakızı, menengiç, salep, karamel bulunmaktadır. Türk Kahvesi ile yapımı aynıdır içimi hafiftir.
Menengiç Çitlenbik Kahvesi: Menengiç ağacından üretilen bir kahvedir, yörelere göre ismi değişir süt ile hazırlanan kahvenin içimi hafiftir.
]]>
Kahve Nasıl Yapılır https://www.kahveler.gen.tr/kahve-nasil-yapilir.html Mon, 03 Dec 2018 05:24:37 +0000 Kahve nasıl yapılır, kahve toplumumuzda oldukça fazla tüketilen ve sevilen içeceklerden biridir. Herkesiz aklına kahve deyince Türk kahvesi gelir. Her birimiz bol köpüklü kahveyi pek severiz. Bazen ne yaparsak yapalım kahvemiz köp Kahve nasıl yapılır, kahve toplumumuzda oldukça fazla tüketilen ve sevilen içeceklerden biridir. Herkesiz aklına kahve deyince Türk kahvesi gelir. Her birimiz bol köpüklü kahveyi pek severiz. Bazen ne yaparsak yapalım kahvemiz köpüklü olmaz. Elbette bunun bazı püf noktaları var. Ama her şeyden önce taze çekilmiş kahveyle bunu pişirmeniz gerekir. Kahvenin ağır ateşte pişmesi gerekir. İçine koyacağınız su, kahve, şeker ölçüsünün uygun olması gerekir. Kahveyi pişirdiğiniz cezve bile ısıyı koruyan türden, mümkünse pirinç cezve olsun. Bu tür cezveniz yoksa, mutlaka almalısınız. İlk etapta alıncaya çelik cezveyi kullanabilirsiniz. Her şey yerinde olduysa, eksikler tamamlandıysa güzel bir kahve keyfi yapabilirsiniz.

Sevdiğimiz Türk kahvesi diğer kahvelere göre en ince çekilmiş olanıdır. Eğer kahve aldığınız yer buna özen gösteriyorsa, nefis bir kahve pişirebilirsiniz. Etrafta isim yapmış olan kahve markaları buna dikkat ettikleri için pek sevilirler. Böyle bir olanağınız yoksa evinizde mutlaka bir kahve değirmeni bulunsun. Taze taze çekerek kahvenizi pişirebilirsiniz. Kahvemizin diğerlerinden bir farkı da kaynatılarak hazırlanmasıdır. Diğerleri genellikle sıcak suyun içine konularak hazırlanır. Türk kahvesini yaparken ağır ateşte kaynatıyoruz. İçinde kullandığınız suyun içme suyu olmasına da dikkat edin. Eğer kireçli su koyarsanız, kahvenin lezzeti istediğiniz gibi olmaz. Kahve nasıl yapılır, nasıl lezzetli bir kahve yapabilirsiniz, bunlar hakkında bazı püf noktaları verdik. Artık kahvemizi pişirmeye başlayalım.

Kahve Nasıl YapılırKahve nasıl yapılır

Öncelikle cezvenin içine kaç kişilik kahve yapıyorsanız buna uygun şekilde fincanla ölçerek içme suyu koyun. Eğer kahvenizi şekersiz içiyorsanız, hiç şeker koymayın. Orta seviyorsanız, her fincan için 1 kesme şekeri uygun olur. Eğer şekerli kahve seviyorsanız her fincana 2 kesme şeker atabilirsiniz. Bunun üzerinde daha tatlı içmek isterseniz, şekerini buna göre ayarlayabilirsiniz. Bize sorarsanız, kahve orta içilir.

Şimdi cezveye kahveyi koymamız gerekiyor. Bunun ölçüsünü de her fincan için tepeleme 1 çay kaşığı olarak ayarlayın. Kahvenin taze çekilmiş olmasına da dikkat edin. Eğer daha önceden evinizde kahve varsa, mutlaka kapalı bir kavanozda içine 1 adet kesme şeker koyarak saklayın. Kahvenin ilk günkü gibi tazeliğini koruduğunuz göreceksiniz. Cezveye kahveyi de koyunca, ocağa koymadan önce malzemelerin hepsini iyice karıştırın.

Sıra kahveyi pişirmeye geldi. Artık ocağınızın en küçük bölmesini yakın. Cezveyi üzerine koyun. Artık hiç karıştırmadan, sabırla üzerinin köpüklenmesini beklemelisiniz. Bu arada kahve tepsisine sayısı kadar fincanı yerleştirin. Cezvenin üzerinde kahvenin köpüğü oluştuğunda, bir kaşık yardımıyla köpüğü fincanlara pay edin. Daha sonra cezvedeki kahve bir taşım kaynadığında, fincanlara yarım olarak koyun. En son kahveyi bir taşım daha kaynatarak, fincanları yavaşça doldurun. Artık kahve keyfi yapabilirsiniz. Kahve yudum yudum içilir. Aromasını bu şekilde daha iyi alabilirsiniz. Hepinizi iyi keyifler..
]]>
Kahvenin Faydaları https://www.kahveler.gen.tr/kahvenin-faydalari.html Mon, 03 Dec 2018 14:22:30 +0000 Kahvenin faydaları, Türk kahvesi, Türkler tarafından keşfedilen kahve hazırlama ve pişirme sistemidir. Türk kahvesi özel bir tadı, köpüğüyle, kokusu pişirilişi ve ikramıyla kendine öz bir kimliği ve geleneği v Kahvenin faydaları, Türk kahvesi, Türkler tarafından keşfedilen kahve hazırlama ve pişirme sistemidir. Türk kahvesi özel bir tadı, köpüğüyle, kokusu pişirilişi ve ikramıyla kendine öz bir kimliği ve geleneği vardır. Telvesi yani tortu ile ikram edilen tek kahve çeşididir. Kahvenin kökeni araştırmacılar tarafından 15. yüzyıl başlarında güney Habeşistan'dan dünyaya yayıldığı bildirilmiştir. Önceleri Arap yarım adaların da meyvesini kaynatıp  suyunu  hazırlayıp pişirerek kahve lezzetini yakalamıştır. Türk kahvesi ayrıca Avrupa ülkelerinde bile tüketilmeye başlanmıştır. Kahve geleneksel bir şekle geldi için  kız istemelerde, bayramlarda ve evimize gelen misafirlerde kullanmaya devam ederiz. kahve içerdiği kafein maddesi, sinir sistemini uyarı zihinsel aktiviteyi güçlendirir. Uyuşukluğu giderir, enerji verip uyanık kalmamızı sağlar. Kahve yemeklerden sonra içildiğinde metabolizmayı hızlandırır.

Kahvenin FaydalarıKahvenin faydaları 

 • Kahvenin saymakla bitmeyen faydaları vardır. Türk  kahvesi falı ile geleceği anlatmak için kullanılan tek kahve türüdür ve falına inanılarak bakılır
 • Günde iki fincan kahvenin kolon kanseri, riskini azaltır
 • Türk kahvesi kalın bağırsak kanseri riskini, yüzde yirmi beş  ve safra kesesi taş riskini yüzde kırk beş azaltır
 • Kahvenin içerdiği kafein maddesi, sinir sistemini uyandırıp zihinsel aktiviteyi uyandırır ve güç verir
 • Uyuşukluğu giderir ve enerji verip uyanık kalmamızı sağlar
 • Kahve metabolizmayı hızlandırdığı için yağ yakmaya katkı sağlar 
 • Kahve depresyon ve alkol tedavisinde iyi geldiği için kullanılmaktadır
 • Kahve yemek üzerine içildiği zaman sindirime yardımcı olur ve mideyi rahatlatır
 • Hafızayı güçlendirip hareket sağlayarak vücuttun gevşemesini sağlar 
 • Kahvenin teskin edici ve dinlendirici özelliği vardır
 • Tansiyonun düşmesine yardımcı olur
 • Kahve kan şekerini yükselterek tatlı ihtiyacınızı düşürür
 • Alzheimer hastalığına iyi gelir beyinin daha çok güçlenmesini sağlar
 • Karaciğer kanserinde korur ve güçlendirir
 • Parkinson hastalığa iyi geldiği için günde iki fincan içilmelidir
 • Kahve felç riskini azaltır
 • Tüm nedenlerden sonra ölüm oranını bile azalttığı bilinmektedir
 • Beyin fonksiyonlarını  çalıştırır ve fiziksel performansı artırır
 • Kahve batı diyetinde en büyük antioksidan kaynağıdır ve aç karnına içildiğinde zayıflama etkisi yapar
]]>
Rüyada Kahve İçmek https://www.kahveler.gen.tr/ruyada-kahve-icmek.html Tue, 04 Dec 2018 09:20:48 +0000 Rüyada kahve içmek, rüya sahibinin uzun zamandır beklediği mutluluğa ve başarıya en kısa zamanda kavuşacağına işaret eder. Rüyayı gören kişinin özellikle aşk hayatında güzel şeyler olacağına rivayet eder. Eğer rüyası Rüyada kahve içmek, rüya sahibinin uzun zamandır beklediği mutluluğa ve başarıya en kısa zamanda kavuşacağına işaret eder. Rüyayı gören kişinin özellikle aşk hayatında güzel şeyler olacağına rivayet eder. Eğer rüyasında kahve içen bir erkek ise iş hayatında hatırı sayılır başarı ve kazanç elde edeceğine delalet eder. Hamile biri rüyasında kahve içtiğini görürse hayırlı oldukça beyefendi bir erkek evladına sahip olacağına işaret eder. Bazı rüya yorumcularına göre rüyada kahve içmek pek hayırlı sayılmaz. Rüya sahibinin huzurlu hayatını karanlık huzursuz günler yaşayacağına rivayet eder. Rüyada kahve içmek çevresinde yeni bir dostluk kuracağına ve bu dostluğun uzun yıllar süreceğine tabir edilir.

Rüyada Kahve İçmekRüyada acı kahve içmek, rüyayı gören kişinin içine sinmediği bir işi yapacağına ve kendisi için hayırlı olduğunu sonradan fark edeceğine işaret eder. Eğer hanesinde hastası olan biri rüyasında acı kahve içiyorsa iyi haberler alamayacağına rivayet eder. Evli bir kadın rüyasında acı kahve içiyorsa mutlu huzurlu yuvasını bir kadın tarafında bozulacağına yaşanılan her şeye rağmen rüya sahibinin içine sinmese de eşine ve çocuklarına sahip çıkacağına rivayet eder.

Rüyada köpüklü Türk kahvesi içmek, rüyayı gören kişinin uzun süredir yaşamadığı heyecanlı kalp çarpıntısını yaşayacağına karnın da kelebekler uçuştuğunu hissedecek kadar bir sevdaya düşeceğine rivayet eder. Güzel heyecanlı hareketli günler yaşayacağına işaret eder.
Rüyada sade kahve içmek, rüyayı gören kişinin iş hayatının ve çevresinin genişleyeceğine, gün geçtikçe beklenmedik ticari işler de para kazanacağına işaret eder.

Rüyada şekerli kahve içmek, pek hayırlı bir rüya sayılmaz. Rüya sahibinin bazı bazı tatsız olaylar yaşayacağına ve bu durumda en az zararla kurtulacağına rivayet eder.
]]>
Rüyada Kuru Kahve Görmek https://www.kahveler.gen.tr/ruyada-kuru-kahve-gormek.html Wed, 05 Dec 2018 06:02:58 +0000 Rüyada Kuru Kahve Görmek: rüya sahibi kişinin erkek olması halinde kendisini çok heyecanlandıracak bir serüvene gireceğini ve bu serüvenin çok mutlu olacağı şekilde biteceğine işaret etmektedir. Bazen de rüya sahibi ki Rüyada Kuru Kahve Görmek: rüya sahibi kişinin erkek olması halinde kendisini çok heyecanlandıracak bir serüvene gireceğini ve bu serüvenin çok mutlu olacağı şekilde biteceğine işaret etmektedir. Bazen de rüya sahibi kişinin yeni bir işe başlayacağına ve bu işin çok güzel bir şekilde sonuçlanacağına işaret etmektedir. Genel olarak kısmet ile yorumlanmasının yanı sıra, rüyayı gören kişinin bir genç kız olması halinde ise mutlu bir evliliğinin olacağına, evleneceği kişinin varlık sahibi bir kişi olacağına işaret etmektedir. Rüyada kuru kahve görmek bazı âlimlerin yorumlarına göre ise rüya sahibi kişinin hayatında güzel ve aydınlık günlerin yakın olduğuna ya da yakın zaman içinde çok mutlu olacağı bir haber alacağına ve hayatında yakın zamanda çok olumlu güzel gelişmelerin olacağına işaret etmektedir.

Rüyada kuru kahve ile şekerli kahve yaptığını görmek rüya sahibi için pek hayra yorumlamakla birlikte, rüya sahibi kişinin parasını haram yollardan kazandığına ve bu sebeple de iç huzursuzluk yaşayacağına işaret etmektedir. Bununla birlikte kısa bir süre içerisinde bir yerden eline haram bir mal geçeceğine de işaret etmektedir. Bunun yanı sıra rüya sahibi kişinin yakın zamanda hoşuna gitmeyecek durumların olacağına işaret etmektedir.

Rüyada kuru kahve ile şekersiz kahve yaptığını görmek, rüya sahibi kişinin kısa bir zaman içinde bir hastalıkla mücadele edeceğine ve hastalığın geçmesinin ardından acı ve üzüntü çekeceğine ve bu kişiyi zor günlerin beklediğini işaret etmektedir.

Rüyada arkadaşlarla beraber kahve yapıp içtiğini görmek, rüya sahibi kişinin sevdiği ile olan ilişkisinin çevresindeki insanlar tarafından iyi olarak yorumlanmadığına. Böyle bir durumda arkadaşlarının çok da hoş şeyler düşünmediğine ve onaylanmadığına işaret etmektedir. Ayrıca rüya sahibi kişinin evli olması halinde eşi ile arasında problemler olduğuna ya da olacağına işaret etmektedir.

Rüyada kuru kahve ile kahve yaptığını görmek, rüya sahibi kişinin kısa bir süre içinde karşısına hayırlı bir kısmet çıkacağına işaret etmektedir. Bazı rüya yorumcularının yorumlarına göre, rüya sahibi kişinin bekar bir kişi olması halinde herkesin çok beğendiği ve sevilen birisi olduğuna, bu sebeple de yakın zamanda çok mutlu olacağına, hayırlı bir yuvasının olacağına, hayatı boyunca mutlu ve huzurlu olacağına işaret etmektedir.

Rüyada kuru kahve ile kahve yapıp bir arkadaşına ikram ettiğini görmek, rüya sahibi kişinin yakın zamanda hayatında güzel ve kendisi için hayırlı olacak gelişmelerin yaşanacağına, sağlıklı ve huzurlu bir hayatının olacağına, yakın dostları ile birlikte olumlu gelişmeler yaşayacağına ve zor geçen günlerin son bulum mutlu günlerin yaklaştığına işaret etmektedir.  

Rüyada Kuru Kahve Görmek

Rüyada kahve yaparken kahvenin taştığını görmek, rüya sahibi kişinin yakın bir zamanda evine bereket ve bolluk geleceğine, yardım sever bir dosta, rüya sahibinin bekar olması halinde kendisine çok fazla talip geleceğine, hayatında çok güzel gelişmelerin olacağına, hayatının bu kadar çabuk değişmesine kendisinin bile şaşıracağına, evli ise hayırlı evlatlarının olacağına işaret etmektedir. Ayrıca bu rüya tüm bunların tam tersi olarak rüya sahibi kişinin hayatında olumsuz gelişmeler yaşanacağına da yorulabilir.

Kuru kahve ile ilgili yorumlar genellikle her kaynakta değişik şekillerde yorumlanmaktadır. Bazı kaynakların yorumlarına göre rüyada görülen kahve ya da çay hiçbir zaman için iyi olarak yorumlanmamaktadır. Bunun yanı sıra, farklı kaynaklara göre ise bu durum hayırlı olarak ve güzel kısmetlere yorulmaktadır. Genel olarak ise rüyada tatlı kahve görmek hayırlı, güzel ve olumlu gelişmelere, acı kahve ise hayırsız, şerli ve olumsuz gelişmelere işaret etmektedir. 

]]>
Yeşil Kahve https://www.kahveler.gen.tr/yesil-kahve.html Wed, 05 Dec 2018 15:59:10 +0000 Yeşil Kahve, popülerliği günümüzde gittikçe artan yeşil kahve bildiğimiz normal kahvenin kavrulmamış yani ham halidir. Yeşil kahve Coffea cinsinden 5 metreye kadar büyüyebilen bir kahve ağacıdır ve bu ağacın meyve çekirdek Yeşil Kahve, popülerliği günümüzde gittikçe artan yeşil kahve bildiğimiz normal kahvenin kavrulmamış yani ham halidir. Yeşil kahve Coffea cinsinden 5 metreye kadar büyüyebilen bir kahve ağacıdır ve bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elden edilen tozun su yada süt ile karıştırılmasından elde edilen bir tür içecektir. Fiyatı 20-30 Türk lirası arasında değişir. Aktarlardan kolaylıkla bulabileceğimiz yeşil kahve önceden pek bulunmazdı. Yeşil kahve diğer kahveler gibi kavrulmadığı için kafein oranı düşüktür bu nedenle az kafein almak isteyen ama kahveden de vazgeçemeyen insanlar için çözüm önerisi olabilir. Hipertansiyon, böbrek yetmezliği, osteoporoz (kemik erimesi) kansızlık gibi hastalıkların oluşmaması için kafein alınımı durdurmak önemlidir. Yeşil kahve diğer kahvelere oranla daha fazla antioksidan içerdiği için özellikle diyet yaparken vücuttaki toksin maddelerin ve fazla ödemin atılmasında katkı sağlar. Yeşil kahve tamamen doğal bir ürün olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirir ve diyet sonucunda oluşan olumsuz etkilerin ortadan kaldırılmasında fayda sağlar. Bu sebeple diyet sonrasında istenmeyen komplikasyonlar, halsizlik belirtileri, hastalıklar ve  baş dönmeleri yaşanmaz. Yeşil kahve çekirdeğinin içerisinde bulunan 'klorojenik asit' kilo vermeye yardımcı bir madde olduğu görülmüştür. Bu madde metabolizmayı hızlandırarak vücudun kalori harcama düzeyini arttırıp  zayıflama diyetlerinde ve egzersizlerinde yardımcı olacaktır . 
 
Yeşil Kahve Nasıl Pişirilir, yeşil kahve tıpkı Türk kahvesi gibi hazırlanır. Ancak öğütülmüş halde yeşil kahve alıyorsanız saklama koşullarına dikkat edilmesi son derece önemlidir. Çünkü öğütülmüş her besinde uygun koşullarda saklanmadığı takdirde küf oluşması kaçınılmayacak bir durumdur. En iyisi çekirdek halinde işlenmemiş kahve alıp el değirmeni ile kendiniz öğütmenizdir. Yeşil kahve hazırlanırken 2 ayrı metot tercih edilebilir. 1.si cezvenin içine yeşil kahveyi koyup tıpkı Türk kahvesinin hazırlanışı gibi fincan sayısı kadar su ilave ederek pişirilir. Her fincan için 1-1.5 çay kaşığı yeşil kahve kullanılabilir. 2. metot ise 1 tatlı kaşığı kahve üzerine kaynamış sıcak su ilave etmektir. Günde 2 fincandan fazla içmemeniz önerilmektedir .

Yeşil KahveYeşil Kahvenin Faydaları, yeşil kahve bazal metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeye ve kilo korumaya yardımcı bir içecektir. İçerisinde bulundurduğu bazı maddeler sayesinde bağışıklığı desteklemek, enerjiyi attırmak ve sinir sistemini uyarmak gibi özellikleri vardır. İçerisinde şeker atılmadığı sürece şeker hastalarının kolaylıkla içebileceği bir içecektir çünkü kan şekerini düzenlediği ve kan şekeri düzeyini kontrol ettiği  tespit edilmiştir. Bu nedenle  diyabet riskini azaltabileceğine dair çalışmalar mevcuttur. Yüksek antioksidan özelliği gösterdiği için hücre hasarını önleyerek yaşlanma etkilerinin azalmasına katkı sağlar ve mental açıdan performans ve dikkati arttıran içecektir. Enerji verir ve zinde hissettirir. Beyni ve sinir sistemini uyarıcı özelliği de vardır. Kısa süreli hafıza üzerinde etkilidir. Kesinlikle doğaldır ve kavurma işlemi olmadığı için yada daha az uygulandığı için kafein oranı da azdır. 

Yeşil Kahvenin Zararları, her besinin gibi bu kahvenin de fazla tüketimi zararlıdır. Aşırı tüketilmesi halinde kafein miktarı da yüksek olacağı için kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, yorgunluk da dahil olmak üzere önemli sağlık problemlerine yol açabilir. Bunu da kafein zehirlenmesi olarak adlandırdığımızı söyleye bilirim. Bu kahvede bulunan kilo verdirebilecek klorojenik asit miktarıyla kafein miktarının aynı anda alınması ciddi zararlar verebiliyor. Bu kahveyi tüketirken bol su tüketimi çok önemlidir. Aksi takdirde vücutta sıvı kaybı oluşturduğundan sorunlara yol açabilir. Bu yüzden yeşil kahve tüketiminde 3 litreden fazla su tüketmelisiniz.
]]>
Köpüklü Türk Kahvesi https://www.kahveler.gen.tr/kopuklu-turk-kahvesi.html Wed, 05 Dec 2018 17:04:29 +0000 Köpüklü Türk kahvesi, Türk kahvesinin, olmazsa olmazı bol köpüklü olanıdır. Atalarımızın da  dediği gibi bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır. Köpüklü Türk kahvesi demek, muhabbet demek, sohbet demektir. İnsanl Köpüklü Türk kahvesi, Türk kahvesinin, olmazsa olmazı bol köpüklü olanıdır. Atalarımızın da  dediği gibi bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır. Köpüklü Türk kahvesi demek, muhabbet demek, sohbet demektir. İnsanların fincandaki o kahveyi yudumlarken paylaştıkları sevinçtir, mutluluktur, hüzündür. Köpüklü Türk kahvesi de, bu paylaşımların bahanesidir. Köpüklü Türk kahvesi demek kültürümüz demektir. O mis gibi kokusuyla akraba, eş, dost, komşu, kim varsa bir araya gelip yemeklerden sonra içilen keyif şerbetidir. Köpüklü Türk kahvesinin içimi kadar  pişirme ve saklama koşulları da çok önemlidir. Yapacağımız kahvenin mümkünse taze çekilmiş olmasına dikkat etmeliyiz. 

Türk kahvesinin saklama koşulları da çok önemlidir. Uygun şartlarda, yani nemden, rutubetten uzak bir şekilde, cam bir kavanozda ağzı sıkı bir şekilde kapalı olarak muhafaza etmeliyiz. Ağzı açık veya hava alıyorsa, kahvede istediğimiz tat ve lezzeti bulamadığımız gibi köpüklü olmasını da bekleyemeyiz. Eskiden aktarlardan alınan kahve çekirdekleri, evde kavrularak el değirmenlerinde öğütülürdü. Ancak günümüz hayat şartlarında bu pek mümkün olmuyor, maalesef zamanla yarış içerisindeyiz. Bu nedenle hazır paketler alıyor veya evlerimizde varsa makinesin de öğüterek kullanıyoruz. Köpüklü Türk kahvesi yapmanın bir önemli püs noktası ise soğuk su ile yapılmasıdır. Çünkü, soğuk su ve kahveyi ocağa koymadan önce 1-2 defa karıştırsak eğer daha iyi çözülür. Bol köpüklü bir Türk kahvesi yapmak istiyorsak eğer, kısık ateşi tercih etmeliyiz, kısık ateşte pişen kahve hem lezzetli hemde bol köpüklü olur.Köpüklü Türk Kahvesi 

Köpüklü bir Türk kahvesi içmek istiyorsak, pişirmesi kadar, fincana yada bardağa dökmek de önemlidir. Örneğin; Ağır ateşte pişirdiğimiz kahvenin, önce köpüğünü almalı, fincana yada bardağa dökerken de kenar kısmından yavaş yavaş doldurmaya çalışmalıyız. Türk kahvesinin de, kendi arasında da farklı çeşitleri vardır. Çifte kavrulmuş kahve, az kavrulmuş kahve, orta kavrulmuş kahve gibi. Birde son yıllarda sıkça duyduğumuz hemen hemen bir çok evde yerini almış tadı hoş olan, Dibek kahvesi vardır. Bu kahve de Türk kahvesi gibi, köpüklü yapılır, ancak tadı karışım olmasından dolayı aromalı ve daha yumuşaktır. Dibek kahvesinin de, Türk kahvesi gibi bol köpüklü olanı makbuldür. Kısacası, iyi, lezzetli ve bol köpüklü bir kahve içmek istiyorsanız eğer, gerek suyuna ve şekerine, gerekse kahve miktarına ve özellikle pişirimine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Köpüklü bir Türk kahvesi içerken yanında, ikramlıklar ve paylaştığınız, dost ve arkadaşlarla keyfine doyum olmaz, bir lezzet harikasıdır.
]]>
Kahve Çekirdeği Kurabiye https://www.kahveler.gen.tr/kahve-cekirdegi-kurabiye.html Thu, 06 Dec 2018 10:05:30 +0000 Kahve çekirdeği kurabiye, çok sevilen kurabiye tariflerinden biridir. Hem lezzetli hem şık bir görüntüye sahiptir. Çay saatlerinde kahve yanlarında vazgeçilmez kurabiye çeşitlerindendir. Yiyen herkesin kesinlikle ikincisini istey Kahve çekirdeği kurabiye, çok sevilen kurabiye tariflerinden biridir. Hem lezzetli hem şık bir görüntüye sahiptir. Çay saatlerinde kahve yanlarında vazgeçilmez kurabiye çeşitlerindendir. Yiyen herkesin kesinlikle ikincisini isteyeceği bir kurabiye tarifidir. Şimdi bu güzel kurabiyenin yapımına bakalım. 

Kahve çekirdeği kurabiye yapımı için gerekli malzemeler 
 • 1/2 paket margarin ya da 125 gram tereyağı
 • 1 adet yumurta
 • 1 su bardağı pudra şekeri
 • 1 çay bardağı nişasta
 • 2 tatlı kaşığı tepeleme nescafe 
 • 2 yemek kaşığı tepeleme kakao
 • 1 tatlı kaşığı kadar kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 3.5 su bardağı un
Kahve Çekirdeği KurabiyeKahve çekirdeği kurabiye yapılışı, kahve çekirdeği kurabiye yapımı için tüm malzemeleri oda sıcaklığında kullanmak gerekir. Hafif yumuşamış olan tereyağı ya da margarin derin bir kaba alınır. Üzerine yumurta, pudra şekeri, nişasta eklenir. Ardından nescafe bir yemek kaşığı sıcak su ile eritilerek eklenir ve kakao da eklenip iyice yoğrulmaya başlanır. Tüm malzemeler karışınca kabartma tozu ve vanilya eklenir un da yavaş yavaş ilave edilir. Bir yandan un eklenirken bir yandan da yoğurulur. Hamur tam kıvamını alınca küçük parçalar alınır ve kahve çekirdeği görünümünde şekillendirilir. Kürdan ile ortasına bir çizik oluşturulur ve yağlı kağıt serilmiş olan tepsiye dizilir. Tüm kurabiyeler hazırlanınca yüz yetmiş derece fırında on beş dakika kadar pişirilerek fırından alınır. Yanına kahve veya çay ile servis edilir. Afiyet olsun.
]]>
Kahve Ağacı https://www.kahveler.gen.tr/kahve-agaci.html Fri, 07 Dec 2018 05:38:22 +0000 Kahve ağacı, Kökboyasıgiller familyasından kahve cinsinde  yer alan bir ağaçtır. Bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesiyle elde edilen tozun su yada sütle karıştırılmasıyla oluşan bir içeceği vardır Kahve ağacı, Kökboyasıgiller familyasından kahve cinsinde  yer alan bir ağaçtır. Bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesiyle elde edilen tozun su yada sütle karıştırılmasıyla oluşan bir içeceği vardır. Bu içecek adından da anlaşılacağı gibi ağacın adını almıştır. Türk kahvesi dediğimiz kahvede bu ağaçtan yapılmaktadır.

Kahve ağaçların ilk görüldüğü yer Habeşistan'ın kafa bölgesidir. Arapça'da kaffa yöresinin adı qahwah olarak geçer ama her nedense Araplar bugün bilinen kahveyi henüz tanımıyorlardı. Keyif veren içki şarap anlamında kullanıyorlardı. Bugünkü anlamına On dördüncü yüzyılda kazanmıştır. Bu kelime Türkçe'ye çevrilirken kahve olarak geçmiştir.

Kahve ağacının, çiçekleri beyaz ve hoş kokulu kirazı andıran kırmızımsı meyvelerin içinde iki çekirdek bulunan bir ağaçtır. Dikildikten üç yıl sonra meyve vermeye başlayan kahve ağacı 30-40 yıl boyunca meyve verme potansiyeline sahiptir. Kahve ağaçları doğal haline bırakıldığında boyu 10 metreye kadar uzar ama meyvelerin rahat toplanabilmesi için insanlar tarafından sürekli olarak budanarak 4-5 metre civarında bir çalı gibi boyutlandırılır.

Kahve ağacının, yaprakları Defne yaprağına benzer derimsi ve kenarları dalgalı kışın dökülmeyen koyu parlak ve sivri uçlu yaprakları vardır. Bol yağış olan yerlerde sıcaklığı ortalama 18-24 derecede bulunan ve don olaylarının görülmediği yerlerde ekvatora yakın Güney bölgelerinde yetişir. Kahve ağacı soğukta yaşamaz ve ölür. Oluştuğu yerde yaşanacak ısı değişimleri ağacı kurutur ve zarar verir. Nemli bir ortamı seven kahve ağacı düzenli yağışın olduğu tropik bölgelerde yetiştirilir. Doğada kahve ağacının birçok çeşidi olmasına rağmen üretimi yapılan ve ticarete dönüş 2 çeşit İki çeşidi vardır bunlar coffea Arabica ve coffea robustadır. 

Kahve AğacıKahve ağaçları,  yılda iki kez bembeyaz muhteşem görünen çiçekler açar. Güçlü, Keskin kokusu olan bu çiçekler kimi zaman portakal ağacının çiçeğinin kokusuna benzer kokular yayar. Her bir dalında ortalama 20 bin 30 bin civarında çiçek açar. Kahve çiçekleri açılmasından kısa bir süre sonra yaklaşık 1 veya 2 saat içerisinde solmaya başlar ve meyve olmak için yavaş yavaş hazırlanır. Kahve meyvesi şekli, rengi ve büyüklüğünden ötürü kahve kirazı olarak da adlandırılır. Kahve meyvesinin içinde bir tohum tanesi vardır. Tanenin yüzeyinde içi sert, besi dokusu ile dolu olan keskin ve derin bir çizgi yer alır. Besi dokusunun dış tabakası ince bir zar ile kaplıdır. Zarın dışında ise daha sert bir kabuk vardır. Eğer ki kahve çekirdeği daha sonra ekim amaçlı kullanılacaksa kabuğu asla çıkarılmaz. Kahve meyvelerinin olgunlaşma dönemleri 14 gün sürdüğü için çok sık kontrol edilmeli yoksa hemen çürümeye başlarlar.

Türk toplumunun en sevdiği ve dünyaya tanıttığı kahve içeceğinin ağacı olan kahve ağacı belki de en çok bizim ülkemiz için değerlidir. Türkiye'de kahvenin yeri ve önemi hep farklı kalacaktır. Çünkü bize özgü içeceklerimiz arasında birinci sırada gelir. Tatlı kahveleriniz olsun. Atalarımızın da dediği gibi bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır. Afiyetler olsun.
]]>
Türk Kahvesi https://www.kahveler.gen.tr/turk-kahvesi.html Fri, 07 Dec 2018 23:53:48 +0000 Türk Kahvesi, ilk olarak Türkler tarafından bulunmuştur. Kendine has kokusu köpüğü tadı ve sunuluş biçimiyle özgündür. Telvesi ile ikram yapılan tek kahve türü Türk kahvesi dir. Küçük fincanlarla servis yapılan Türk kah Türk Kahvesi, ilk olarak Türkler tarafından bulunmuştur. Kendine has kokusu köpüğü tadı ve sunuluş biçimiyle özgündür. Telvesi ile ikram yapılan tek kahve türü Türk kahvesi dir. Küçük fincanlarla servis yapılan Türk kahvesi, içmeden önce telvesinin dibe çökmesi için bir süre beklenilir. Tüm dünyada espresso ile en çok tüketilen kahve türüdür. Araştırmalara göre on dördüncü yüzyılın başlarında Habeşistan'dan tüm dünyaya yayılmıştır. Nasıl ki İngilizlerde çay saati geleneği vardır Türklerde de kahvenin bir içim zamanı vardır. Ayrıca kahvehane adlı işletmenin doğmasına yol açmıştır. Kız isteme törenlerimizin geleneksel bir ögesi olmuştur.  

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır
Malzemeler
 • Bir fincan su
 • 2 çay kaşığı Türk kahvesi
 • 2 adet kesme şeker
Yapılışı
 • Su şeker ve kahve cezve içerisinde karıştırılır.
 • Kısık ateşte hiç karıştırılmadan üzerinde köpükler çıkmaya başlayıncaya kadar beklenilir Köpük oluştuktan sonra bir miktar fincana alınır.
 • Kalan kısım bir taşım daha kaynadıktan sonra fincana dökülür.
Az şekerli: 1 adet kesme şeker
Orta şekerli: 2 adet kesme şeker
Şekerli kahve: 3 adet kesme şeker

Püf noktası: kahve suyu mutlaka soğuk olmalıdır ve cezveyi ocağa aldıktan sonra kesinlikle karıştırmamak gerekir.

Türk Kahvesinin Faydaları
 • Antioksidan deposudur. Telvesi ile birlikte pişirilmesi antioksidan kapasitesini artırmaktadır.
 • İçeriğindeki polifenoller ile antikanserojen özellikler kazanıyor.
 • Yapılan araştırmalara göre günde 1-3 fincan arasında içilen Türk kahvesi birçok kanser türüne karşı koruyucu özellik taşıyor.
 • Konsantrasyon yeteneğini artırıyor.
 • Sabah saatlerinde içilen şekersiz Türk kahvesi zihinsel fonksiyonları desteklediği gibi ezber gücünü de artırıyor.
 • Alzheimer hastalığını önlüyor.
 • Bilişsel faaliyetlerdeki azalmayı geciktiriyor.
 • Şeker hastalığı riskini azaltıyor.
 • Yağ yakımını uyarıyor.
 • Karaciğer yağlanmasına önlüyor.
 • Kan basıncını düzenleyen bir etkisi olduğu için Türk kahvesi sayesinde yüksek tansiyon dengelenir.
 • Tarçınlı Türk kahvesi açlık ve tatlı krizini önler.
Türk KahvesiFazla Tüketmenin Zararları
 • Kalp ritim bozukluğu olanlarda çarpıntıyı tetikleyebilir.
 • Günde 5 fincandan fazla tüketmek kemik erimesine sebep olur.
 • Günde 3 fincandan fazla tüketmek doğurganlığı negatif yönde etkiler.
 • Aşırı kahve tüketimi sinirlilik stres ve tahammülsüzlük etkisi oluşturabilir.
 • Kahve vücuttan su atımını sağlar. Bu sebeple idrar ihtiyacını artırır kalp ve böbrek hastalarında elektrolit dengesizlik yapabilir.
]]>
Menengiç Kahvesi https://www.kahveler.gen.tr/menengic-kahvesi.html Sat, 08 Dec 2018 00:13:59 +0000 Menengiç Kahvesi, menengiç adı verilen bir ağaçtan üretilen ülkemizde özellikle Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinin dağlık kırsal alanlarında ekimi olmaksızın doğal olarak yetişmektedir. Ülkemizi Menengiç Kahvesi, menengiç adı verilen bir ağaçtan üretilen ülkemizde özellikle Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinin dağlık kırsal alanlarında ekimi olmaksızın doğal olarak yetişmektedir. Ülkemizin doğal bir bitki örtüsünün parçalarından olan menengiç yörelere göre çeşitli isimlerle adlandırılmaktadır. Çitlembik, çedene, çıtlık, çitemik bu adlandırmalardan bir kaçıdır. Menengiç Kahvesi, menengiç ağacın meyvelerinin toplanıp, kurutulması ve kavrulması, ardından aynı Türk Kahvesi gibi pişirilerek elde edilir. Faydaları sayısız olan menengicin birçok sağlık problemini giderici özelliği vardır. 

Menengiç Kahvesi, yapmak için kullanılan yemiş, farklı kaynaklarda çitlenbik, sakız ağacı ya da çıtlık gibi isimlerle belirtilse de bu karışıklığın nedeni bu bitkilerin aynı kaynaktan geliyor olmalardır. Bu yemiş temelde Anacardiaceae familyasının Pistiacia türüne aittir. Çedene Kahvesi için önemli olan Pistacia terebinthus olup Menengiç ya da Menegiç adı verilen ağacın türü de budur. Bu türe aynı zamanda Çitlenbik ağacı adı da verilir. Menenegiç ağacı doğal olarak yetişebilen ve boyları 2 metreye kadar uzayabilen bir ağaç çeşididir.  Bu ağacın meyveleri koyu yeşil ve miniktir. Bu ağacın meyvesinin kabuğu ham iken kırmızı renklidir ve zamanla gelişip rengi yeşile döner. Meyveleri kokulu olup, oldukça yağlıdır. Bu meyveler yağsız olarak kavrulup, yenebilir. 100 gr Menengicin yaklaşık besin değeri; 594 kalori, 20,8 gr protein, 51,6 gr yağ, 16,4 gr karbonhidrat, 0 kolesterol, 2 gr lif, 500 miligram fosfor, 136 miligram kalsiyum, 7,3 miligram demir, 1,020 miligram potasyum, 158 miligram magnezyum, 66 IU A vitamnini, 0,62 miligram B1 vitamini, 1,45 miligram B20, 4 miligram B6, 7 miligram C vitamini, 5,2 miligram E vitamini bulunmaktadır. Menengiç ağacının meyvesi güçlü bir protein ve yağ deposudur. Besin lifleri, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin bir meyvedir.

Menengiç KahvesiMenengiç Kahvesinin Hazırlanışı
Malzemeler:
 • Bir çay fincanı süt,
 • iki çay kaşığı kadar menengiç kahvesi,
 • isteğe bağlı şeker
Yapılışı: Ocağa alınan cezveye öncelikle yarım yağlı ya da yağsız süt konur. Daha sonra içine iki çay kaşığı menengiç kahvesi ve isteğe bağlı olarak bir miktar şeker atılır ve bir iki taşım kaynatıldıktan sonra servis edilir. Afiyet olsun. 

Menengiç Kahvesinin Faydaları:
 • Nefes darlığına oldukça iyi gelir.
 • Solunum yollarını açtığı gibi ses tellerine de faydalıdır.
 • Özelikle bu kahve göğsü yumuşattığı için öksürüğü keser.
 • Mide sancılarını azaltmaya yardımcı olur.
 • Afrodizyak tesiri ile cinsel gücü arttırır. 
 • Böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur.
 • Astım, egzama, sarılık, ishal vb. hastalıklara iyi gelmektedir.
 • Sindirim sistemi hastalıklarına ve hazımsızlığa iyi gelir.
 • Antioksidan özelliği ile yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır.
 • Kalp hastalıklarına, şekere ve kansere karşı etkilidir.
 • Kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir.
 • Cilt ve saçların güzelleşmesinde, ağız kokusunu gidermede, anne sütünü arttırmada  da oldukça yararlı bir besindir.
]]>
Yeşil Kahve Zayıflatırmı https://www.kahveler.gen.tr/yesil-kahve-zayiflatirmi.html Sat, 08 Dec 2018 18:49:37 +0000 Yeşil Kahve Zayıflatırmı; İnsan sağlığı için pek çok faydası olan yeşil kahvenin, yeterli seviyede tüketildiği zaman beyin ve sinir sistemine uyarıcı etkide olduğu belirtilmiştir. Yeşil kahvenin aynı zamanda, kalp damar s Yeşil Kahve Zayıflatırmı; İnsan sağlığı için pek çok faydası olan yeşil kahvenin, yeterli seviyede tüketildiği zaman beyin ve sinir sistemine uyarıcı etkide olduğu belirtilmiştir. Yeşil kahvenin aynı zamanda, kalp damar sağlığını ve kilo vermeyi de ciddi derecede desteklemektedir.

Kahve, kökboyasıgiller familyasına ait olan, coffea cinsinden, en fazla beş metreye kadar büyüyebilen bir ağaç çeşididir. Kahvenin içecek durumuna gelmesi ise bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulduktan sonra, öğütülmesi ile elde edilen tozun su ve ya süt ile karıştırılmasıyla elde edilir. Kahvenin kavrulması ile birlikte, kahveye ayrı bir renk, aroma ve güzel bir koku verir. Ancak kahve kavrulurken, bir antioksin olan Klorojenik adlı asitde yok edilmiş olunur. Kahvenin çeşitlerinden olan yeşil kahveyi diğer kahvelerden ayıran fark ise bu noktada devreye girmektedir. Ölçülü bir şekilde tüketildiği takdirde insan sağlığına oldukça faydası bulunan yeşil kahve, diğer kahveler gibi işlem görmediğinden dolayı, klorojenik asit yönünden fazlasıyla zengindir. Kavrulmadığı için kafein oranı da onlara göre biraz daha düşüktür. Çekirdek tadının normal kahve tadından farkı bulunmayan yeşil kahvenin hazırlanışı ise, normal Türk kahvesi ile aynı yöntemdir.

Yeşil Kahve ZayıflatırmıYeşil kahve çekirdeğinin, kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olduğu ve bu şekilde şeker hastalığı riskini azaltabileceğine dair çalışmalar bulunmaktadır. İçeriğindeki kafein ve klorojenik asitden dolayı, belirli düzeyde yağ yakımını hızlı bir şekilde etkilediği bilinmektedir. Bazal metabolizmayı hızlandırıp kilo verme ve kilo korumaya iyi bir şekilde yardımcı olabilir. Yüksek antioksidan etkisine sahiptir, hücre tahribatını önleyerek, yaşlanma etkilerinin azalmasına yardım eder.

İçeriğinde bulunan antioksidanlar, iyi huylu kolesterolü yükseltirken, kötü huylu kolesterolü düşürmeye yardımcı olur ve kan basıncını düşürür. Kalp damar hastalıklarına iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve enerjiyi arttırır. Yeşil kahve tüketildikten sonra, zinde hissedilir. Beyni güçlendirirken, konsantre olmaya yardımcı olur. Yeşil kahvenin faydalarının yanında, fazla tüketildiği zaman, uykusuzluk, sinir, huzursuzluk, mide bulantısı, kusma, kalp ritminde artma, baş ağrısı ve endişe gibi zararlı durumlar oluşabilir.

]]>
Kahve Lekesi https://www.kahveler.gen.tr/kahve-lekesi.html Sun, 09 Dec 2018 02:04:25 +0000 Kahve Lekesi, çok rahat olmamakla beraber, döküldüğü yerlerden çıkan bir lekedir. Kahve nereye dökülürse dökülsün, ne kadar dökülürse dökülsün, kolay kolay hiç kimsenin vazgeçemeyeceği bir içecektir. Kahve, sıcak ikli Kahve Lekesi, çok rahat olmamakla beraber, döküldüğü yerlerden çıkan bir lekedir. Kahve nereye dökülürse dökülsün, ne kadar dökülürse dökülsün, kolay kolay hiç kimsenin vazgeçemeyeceği bir içecektir. Kahve, sıcak iklimlerde yetişen bir ağacın, meyvesinin çekirdeğidir. Bu çekirdek toplanıp kurutulduktan sonra, kavrulup dövülerek, toz haline getirilir. Daha sonra kahve sevenlerin mutfaklarındaki en iyi ve en özel yerini alır. Günümüzde artık bir çok yerlerde kahve evleri açılmış durumdadır, insanlar sadece bir fincan kahve içmek için, çeşitli kahve evlerinde buluşup birlikte kahve içmeyi tercih ediyorlar. Kahve, özellikle son zamanlarda sıcak, hoş kokulu bir içecek olmaktan çıkmış, adeta bir yaşam tarzı haline gelmiştir. Artık bir çok evde, Türk kahvesi pişirme makinelerinin dışında, kahve yapma makineleri mutfakta baş köşeye yerleştirilmiş durumdadır. Kahvenin anlamı 'keyif veren içki' anlamına gelmektedir. Bu yüzden belkide, özellikle sinirli olduğumuz zamanlarda kahve içmek isteriz, kahvenin insanı rahatlattığı da söylenmektedir. Tüm dünya genelinde bir günde ortalama olarak 2.5 milyara yakın kahve tüketilmektedir. Dünya genelinde her üç kişiden biri, günde bir fincan kahve tüketmektedir. Kahve lekesinin nerelerden nasıl çıktığına bir göz atalım.

Kahve LekesiKahve Lekesi Halıdan Ve Koltuktan Nasıl Çıkar
 • Öncelikle, bir bez yada kağıt havlu yardımı ile kahve dökülen yerin üstüne, tüm gücünüzle bastırın, bastırdığınız bezin yada kağıt havlunun kahvenin suyunu çekmesini sağlayın.
 • Bir bardak ılık suyun içine herhangi bir leke çıkarıcıyı, döküp karıştırın ve lekenin üzerine dökün, 1-2 dakika kadar bekledikten sonra aynı tamponlama şekliyle temiz bir bez yada kağıt havluya deterjanlı suyu çektirin.
 • Sonra işlemi tekrar edip, bu sefer biraz lekeyi ovalayıp, lekeyi çıkartmaya çalışın.
 • Eğer kahve lekesi halıdan yada koltuktan bu şekilde çıkmadıysa, bu sefer, bir su bardağına 4/1 oranında sirke koyup, üzerine yine ılık su ilave ederek, lekeyi çıkartma işlemine devam edin.
 • Halıya yada koltuğa döktüğünüz, sirkeyi yine temiz bir bez yardımı ile tampon işlemi uygulayarak, iyice çektirin, daha sonra temiz ılık su ile durulayıp, kurutabilirsiniz.
Kahve Lekesi Giysiden Nasıl Çıkar
 • Kahve dökülen kumaşın üstüne herhangi bir şey uygulamadan önce mutlaka kumaşı ters çevirmelisiniz.
 • Kumaşı ters çevirdikten sonra üzerine hemen soğuk su dökmelisiniz, bu soğuk su kumaşın gevşemesini sağlayacaktır.
 • Daha sonra kahve dökülmüş olan kumaşa, deterjanlı bir su hazırlayın, kumaş eğer beyaz değil ise, deterjanda beyazlatıcı olmamasına dikkat edin, deterjanlı suyu lekenin üzerine dökün, 10-15 dakika kadar bekletin.
 • Daha sonra, bekletmiş olduğunuz kumaş eğer çamaşır makinesinde yıkamaya uygun ise makineye atabilirsiniz, eğer kumaş çamaşır makinesine uygun değil ise elinizde yıkayarak lekeyi çıkartabilirsiniz.
]]>
Türk Kahvesi Çeşitleri https://www.kahveler.gen.tr/turk-kahvesi-cesitleri.html Sun, 09 Dec 2018 09:01:23 +0000 Türk Kahvesi Çeşitleri, Türk Kahvesi; İlk olarak hazırlama ve pişirme şekli, Türkler tarafından bulunan kahvenin farklı bir biçimde hazırlama ve pişirme tekniğinin adıdır. Yoksa asıl kahvenin anavatanı Habeşistan'dır. Tür Türk Kahvesi Çeşitleri, Türk Kahvesi; İlk olarak hazırlama ve pişirme şekli, Türkler tarafından bulunan kahvenin farklı bir biçimde hazırlama ve pişirme tekniğinin adıdır. Yoksa asıl kahvenin anavatanı Habeşistan'dır. Türk kahvesinin, kendine has köpüğü, kokusu ve servis ediliş şekliyle kendine özgü bir kimliği ve kültürü vardır. Telvesi ile ikram edilen tek kahve türüdür. Anadolu'ya gelmeden çok önceleri Arap yarım adasında, kahve meyvesinin direk kaynatılması ile elde edilen içecek, Brezilya ve Orta Amerika kaynaklı Arap türü, yüksek kaliteli kahve çekirdeklerinden harmanlanan ve çok ince öğütülerek hazırlanan,  Türklere has pişirme tekniğiyle farklı bir tada kavuşturulmuş ve hatta bir kültürün oluşmasına vesile olmuştur. 

Kahve ile Türkler sayesinde tanışan Avrupa, uzun yıllar kahveyi, Türk kahvesi olarak Türklerin pişirme yöntemiyle hazırlayıp tüketmişlerdir.  
Fakat Avrupa'da kendi kültürüne göre kahveyi çeşitlendirmiştir. Bizde ise aslında iki çeşit Türk kahve çeşidi vardır. Bunlar, çok kavrulmuş ve orta kavrulmuş Türk kahvesidir. Bunun yanında aroma olarak ta Türk kahvesi zengin bir çeşide sahiptir, Bunlarda bazıları ise şunlardır. 
 • Dibek kahvesi
 • Sütlü Türk kahvesi
 • Bitter çikolatalı Türk kahvesi
 • Tarçınlı Türk kahvesi
 • Vanilyalı Türk kahvesi
 • Zencefilli Türk kahvesi
 • Çörek otlu Türk kahvesi
 • Damla sakızlı Türk kahvesi
Dibek Kahvesi; Yaygın bilinenin aksine, dibek kahvesi muhteviyatı bakımından ya da pişirme şeklinin adı değildir. Dibek kahvesine adını veren, kavrulmuş kahve çekirdeklerinin dibek adı verilen taştan ya da ağaçtan yapılmış havanda elle dövülerek öğütülme sinden gelmektedir. Bu sebeple dibekte öğütülen kahve çekirdekleri, kahve değirmeninde öğütülmüş çekirdeklere göre biraz daha iricedir.

Türk Kahvesi ÇeşitleriDibek Kahvesi İçin Malzemeler; 
 • 2 çay kaşığı dibek kahvesi 
 • 1 fincan soğuk su 
 • Arzulanan miktarda şeker (şekerli, orta veya şekersiz, sorulması icap eder)
Yapılışı; Tüm malzemeler cezveye alınır ve gayet kısık ateşte köpürene kadar pişirilir.

Sütlü Türk Kahvesi; Sütle yapılan bu kahve, sert olan Türk kahvesini biraz daha yumuşak hale getirmek için idealdir. 
 • 2 çay kaşığı çok kavrulmuş ve ya orta kavrulmuş Türk kahvesi
 • 1 fincan soğuk süt
 • Arzu edildiği kadar şeker
Yapılışı; Tüm malzemeler cezveye alınır ve gayet kısık ateşte köpürene kadar pişirilir.

Bitter Çikolatalı Türk Kahvesi; Sert olan Türk kahvesine, sert bir çikolata ile farklı bir lezzet katmak isteyenlere.
 • 2 çay kaşığı çok kavrulmuş ve ya orta kavrulmuş Türk kahvesi
 • 1-2 parça bitter çikolata 
 • Yeterince soğuk su 
 • Arzu edildiği kadar şeker
Yapılışı; Su ve bitter çikolata cezveye alınır ve kısık ateşte çikolatayı eritin, ardından Türk kahvesini ekleyip köpürene kadar pişirin.

Tarçınlı Türk Kahvesi; Tarçının kan şekeri düzenleyici özelliğiyle, Diyabet hastalarının daha hazlı ve zindelik için tercih edebileceği bir karışım.
 • 2 çay kaşığı çok kavrulmuş ve ya orta kavrulmuş Türk kahvesi
 • 1 çay kaşığı toz tarçın
 • Yeteri miktarda soğuk su
 • Arzu edildiği kadar şeker
Yapılışı; Tüm malzemeler cezveye alınır ve gayet kısık ateşte köpürene kadar pişirilir.
]]>
Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır https://www.kahveler.gen.tr/bol-kopuklu-turk-kahvesi-nasil-yapilir.html Sun, 09 Dec 2018 22:55:54 +0000 Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır, kahve denilince akla ilk gelen dostluklar samimi sohbetlerdir. Yapılan güzel sohbetlerin ardından derler ya bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır. O hatırlar bol köpüklü, Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır, kahve denilince akla ilk gelen dostluklar samimi sohbetlerdir. Yapılan güzel sohbetlerin ardından derler ya bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır. O hatırlar bol köpüklü, Türk kahvelerle  içilen dostluklarla beraber yaşanılan güzel anlarda saklıdır. Bol köpüklü Türk kahvesi her gün 1 fincan içilirse oldukça faydası vardır. Bol köpüklü Türk kahvesi insanı dinlendiren yorgunluğu attıran ve rahatlatan bir içecek türüdür. Arkadaşlar ortamında içilen kahve oldukça keyiflidir. Bol köpüklü Türk kahvesi kişinin tercihine göre isteğe bağlı olarak şekerli veya şekersiz olarak yapılır. Hangi ortamlarda içeceğiniz önemli değil, bol köpüklü Türk kahvesini kimlerle içtiğiniz önem taşımaktadır. Ayrıca her gün 1 tane bol köpüklü Türk kahvesi içildiğinde  kişinin siniri var ise sinirleri yatıştırma özeliğe sahiptir. Bağımlılık yapan kahve çok sık içilir ise  uyku kaçırama özelliğine sahiptir.
 
Bol köpüklü Türk kahvesi malzemeleri. 
 • 4 kahve fincanı soğuk su
 • 4 tatlı kaşığı Türk kahvesi
 • İsteğe göre şeker
Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl YapılırBol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır.

Bir cezve içerisine önce 4 fincan soğuk suyu koyup, 4 fincan tatlı kaşığı üzerine kahvesi ve şekerini ilave ederek karıştırılır. 1 kaç kez karıştırılarak, kısık ateşte pişirilir. Kahvenin güzel olması için kısık ateşte yapılması gerek. Pişerken üzerindeki köpükleri kaşık ile alarak fincanlara konur bu işlemi cezvede köpük azalana kadar yapalım. Köpükler bitince kalan kahveyi 1 kaç kez karıştırarak fincanlara dökün. Kahve yaparken 1- veya 2 kişilik yapın daha lezzetli olacaktır. Kahvenin yanına verilen su ile Türk kahvesinin yanına verilecek olan su kahve öncesi içilerek Türk kahvesinin tadını daha iyi almanızı sağlayacaktır. Bol köpüklü Türk kahvenizi afiyetle içebilirsiniz. 

Yapılacak olan kahvenin taze olması oldukça çok önemlidir. Yeni çekilmiş bir kahve her zaman daha lezzetli ve daha köpüklü olur. Türk kahvesini taze tutmak ıslak kaşıkla veya nemli kaşık ile almayınız. Hava almayan poşet içerisinde yada kapalı temiz kapta ve konserve şişelerinde saklayabilirsiniz. Tazeliğini ilk gün gibi koruması için kahveyi koyduğunuz şişe veya poşet içine 2 küp şeker atarak ilk gün gibi tazeliğini korur. Türk kahvesi yaparken soğuk, su ile yapın çeşme sularında bulunan ilaçlı klor kahvenin tadının kötü olmasını sağlar.
]]>
Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır https://www.kahveler.gen.tr/sekerli-turk-kahvesi-nasil-yapilir.html Mon, 10 Dec 2018 11:44:02 +0000 Şekerli Türk kahvesi nasıl yapılır, Türkler tarafından keşfedilen kahve hazırlama,pişirme metodunun adıdır. Özel tadı ,köpüğü,kokusu ikramıyla kendine özgü bir geleneği vardır. Şekerli Türk kahvesi, şeker içeriği fa Şekerli Türk kahvesi nasıl yapılır, Türkler tarafından keşfedilen kahve hazırlama,pişirme metodunun adıdır. Özel tadı ,köpüğü,kokusu ikramıyla kendine özgü bir geleneği vardır. Şekerli Türk kahvesi, şeker içeriği fazla olduğu için ara öğünlerde tercih edilmemelidir. Şeker kullanmak yerine kuru meyvelerden 1-2 adet tercih edilerek tatlandırılabilir.  Tek kişilik ve kişi sayısına göre ölçüleri artırarak kişi adedince olabilen şekerli Türk kahvesidir.

Şekerli Türk Kahvesi Nasıl YapılırŞekerli Türk Kahvesi Malzemeler:
 • 1 fincan su
 • 2 çay kaşığı tepeleme Türk kahvesi
 • 3 çay kaşığı şeker ya da 3 adet kesme şeker
Yapılışı:

Cezveye bir fincan su ekleyip üstüne iki çay kaşığı Türk kahvesi ekliyoruz. En üstüne toz şekeri ekleyerek ocağın küçük olan gözünde pişirmeye başlıyoruz. Kısık ateşte pişmekte olan kahvemizi ara ara çay  kaşı ile karıştırıyoruz. Üstünde oluşan köpüğünü fincana alıp köpükleri göz göze olup kahvemizi kaynara çıkınca usul usul fincana pişen kahvenin yarısını boşaltıyoruz. Cezveyi bir taşım daha kaynaması için ocakta bekliyoruz.

Kahve fincana dökülürken fincanın kenarından yavaş yavaş  dökmemiz gerekir. Ortadan hızlı dökersek köpüğünün sönmesine yol açabilir. Cezveye kaynamakta olan kahvemizin diğer yarısını da fincana döküyoruz. Şekerli Türk kahvesi hazırdır.. Afiyet olsun
]]>